Aihe: Kun musiikkimaku muuttuu
1 2 3 4 5 6
Adrift
07.08.2008 22:17:39
Iron Maidenin kautta thrash- ja death metallin pariin rantauduin noin vuosi/pari sitten. Alan suosikit, vaikkapa Sepultura ja Stone, ovat pysyneet soittimessa vähemmän iskevien yhtyeiden jäätyä miltei kokonaan unholaan. Nyt on hillitön progekausi päällä eikä loppua näy.
 
Agentsia ja Shadowsia tulee kanssa kuunneltua paljon. Ja Rainer Friman on oikeasti hyvä!
sub zero
08.08.2008 00:25:24 (muokattu 08.08.2008 00:25:39)
Nyt on hillitön progekausi päällä eikä loppua näy.
 
Progen vaihdat sit jazz-rockiin
 
Ja Rainer Friman on oikeasti hyvä!
 
Mee hoitoon
huile alimentaire et la nudité est la paix mondiale
Adrift
14.08.2008 22:37:15
Oikeasti hyvä!
sikanaama
15.08.2008 21:19:12
Agentsia ja Shadowsia tulee kanssa kuunneltua paljon. Ja Rainer Friman on oikeasti hyvä!
 
Näin Rainer Frimanin Lanzarotella 1993 ollessani n.6-7 vuotias. Siellä se oli samassa bussissa!!! Ja samalla lennolla ehkäpä!!! Hyvät naiset ja herrat, Rainer Friman!
Benkao
20.08.2008 20:02:40
Powermetallin kautta vähän rankempaan kamaan, siitä vielä vähän rankempaan, kunnes huomasin kuuntelevani melkein pelkästään black/death metallia. Sitten kuulin parilta suomalaiselta räppäriltä kappaleita n. vuosi sitten (?) ja innostuin suunnattomasti. Nykyisin soittimessa pyörii pääosin suomalainen rap, mutta myös dödistä ja bläkkistä tulee kuunneltua.
 
Vieläkään ei ole avautunut enkku-rap. Ice Cube vetelee kyllä hyvin.
BobHope
20.08.2008 21:06:38
 
 
Vieläkään ei ole avautunut enkku-rap. Ice Cube vetelee kyllä hyvin.
 
Hoho. Kyllä se Lontoo on IMO se ainoa oikea rap-kieli...
Oikea taide on vakavaa puuhaa!
mgminishit
20.10.2008 11:46:51 (muokattu 20.10.2008 11:49:31)
Todellakin samantyyppistä muutosta on tapahtunut itsellänikin. Itselläni oli lyhty hevi vaihe jolloin kuuntelin bodomia ja slipknotia jota nykyään pidän epämukavana örinänä. Nykyään kuuntelen paljon hänympää musaa. Pidän paljon omaperäisiestä räpistä(kutsuttakonn vaikka alternativeräpiksi tai ihan miten vaan) kuten vaikka asa. Aika vasta aloin tykkäämään yup:stä ja pidän myös venäläisestä musasta ja mustalaismusasta xD. Vladimir Vysotskij ja Loyko on aika tiukkoja xD. Ja sitten tietenkin fok musiikki kuten esim. Hector ja dylani. Ja juhanin tyyppiset sankarit. Mut räpin saralla yleensäkin vähän omalaatusemmasta tykkään(en niinkään valtavirta räpistä, enkä mtv jenkkiräpistä). No joo, ei mul muuta. Peace xD. Ai niin, ja vois viel mainita eppujen punkimpi matsku. ohoh, tarkotin tolla hänympää musaa että HÄMYMPÄÄ musaa. pikku virhe.
tämmönen hullu nero.
Mistö
22.10.2008 10:05:56 (muokattu 22.10.2008 19:31:09)
Njoo, voisihan sitä tässä pahimmalla luppoajalla kirjotella omasta diggailu (idols oikeasti opetti minut vihaamaan tuota sanaa...) historiasta.
 
