Aihe: Dream Theatteristä
1 2 3 4 598 99 100 101 102122 123 124 125 126
Shredator
02.03.2009 16:50:21 (muokattu 02.03.2009 16:51:04)
 
 
No jos ootte huomannu, niin DT on tehny levynsä aina tietyn kaavan mukaan: raskas levy -kevyempi levy - raskas levy - jne...Eli tulossa on taas vähän kevyempi lätty. Enemmän taitaa olla Octavarium-tyylistä matskua tällä tulevalla.
 
Btw. SC on hyvä levy. Sen mukana on kiva soitella, kun ei tarvii koko ajan painaa kykyjen äärirajoilla, rok!
Ohmit on vaan numeroita...
Soma city ward
02.03.2009 16:55:27
PsychedelicWarlord: Höpsis. Minusta SC on hyvä levy.Oikeasti.Awakesta en yrityksistä huolimatta jaksa innostua kovinkaan paljon - liikaa keskinkertaista matskua.Ei suinkaan huono levy muttei minusta niin mahtavakaan kuin monet antavat ymmärtää.
 
Ehdotonta huippua minulle edustavat kuitenkin A Change of seasons (jota pidän klassikko-progebiisinä) ja Images and words.Myös SDOIT:n eka levy miellyttää kovasti.Hienoja biisejä.

 
Awake oli hitaasti aukeava levy, mutta jumankauta nykyään se on meikäläisen feivoritti. Eikä pelkästään DT:ltä vaan yleisesti ottaen. Aivan helvetin hyvä levy. A Change of seasons on sitten yksittäisistä kappaleista DT:n kirkkainta kärkeä ja klassikko tosiaan. Kyllä tota uutta levyä mielenkiinnolla odottaa, jos levy lunastaa Portnoyn hehkutukset. Ei se MP ihan noin liekeissä tosiaan SC julkaisua ennen tainnut olla. Saa nähdä. Tykkään kyllä kovasti Chaoksestakin, mutta ei ehkä toista levyä tartte tehdä monsterilyriikoilla kuitenkaan.
Gun down a school or blow up a car. The media circus will make you a star -Steven Wilson
StoRBa
02.03.2009 21:29:20
 
 
Jos tuosta teaserista nyt mitään sanoa niin ihan lupaavalta kuulosti :) Vähän erilaista matskua tulossa kuin SC. Vaikka kyllä sekin menee... Ei toki piekse muita levyjä...
Kuuntele kun soitan!
kärsä
02.03.2009 22:36:04
 
 
Joo, Awaken soundit ja Acos-tason sävellykset, kiitos!
Ianuarius
03.03.2009 07:36:03 (muokattu 03.03.2009 07:41:24)
 
 
Mikä muuten on itse kunkin mielestä ACoSin paras osuus? Kiinnostas tietää ku siinä on kuitenki niin erilaisia ne osat ja silti ne punoutuu niin täydellisesti yhteen.
 
Ite sanosin että Another World. :)
 
EDIT: Pistää muuten nykysin ihan uuteen perspektiiviin ton biisin ku tietää että se kertoo Portnoyn äidin kuolemasta.
Animate-Inanimate
A.V
03.03.2009 08:11:18
 
 
^Viimenen osa ylivoimasesti! Jos joku pystyy rehellisesti kieltämään tämän niin hän voi lähtee menee :)
bedlam
03.03.2009 11:04:17 (muokattu 03.03.2009 11:04:35)
 
 
A.V: ^Viimenen osa ylivoimasesti!
 
Ehottomasti samaa mieltä. Jos sitä "I sit down with my son.."-kohtaa ei olisi, niin biisi olisi vähintäänkin puolet köyhempi.
dipshit
03.03.2009 14:22:59
Another World munkin mielestä. Helposti.
"Music is there when words fail us"
Meadow
05.03.2009 20:35:34 (muokattu 05.03.2009 20:39:24)
A Change of Seasonsia jaksoin muutama vuosi takaperin kuunnella repeatilla päivästä toiseen. Vaikka Dream Theaterin nykyiset tekemiset eivät voisi vähempää kiinnostaa, tuon biisin loistavuus ei muutu miksikään.
 
Nykyään DT on ristiriitaisia tunteita herättävä ilmestys. Systematic Chaos oli surkea levy, jäätävistä sanoituksista puhumattakaan. In the Presence of Enemiesia en suostu kuuntelemaan selvinpäin. My soul is yours, Dark Master!! Repentance on tosin piristävä poikkeus yhtyeen muuten oksettavan imelässä balladiosastossa.
Borlag
05.03.2009 20:59:24
 
 
Meadow: A Change of Seasonsia jaksoin muutama vuosi takaperin kuunnella repeatilla päivästä toiseen. Vaikka Dream Theaterin nykyiset tekemiset eivät voisi vähempää kiinnostaa, tuon biisin loistavuus ei muutu miksikään.
 
