Aihe: Benny Goodmanin jalanjäljissä...
1
Ossi
07.01.2003 00:09:32
 
 
Paremman tekemisen puutteessa aukaisin TV:n ihan tuossa päiväsaikaan. Sattumoisin oli meneillään Antti Sarpilan hmm.. kai juhlavuosikonsertti tms. ja joku kummajainen jämähdytti oikein asettumaan telkun ääreen.
 
Vaikka en olekaan swing-musan devotee diggari, on ko. genressä ollut aina sitä jalkaankäyvää draivia mikä tyylilajista riippumatta on ainakin minulle tärkeää. Ukkelit vetää, läpikäytyään ns. pakolliset kuviot eli esiteltyään biisin teeman, mahdotonta vääntöä aivan karvahatusta. Ja niin helposti.
 
Kaiken kukkuraksi vierailevana solistina esiintyi vähäeleisyydessään puistattavan sensuelli, seesteinen ja asiansa osaava Johanna Iivanainen.
Baila Mi Hermana
manfred
07.01.2003 23:41:54
oli kyllä hyvä. sama juttu täällä, vahingossa aukaisin. harvoin kuuntelen tota musaa, mutta tää oli kyllä mahtava. april jazzeissa on sairaan hyvä tunnelma (voi johtua siitä, että olen UMPIespoolainen), siellä aina tulee tämmöstä tavaraa kuunneltua.
Meiän bändi tulee alas niin ku lyijynen ilmalaiva denatured
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)