Lapsesta asti olen musiikkia tykännyt kuunnella, ja tietysti tuli nuo fröbelin palikat ym. tutut kuunneltua ihan pikku penskana. :D Kunnollinen musafiilistely alkoi joskus siinä ala-asteen 4-5 luokilla kun hip-hop alkoi valkoisen pojan suonissa virrata, siinä sitten tuli tutustuttua kovasti suomi hiphoppiin ym. Sitten alkoi kyllästymisvaihde ja eräänä päivänä kaverini kanssa sitten löydettiin Metallica joka tietysti vaikutti poikiin sillä tavalla, että räppi jäi sen sileän tien.
 
Sitten tuli ylä-aste, kuuntelin aika paljon Metallican ohella MTV artisteja. Hiukan ennen kasiluokkaa alkoi sitten punk potkia mukavasti ja tietysti tähän auttoi sekin kun saimme noihin aikoihin ensimmäisen tietokoneen ja pääsinkin sitten etsimään kaikenlaista musiikkia (ja tälle tielle on jääty) tuli tutustuttua kunnolla etenkin vanhempiin punkbändeihin.
 
Punkista sitten siirryin myös rockiin ja huomasin, että etenkin vanhemman koulukunnan musiikki iski paljon paremmin kuin uusi. Pari vuotta meni pääasiassa kuunnellessa rockia ja punkkia ja samalla haukkuen räppiä. Tuli myös otettua ensiaskeleita indie:n suuntaan, mutta muutamaa biisiä lukuunottamatta ei oikein koskaan iskenyt.
 
Nyt sitten yläasteen jälkeen näin ammattikouluun siirtyneenä ja hiukan kypsempänä aloin löytää kaikenlaisen musiikin ilot ja tätä nykyä en oikein enää jaksa karsastaa musiikkityyleistä kuin enimmäkseen MTV r'n'b:ta. Pakko kyllä tunnustaa, että vieläkään en kyllä tiedä mitään mikä voittaisi mehukkaan rockriffin. :D Mutta juu, eli siis nykyään tulee kuunneltua lähes mitä vain jazzista metalliin ja toivonkin, että tällä tiellä pysytään.
 
Alkanut tuollainen groovaavampi funk kiinnostamaan melko paljon, olisikos ihmisillä antaa jotain hyviä bändivinkkejä?
sub zero
22.10.2008 11:14:25
Alkanut tuollainen groovaavampi funk kiinnostamaan melko paljon, olisikos ihmisillä antaa jotain hyviä bändivinkkejä?
 
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=49&t=169452
huile alimentaire et la nudité est la paix mondiale .... he kutsuvat sitä myrskyiseksi maantaiksi, mutta tiistai on aivan yhtä paha. keskiviikko on huonompi ja torstai on myös surullinen.
Rumpukapulat
22.10.2008 21:29:11 (muokattu 22.10.2008 21:30:09)
 
 
Joo. Jos ala-asteikää ei lasketa(sillonkin tuli luukutettua omaan korvaan hyviä bändejä - Neljä Ruusua, XL5, ja silloin niin koomista Sepulturaa), niin kaikki lähti Metallicasta. Taisi olla ala-asteen loppua, ikää kaksitoista. Kolahti, samoin megadethit ja queensrychet. Meni hetken ja Dream Theater oli se kovin juttu ikinä. Saattoi vaikuttaa myös se, että oma soittoharrastus oli alkanut. Dream Theaterin jälkeen saapui teiniangsti, ja blackmetal vei sydämen. Taino, musta ja musta, valtavirtaisempaa musiikkia kuuntelin - Emperor, Dimmu Borgir, Cradle of Filth, C/Kovenant... Tämän aikakauden jälkeen perinteisempi, perheystävällisempi metalli sai yliotteen, aikaisempien suosikkibändien lisäksi löytyi muita. Taisi sitten pelkästään metallissa röytäminen käydä tylsäksi kun myös muut musiikkityylit alkoivat kiinnostaa ja kuulostaa hyvältä. Hardrock, rock ja rockabilly, punk, pop, siitä r'n'b ja lopulta hiphop/rap. Nojoo, ehkä vähän vedettiin mutkia suoriksi, mutta you get the point. Nykyään musiikkimaku on laaja, ainoa musiikkityyli jota en voi kestää on dance/techno. Vaikka koneelliset elementit metallin-rokin kylkiäisenä maistuukin.
 
