Aihe: Exodus
1 2 3 4 525 26 27 28 2941 42 43 44 45
zeta
24.11.2006 14:56:41
Laulurintamallakin voittaa Souzan mennen tullen ja jopa Baloffin keskimäärin.
 
Noh, noh. Souzahan on THE Exodus-vokalisti. Ei siitä mihkään pääse, vaikka Dukesilta kieltämättä löytyykin keulahahmolle vaadittavaa karismaa yllin kyllin.
 
Eipä Exodus tunnu pettävän livenä koskaan. Yleisö tuntui varsinkin keikan alkupuolella olevan helvetin hyvin messissä, mihin Dukes vastasikin hehkuttamalla yleisöä koko kiertueen parhaaksi. Tietty keikan loppupuolella jengi ei enää jaksanut rähjätä pitissä ihan samanlaisella intensiteetillä.
 
Kaiken kaikkiaan siis erinomainen keikka, josta ainoaksi valittamisen aiheeksi jää tiettyjen levyjen sorsiminen livesetissä. Taisivat soittaa melkein tismalleen saman setin viime vuoden keikalla Nosturissa.
Akiman
24.11.2006 14:59:32
 
 
Noh, noh. Balofhan on THE Exodus-vokalisti. Ei siitä mihkään pääse, vaikka Dukesilta kieltämättä löytyykin keulahahmolle vaadittavaa karismaa yllin kyllin.
 
Virhe! Tyhjä tai liian lyhyt kirjoitus!
:: WWW.KORROOSIO.FI - KOTIMAINEN RASKAAN MUSIIKIN MEDIA :: HAASTATTELUISSA: THE HAUNTED, PROFANE OMEN ja TAROT ::
Invader
24.11.2006 15:04:51 (muokattu 24.11.2006 15:05:39)
Kahden tunnin yöunien ja lievän krapulan johdosta en pysty tällä hetkellä sanomaan muuta kuin että Fuck yeah! Kuvia räpsin kameran täyteen, lyön jakoon jossain vaiheessa jos niistä julkaisukelpoisia tuli.
 
kid ego:lle ja Fiercen pojille kiitokset, oli kiva rupatella.
 
Gary Holt muuten tykkää taiteesta ja kebabista.
Tai sitten ei..
Skebaholikko
24.11.2006 20:57:19
 
 
*offtopicnillitys*
Kertokaa ny jotain (ylistävää) Biomechanicalin suorituksestakin, perhana!
*offtopicnillitysends*
M.A.C.H.O. # 1 Don't break radio silence until they see this strike force. "Wimpy, non-strike force person: How will I know?" Because all fucking hell is going to break loose.
Invader
24.11.2006 21:10:26 (muokattu 24.11.2006 21:12:40)
Itse kuulin Biomechanicalia youtubesta viikko pari takaperin ja niiden parin biisin pohjalta odotin kyllä innolla Biomechanical oli just niin kova kuin odotinkin. Laulaja on ihan tajuton ja muu bändi soitti pirun tiukasti. Olivat vielä kaiken lisäksi helvetin mukavia jamppoja, pitkästi toista tuntia tuli turistua niitä näitä. Kaiken lisäksi rumpali Matt hommasi pari jamppaa itseni mukaanlukien backstagelle hillumaan.
 
Piti ostaa tuo Biomechanicalin The Empires of The Worlds -levy, ja kyllä toimii, ei helvetti mikä orkesteri.
 
edit:
Tässä vähän kuvia:
http://www.cc.puv.fi/~e0300583/exodus_biomech/biomech/
 
Pistän Exodus-kuvat jakoon viikonlopun aikana.
Tai sitten ei..
zeta
24.11.2006 21:48:55
Biomechanical aiheutti lähinnä hilpeänsekaista ihmetystä. Slipknot meets Stratovarius, mitä helvettiä?
Invader
24.11.2006 22:06:25
Slipknot meets Stratovarius
 
Tää Biomechanical voisi omasta mielestäni pistää Slipknotteja ja Stratovariuksia poskeensa aamu-, väli- ja iltapalaksi.
Tai sitten ei..
kid ego
25.11.2006 01:43:53
Biomechanical aiheutti lähinnä hilpeänsekaista ihmetystä. Slipknot meets Stratovarius, mitä helvettiä?
 
