No niin, Gutsi sai sitten uuden levynsä valmiiksi, joten lienee paikallaan polkaista tälle oma otsikkonsa. Vaikka tälläkin levyllä soittaa Organ Fusion Band, edellisestä levystä vielä Pekka Nylundilla kasvanut kokoonpano, niin tyylillisesti aika erilaista. Yksi raita (Harmaa pyörivä liike) lähinnä muistuttaa edellisen levyn tyylistä. Jos se oli semmoista ilotulitusta, niin tämä on sitten kaikkein eniten mun mielestäni sellaista mukavan rauhallista sävelmaalailua. Hienointa on huomata, että teemat ovat paljon positiivisempia kuin ennen, Gutsihan tunnettiin jossain vaiheessa aikamoisena pessimistinä. Aika instrumenttivetoista musaa tämäkin on, mutta tällä levyllä mielestäni pääosassa ovat nimenomaan sävellykset eikä muusikoiden virtuositeetti. Gutsi itsekin kurittaa Hammondia aika säästeliäästi ja onkin pääosan ajasta äänessä pianolla. Mutta levyllä on monta tosi hienoa, kaunista sävellystä, kuten vaikkapa avausraita "Hypelkää pehmeästi, oi kuunsäteet". Välillä tulee lähestymistavasta Pekka Pohjola mieleen. Toisaalta levyllä on myös yksi hieno, steviewondermainen soulpala, lähes radiohittimatskua jos verrataan Gutsin tuotoksiin yleensä. Vastapainoksi sitten on muutama vähän taiteellisempi, lausuttu pala, mutta ei tämä mun mielestäni ole niitä Gutsin vaikeimpia levyjä missään tapauksessa. Ja Rockadillohan tämänkin julkaisi, mikä sekin osaltaan jo kertonee materiaalin tasosta jotain, julkaisevat yleensä tasokkaita levyjä. "Onneks tää on vaan harrastus ni ei rupee vituttamaan"
-Mikael |
Meinasin kysyä että kannattaako ostaa, mutta eiköhän tuo ole kannattava ostos sanomasi perusteella. Oikeastaan taidan tilata samantien. Palaan kommentoimaan jahka saan levyn käsiini. seksinovellin kaava on kuin bluesin - arvattava, aina kiehtova.
-Tommi Liimatta |
On juu erittäin maukkaita paloja useat levyllä. Noita puhepiisejähän nyt voisi tietenkin jättää vähemmälle ja laittaa tilalle sitten vaikka sitä hammondia, jota ei levyllä kyllä tarpeeksi ole ikinä, saati liikaa. Tämähän on lähinnä pianolevy. Kadonnut kissanraiskaaja löytyi viimein - OLI OLLUT VIIKON KATEISSA. |
Se on kyllä sanottava, että pari biisiä(raidat 2 ja 8) kuulostavat vähän siltä kuin jollain olisi ollut ääninauhuri teatteriesityksessä. Ts. eivät levyltä kuultuna oikein toimi. "There are painters who transform the sun to a yellow spot, but there are others who with the help of their art and their intelligence, transform a yellow spot into the sun." -Pablo Picasso Ärlä #004 |