Jos supistetaan, niin levylautasella soi kaikki Eminemistä Emperoriin ja kivaa on. Nyt soi Jedi Mind Tricks, seuraavaksi varmaan Pantera.
fiftie
23.11.2008 21:11:06 (muokattu 23.11.2008 21:14:47)
Ite kuuntelin ylä-asteella pääasiassa räppiä, ja kaikkia ihq hittibiisejä, ja vähän jotain hevimeteliäkin. Sitten lukion ekalla, ei tullu kuunneltua muuta oikeastaan ku kevyttä metallia. Sitte vuos siitä eteenpäin rupesin tykkäämään ihan hitosti Panterasta, Slayeristä, sun muista, ja tykkään vieläkin. Nykyään kuuntelen hevin lisäksi myös jonkun verran räppiä, ja groovemusaa, hardcorepunkkia, vanhaa rokkia, jotain uutta rokkiakin. Muitakin musiikkityylejä tulee välillä kuunneltua, mutta humppa/iskelmä ei uppoa.
Kikolaa
29.11.2008 16:03:45 (muokattu 29.11.2008 16:04:10)
Mitä ihmisillä on iskelmää vastaan?
 
Varmasti yksi maailman hauskimmista asioista on kuka tahansa laulamassa iskelmäsanoituksia.
One O'Clock Jump
Jumina5/6
08.12.2008 07:02:41
Tuntuu että varmaan monella on mennyt samantyylisesti kuin itelläkin. Alunperin tuli kuunneltua lähinnä Bluesia, Alternativea/grungea, jotain radio-punkkia jne. Jossain välissä sitten tuli (se pakollinen) metallikausi, ehkäpä siksi kun alkoi kitaransoittokin luonnistumaan jo siihen suuntaan. Cradle of Filth, Bodomin pari ekaa, Edge of Sanity, ..And Oceans, mitähän näitä nyt oli. Silloinen tyttöystävä kuunteli oikeastaan pelkästään Doomia, Candlemass, Solitude Aeturnus jne. jne.
 
Jossain välissä sitten alkasi musankuuntelu 'rauhoittua', tuli kuunneltua enemmän elektroa, Aphex Twin, Shpongle, dub- ja ambient -meiningit. Mukaan tuli myös bändejä kuten Amon Tobin, FSOL, Squarepusher, Tangerine Dream, Cinematic Orchestra. Perus Marley-reggaeta opin silti jopa melkein vihaamaan tuona aikana. Hidria spacefolk, Massive attack, Giant robot ja kaikenlaista.
 
Jossain välissä sitten alkasi taas räkäisempi meininki innostaa. Burzum, Joy Division, Bauhaus, Kyuss, Electric Wizard, Danzig. Kiinnostus nousi myös old-skool punkkiin. Funk alkasi aivan viime aikoina kiinnostaa, kun sitä on alkanut soittaa itekkin innostuneena.
 
Jotain bändejähän on, mitä on tullut kuunneltua vuosikaudet riippumatta milloinkin olevasta mieltymyksestä. Esim. Circle, King Crimson, Hendrix, Primus, Doors... Jollain lailla sitä ei kuitenkaan ole tehnyt mitään "täyskäännöksiä" ikinä, vaan soljunut tyylistä toiseen, pitäen kuitenkin tietyn pohjan musiikki-"maussaan". Ja oikeastaan hyvä niin, tällä hetkellä pystyy kuuntelemaan tosi monenlaista musiikkia, riippuen vaan päivästä ja tilanteesta. Ainoa ongelma on, että kun tyylejä on niin paljon, on myös hankittavia levyä ja etsittäviä bändejä aivan liikaa, huoh.
Black Hippies Underground
Sälski
31.12.2008 04:49:31
 
 
Nykyään menee pääosin: progea, räppiä ja döödistä.. Siinä ohessa jazzia tulee luukutettua paljon.. Turha postaus.
Q: Why does nobody know how to please a woman? - A: Because nobody has a dick made of chocolate which ejaculates money.
BassLass
31.12.2008 09:14:59
Itelläki vaihtu tässä parin kuukauden aikana metalli reggaehen, räppiin, dancehall kamaan.
 