Mun mielestä enemmänkin thrashia soittava Judas Priest. Eli ihan vitun kova.
orjake
25.11.2006 05:19:22 (muokattu 25.11.2006 05:22:50)
No siis orkesteri (Biomechanical) oli omasta mielestäni outo. Riffit oli älyttömän teknisiä (kitaristien soitosta päätellen) ja laulukin muuttui vähän väliä rässimaisesta huudosta korkeaan lauluun ja toisinpäin. Rässiäkin tuntui löytyvän välillä, which is nice, mutta ei tämä bändi kyllä minua säväyttäny.
Ibanezilla soittanut kitaristi (nimeä en tiedä) tuntui sweeppaavan ja venkuttavan kampea koko ajan lähes jokaisessa soolossa. Enemmän tyylitajua siinä olisi voinut olla. Lavakarismaa kyllä tältä bändiltä löytyi (odotin että heiltä löytyisi sitä enemmän kuin Exoduksella, mutta toisin asia osoittui).
 
Kuitenkin Exodus paikkasi asiat siinä missä Biomechanical omasta mielestäni ne menetti. Ilta oli loistava, ainut mikä jäi vaivaamaan oli pois jääny Toxic Waltz, mutta eikös se vanha kansa sanokkin ettei liikaa makiaa mahan täydeltä.
"Ruotsalaiskitara: maksaa vitusti ja on yksinkertainen." -pehmo
Tohtori Tonus
25.11.2006 12:01:02
http://www.cc.puv.fi/~e0300583/exodus_biomech/biomech/biomech9.jpg
 
Hoho! Taitaa olla minun ottama tuo kuva. Tai ainakin muistelisin että vasemmanpuolimmaisen näköinen jamppa olisi pyytänyt minua ottamaan kuvan itsestään ja nuista ukoista (korjatkaa jos olen väärässä).
 
Ja jottei ihan off-topiciksi mene (paitsi että koko Biomechanical-keskusteluhan on periaatteessa off-topiccia...), niin sanottakoon, että oli toiseksi paras bändi mitä olen lämppärin toimessa nähnyt. Hyviä soittajia ja meneviä biisejä, laulusta en saanut selvää kunnolla paitti että korkealta ja kovaa tuntui vetävän /,,/
 
Joku tuolla jossain sanoi että kuulosti aika paljon Nevermorelta, joten odotukset olivat valtavat keikalle mennessä. Ja kyllähän se paikoitellen olikin aika NM-tyylistä mielestäni, varsinkin toinen biisi, mikä sen nimi nyt sitten olikaan. Olisin ostanut levynkin samalla mukaani ellen olisi ollut persaukinen.
Pass out with your ass out!
Invader
25.11.2006 14:45:34
http://www.cc.puv.fi/~e0300583/exodus_biomech/biomech/biomech9.jpg
 
Hoho! Taitaa olla minun ottama tuo kuva. Tai ainakin muistelisin että vasemmanpuolimmaisen näköinen jamppa olisi pyytänyt minua ottamaan kuvan itsestään ja nuista ukoista (korjatkaa jos olen väärässä).

 
Saattaapi hyvinkin olla. Varmaan puolisen tusinaa tyyppiä piti pyytää napsimaan noita kuvia. Ja itse tuli napsittua vastaavasti sitten muista.
 
