Kesällä poikettiin tuolla keikalla, täyttelen hiukan tietoja omasta muistista. Täydentäköön muut sikäli kun tarpeellista.
+ Nimi: Motör Pub, Lahti
+ Sijainti: Maklöörinkatu 2, 15240 Lahti
+ Aukioloajat: Su-to klo 09.00-23.00 (tarvittaessa klo 02.00 asti)
pe-la klo 09.00-02.00
+ Koko: Arviolta n. 100 asiakaspaikkaa tai alle
+ Arvioita keikansaantimahdollisuksista ja esiintyjätyypistä: Keikan saanti melko helppoa, varsinkin raskaampi osasto toimii jo paikan imagostakin johtuen. Paikallinen orkesteri voi helposti kerätä kuulijoita enemmänkin. Keikkoja noin kerran kuussa, kuten kotisivuillakin mainitaan.
+ Tekniikka: Ei ole
+ Valot: Ei ole
+ Lava & backstage -kuvaukset. Ei varsinaista lavaa tai koroketta, kamppeet kasataan peräseinälle ja lattian tasolta veivataan. Ei tilavimpia mahdollisia, mutta ei ahtainkaan. Voimavirta muistaakseni ihan vieressä, mutta viimeistään keittiöstä taitaa löytyä muutaman metrin vedolla.
+ Ruokailumahdollisuus: Baari myy pikkupurtavaa, sovi erikseen. Ainakin yksi pizzeria kävelymatkan päässä. Pixxeriaan jos eksyt niin älä ota tulista kastiketta ihan kevyin perustein, on muuten tulinen!
+ Roudaus: Etuovesta kynnyksen yli sisään ja muutaman metrin työntö. Isompikin auto mahtuu mukavasti oven eteen ja muuksi aikaa rakennuksen sivustalle parkkiin.
+ Yleisökuvaus: Vakinaamoja, ammattilaisia ja nahkatakkiporukkaa. Samaa sekalaista seurakuntaa mitä muissakin rokkikapakoissa.
+ WWW-sivut:
http://www.motorpub.fi/+ Hyvää: Liksapolitiikka mainio eikä rahojen perään tarvitse kysellä, samoin yhteydenpito toimii. Paikan omistaja musisoi ja keikkailee itsekin, joten yhteinen sävel löytyi helposti. Mukava ukko muutenkin.
+ Huomioitavaa: Mainostukseen kannattaa panostaa varsinkin jos orkesteri ei ole paikallisia. Isommat bändit keskustassa saattanee syödä yleisöä, mutta tätä nyt käy joka paikassa.
Ei sole mikhän!
Kato videoita!
http://youtu.be/WpxzbCCA450
http://youtu.be/CCFMA4EOH2c