Jotenki ei vaan kiinnosta enää se tukutukutukutukutakatakatakatakatilulilululiluliluliulöriöri -meininki vaa nykyää jos pääsee kunnolla grooveen niin johan toimii.
 
Naurattaa välillä kun on kuitenkin vielä tämä "hevarin ulkonäkö", kun kaikki kysyy mitä musiikkia kuuntelen ja vastaan notta reggaeta, vastaukset yleensä on "Miks sää sitten näytät iha hevarilta, mustat vaatteet ja pitkät hiukset..." Facepalm
Sälski
01.01.2009 02:16:02
 
 
Itelläki vaihtu tässä parin kuukauden aikana metalli reggaehen, räppiin, dancehall kamaan.
 
Jotenki ei vaan kiinnosta enää se tukutukutukutukutakatakatakatakatilulilululiluliluliulöriöri -meininki vaa nykyää jos pääsee kunnolla grooveen niin johan toimii.
 
Naurattaa välillä kun on kuitenkin vielä tämä "hevarin ulkonäkö", kun kaikki kysyy mitä musiikkia kuuntelen ja vastaan notta reggaeta, vastaukset yleensä on "Miks sää sitten näytät iha hevarilta, mustat vaatteet ja pitkät hiukset..." Facepalm

 
Samaa settii muuten. Varsinkin tuo pukeutumis stydeemi.. Kuinka leimaavia ja rajaoittautuneita ihmiset voi olla..
Q: Why does nobody know how to please a woman? - A: Because nobody has a dick made of chocolate which ejaculates money.
baron
01.01.2009 02:35:23 (muokattu 01.01.2009 02:38:23)
 
 
Mä tykkäsin ennen Bachin pianopiiseistä mutta viime aikoina sen urkupiisit on alkaneet kiinnostaa selvästi enemmän!
 
Edit: Tyttöystävä lähetti terveisiä että ennen se tykkäsi Alice Cooperista ja nykyään Kari Tapiosta.
Benkao
08.01.2009 19:18:58
Samaa settii muuten. Varsinkin tuo pukeutumis stydeemi.. Kuinka leimaavia ja rajaoittautuneita ihmiset voi olla..
 
Niin, tuo on aika perseestä. Kuten kerran skolessa ruokapöydässä
 
Eräs henkilö: "Nii minkäslaista musiikkia sä nyt kuuntelet? Jotain heviä?"
Minä: "No juu vähä sitäkin, mut enimmäkseen nykyisin menee räppiä"
Eräs toinen henkilö: "Sähä näytät ihan hevarilta"
Minä: *sadface*
 
Ja sitten jos satut ostamaan yhdenkin vaalean vaatteen niin alkaa epäily, että olet muuttumassa hoppariksi. Ai niin, onhan minua fruittariksikin ehditty epäillä, ja juurikin vaaleahkon hupparin johdosta.
hulluilla on halvat huvit, idiooteilla ilmaset
Jucciz
27.05.2009 01:52:29
Ja sitten jos satut ostamaan yhdenkin vaalean vaatteen niin alkaa epäily, että olet muuttumassa hoppariksi. Ai niin, onhan minua fruittariksikin ehditty epäillä, ja juurikin vaaleahkon hupparin johdosta.
 
Mikä on fruittari?
 
T: Kalkkis
Eero Laine
27.05.2009 15:31:44
Jucciz: Mikä on fruittari?
 
T: Kalkkis

 
Semmoinen joka käyttää vaaleahkoja huppareita.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)