Oli pakko muuten kysäistä Dukesilta että olisiko mahdoton ajatus että soittaisivat Deliver Us to Evil ja/tai No Love tulevilla kiertueillaan. Vastasi että jenkeissä ovat soitelleet mutta porukka siellä on tahtonut vaan niitä nopeampia biisejä. Tosin aika keskitempoista jyystöähän ne välillä nytkin soitti, esim Blacklist.
Tai sitten ei..
Deathrace King
25.11.2006 19:00:17
 
 
Oli kyllä ihan tajuttoman kova keikka! Bändi loistovireessä, soundit kohdallaan, pitti pyöri vinhasti(siinä tulikin sitten temuttua lähes koko keikka) ja settilista suht kohdillaan. Dukes on ÄIJÄ! Ei tuu kyllä Souzaa eikä edes Baloffia ikävä. Yleisö tosiaan hyvin messissä, mutta "old school" faneille kyllä rapsahtaa pieni miinus. Dukeshan käski ennen Lesson In Violenceä tulemaan pittiin messiin ja näyttämään nuoremmille miten homma toimii. Eipä niitä vanhoja partoja kuitenkaan ilmestynyt mukaan.
 
Kysyin keikan jälkeen Gary Holtilta Exoduksen seuraavasta levystä, niin mies vastasi että ensi kesänä toivottavasti ilmestyy. Lee Altus ei osannut sanoa Heathenin seuraavan levyn ilmestymisestä valitettavasti mitään. Sanoi, että kiertäminen Exoduksen kanssa on nyt ykkösjuttu ja sitten haluaa päästä kotiin rauhoittumaan. Ehkä ne joskus sen vielä tekee..
 
Biomechanical oli hyvä, lavameininki kohdillaan ja laulaja veti loistavasti varsinkin korkeat jutut. Musiikki vaan ehkä jopa hiukan liian omituista ja teknistä, varsinkin kun ei ollut pahemmin aiemmin kuullut. Painkiller coveri oli rautaa.
 
Daivaajan kurittamisesta pokelle iso miinus. Dukesin jutut auktoriteetin luomasta oman egon kohottamisesta olivat täysin totta.
 
Tiivistettynä: EXODUS TAPPOI, VUODEN KOVIN KEIKKA!!!
M.A.C.H.O. #24 "Don't stress with it, THRASH WITH IT!!!" www.chaoscreation.net
Invader
25.11.2006 19:14:15
Pitissä meinasi kyllä henki lähteä välillä. Vähän itseasiassa nolotti kun Dukes kysyy että väsyttääkö, hieman meinasi puhti loppua välillä.
 
Kysyin keikan jälkeen Gary Holtilta Exoduksen seuraavasta levystä, niin mies vastasi että ensi kesänä toivottavasti ilmestyy.
 
Jeah. Menevät kuulemma maaliskuun tienoilla Sneapin studioille taas.
 
Biomechanical oli hyvä, lavameininki kohdillaan ja laulaja veti loistavasti varsinkin korkeat jutut. Musiikki vaan ehkä jopa hiukan liian omituista ja teknistä, varsinkin kun ei ollut pahemmin aiemmin kuullut. Painkiller coveri oli rautaa.
 
Ehkä toi teknisyys on se juttu joka ei pahimpiin rässijääriin iske. Enkä kyllä ihmettele, levyltä kuunneltuna tää Biomech on paikoin ihan helvetin monimutkaista mättöä.
 
Tässä olis jotain kuvia:
http://www.cc.puv.fi/~e0300583/exodus_biomech/exodus/
 
Eturivistä olis tullut parempia mutta ei vaan pysty olemaan yhtäaikaa eturivissä ja pitissä :)
Tai sitten ei..
sandiego
25.11.2006 19:28:14
Dukeshan käski ennen Lesson In Violenceä tulemaan pittiin messiin ja näyttämään nuoremmille miten homma toimii. Eipä niitä vanhoja partoja kuitenkaan ilmestynyt mukaan.
 

 
Tiivistettynä: EXODUS TAPPOI, VUODEN KOVIN KEIKKA!!!