Nykyään DT on ristiriitaisia tunteita herättävä ilmestys. Systematic Chaos oli surkea levy, jäätävistä sanoituksista puhumattakaan. In the Presence of Enemiesia en suostu kuuntelemaan selvinpäin. My soul is yours, Dark Master!! Repentance on tosin piristävä poikkeus yhtyeen muuten oksettavan imelässä balladiosastossa.

 
Olet muuten ensimmäinen millään foorumilla kuka ollut samaa mieltä. Repentance on tosiaan levyn ainoa valopilkku.
Ianuarius
05.03.2009 21:27:10
 
 
Nii joo, onhan seki ihan hyvä. Mutta pitäydyn kuiten siinä, että Ministry ja Constant Motion on parhaat.
Animate-Inanimate
rakula
05.03.2009 22:51:54
Borlag: Olet muuten ensimmäinen millään foorumilla kuka ollut samaa mieltä. Repentance on tosiaan levyn ainoa valopilkku.
 
Itseasiassa mustakin tuo on varmaan paras.
 
Itsellekin tuottanut suurta myötähäpeää nuo dark master sanoitukset, kauhiaa kuraa.
Ei voi lähtee jos on tullu
SnowCrow
06.03.2009 01:23:57
Ei niitä lyriikoita aina kannata ottaa ihan tosissaan. :)
dipshit
06.03.2009 01:26:35
SnowCrow: Ei niitä lyriikoita aina kannata ottaa ihan tosissaan. :)
 
Eipä se paljoa auta lyriikoiden hirveyteen ja niiden aiheuttamaan suunnattomaan myötähäpeään jos ne on "kirjoitettu läpällä". IMO
"Music is there when words fail us"
SnowCrow
06.03.2009 02:03:45
Dipsetcityboy: Eipä se paljoa auta lyriikoiden hirveyteen ja niiden aiheuttamaan suunnattomaan myötähäpeään jos ne on "kirjoitettu läpällä". IMO
 
No tuo "lyriikoiden hirveys" taas on ihan mielipideasia. Itsehän pidän tuon biisin lyriikoista, koska ne ovat niin kornit.
Ianuarius
06.03.2009 06:50:45
 
 
Niin no siis totta kai ne on mielipideasioita. Se nyt vaan provosoi keskustelua, kun omat mielipiteet esittää faktoina.
Animate-Inanimate
Kimmo72
07.03.2009 18:35:03
Kuuntelenki tässä just COS:ia pitkästä aikaa ja onhan tää ihan hemmetin kova. Oli meikäläisen eka DT levy jonka joskus ostin.
Tunne ja improvisaatio korvaa tekniikan.
"She said I dont like Dream Theater that much, but I had a pen, and some paper, so what the fuck..." -Kevin Moore
Soma city ward
13.03.2009 09:07:41
DREAM THEATER: New Album Title, Track Listing, Artwork Revealed. http://www.roadrunnerrecords.com/bl … ?mode=Article&newsitemID=116045
Black Clouds & Silver Linings on levyn nimi ja sisältää 6 biisiä.
 
01. A Nightmare to Remember
02. A Rite of Passage
03. Wither
04. The Shattered Fortress
05. The Best of Times
06. The Count of Tuscany
 
Ensivaikutelma noista biisin nimistä on hyvä. Ei olla vissiin enää samoilla lyyrisillä linjoilla kuin viimeksi. Ilmeisestikin pitkiä biisejä kaikki, jos kuusi kappaletta täyttää levyn. Nyt taas malttamattomana odottamaan maistiaisia.
Gun down a school or blow up a car. The media circus will make you a star -Steven Wilson
Borlag
13.03.2009 09:11:46
 
 
Onhan tuosta maistiainen jo tullutkin, löytyy mm. youtubesta. DT:llä nuo maistiaiset tuppaa vaan olemaan sellaisia sillisalaatteja eri biiseistä kyhättyinä että oksat pois. Voisi aika hyvin verrata tuohon kansikuvaan, joka kuvaa hyvin bändin nykytyyliä; muovista ja halpaa scheissea.
Soma city ward
13.03.2009 09:14:51
Borlag: Onhan tuosta maistiainen jo tullutkin, löytyy mm. youtubesta. DT:llä nuo maistiaiset tuppaa vaan olemaan sellaisia sillisalaatteja eri biiseistä kyhättyinä että oksat pois. Voisi aika hyvin verrata tuohon kansikuvaan, joka kuvaa hyvin bändin nykytyyliä; muovista ja halpaa scheissea.
 
Meinasin lähinnä kokonaista biisiä. Eihän siitä teaserista oikein mitään saanut irti. Mielenkiintoista nähdä myös, että mitä biisejä ovat coveroineet
Gun down a school or blow up a car. The media circus will make you a star -Steven Wilson
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)