 
Eipä tullu pitissä pyörittyä, kun eturivissä päätä piti heiluttaa ja laulaa koko setin ajan mukana:-D
 
Harvoin tulee harrastettua tuota enää, mutta nyt yksinkertasesti oli PAKKO! Keikan jälkeen sitten ihmteltiin kaverin kanssa että vittu oliko tämä näin saatanan kova, vaikka odotukset oli huipussa, mut keikka oli niin hyvä että mentiin odotuskatosta läpi että humahti. Kepeesti vuoden paras keikka!
Ben_D
25.11.2006 19:40:17
 
 
Mistähän vitusta omaan bändinsä sais tollasen laulajan? Ei ole nimittäin ikinä ollut yhdessäkään suomalaisbändissä tollasta ukkoo. Pitäis syöttää ihraa ja tunkee partateriä kurkkuun oman bändin laulajalle.
http://www.fiercemetal.org
Invader
25.11.2006 19:44:21
Sinänsä aika hauskaa että Exodus löysi noinkin kovan laulajan Zetron tilalle omasta porukastaan. Eikös Dukes ollut Holtin kitarateknikko ennen laulajanpestiä.
Tai sitten ei..
Deathrace King
25.11.2006 19:52:43
 
 
Mistähän vitusta omaan bändinsä sais tollasen laulajan? Ei ole nimittäin ikinä ollut yhdessäkään suomalaisbändissä tollasta ukkoo. Pitäis syöttää ihraa ja tunkee partateriä kurkkuun oman bändin laulajalle.
 
Jenkeistä. Sieltä ne parhaat thrash metal vokalistit tulee, kuten Hetfield, Chuck Billy, Bellodonna, Nuclear Assaultin John Connelly, jne. (Mites Annihilatorin vokalistit, taitaa olla osa Kanadasta ja osa Jenkeistä..? Ne on kaikki vitun hyviä.)
 
Rob Dukes on kyllä yksi tämän hetken kovimmista thrash metal vokalisteista Chuck Billyn ohella.
M.A.C.H.O. #24 "Don't stress with it, THRASH WITH IT!!!" www.chaoscreation.net
kid ego
25.11.2006 20:18:16
kid ego:lle ja Fiercen pojille kiitokset, oli kiva rupatella.
 
Jiaaah, oli hauska rupatella kyllä! Vieläkin hämmentynyt että meikän tunnistit.
 
"What day is it!"
sandiego
25.11.2006 20:32:05 (muokattu 25.11.2006 20:38:09)
Nämä pari viimestä keikkaa on todistanu aika hyvin, että oikeasti teki vain hyvää Exodukselle zetron ja Hunoltin siirtyminen vahvuudesta pois. Eilen kattelin Live at the Dna dvd:n ja siinä näkyy todella pahasti Hunoltin huumepöllyilyt. Soitto on mitä sattuu jatkuvasti, ja varsinki se Garyn ilme forward marchin keskiosassa olevan tuplakitaraharmoniaa soittaessa kerto paljon. Hunolt soittaa sävelaskeleen korkeammalta, eikä tajua korjata missään vaiheessa, Gary mulkasee siinä kohden aika säälivään sävyyn Hunoltia. Lee Altus on todella hyvä korvaaja, perhana miten hyvin veti Hunoltin soolotkin ja erityisesti mies ei soittelee päin persettä missään vaiheessa. Zetro ja Dukesin vertaaminen on helppoa. Dukes omaa paremman äänen ja miehen asenne on nöyrä ja maanläheinen, ku Zetrossa on vähän turhanpäivästä lesottelijan vikaa.
 
Silti kuitenki mielenkiinnolla tässä jo odottelee dublin death patrolin levyä. Siinä kun vokaaleissa on Zetro ja Chuck Billy, kitarassa Phil Demmel Vio-lencestä.
 
Sais Exodus tällä kokoonpanolla julkasta DVD:n. Kunnon historiikki messiin ja varsinki Live in Mosh mukaan, samoin kuin ALIV-keikalta kuvattu materiaali.
kid ego
25.11.2006 20:36:58
Kuuliko joku mitä Dukes pyyteli yleisöltä Tavastialla anteeksi yhdessä vaiheessa?
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)