Aihe: Metallica
1 2 3 4 524 25 26 27 2836 37 38 39 40
DaKiller
25.08.2008 16:08:45
 
 
Tämä juuri. Kyse on kuitenkin MUSIIKISTA eikä siitä kuka soittaa eniten nuotteja ja mahdollisimman nopeasti. Biisiä pitäs pystyä palveleen. Tyylikkyys on käsite joka on hukassa aika monella kannuttajalla.. /OT
 
Selvähän tämä on. Mutta kuka oikeasti voi sanoa, että tuo loppuosan rumpalointi palvelee biisiä parhaimmalla mahdolisella tavalla? Itse olen sitä mieltä, että se kaipaisi VÄHÄN väriä. Olen kyllä samaa mieltä noista mastodon kommenteista yms. Lersu on yleensä loihtinut levyile tiukkaa shittiä, joka AINA nimenomaan palvelee biisiä. Tiedän, että tämä kitinä on turhaa mutta saapahan sitä noinkin turhasta kitistä kun kaikki muu on jo sanottu.
Exhausted
25.08.2008 16:09:55
 
 
Rupes mietittymään jos tää The Day That Never Comes kuulostaa Fade to Blackilta, joka kuulostaa Unforgiveniltä ni miltä Unforgiven III sitten kuulostaa?
Disposable
25.08.2008 16:17:14
Jos kuuntelee ensimmäisiä, näitä iha kaikkie mielestä ihan vitun loistavia levyjä, niin biisit on kyllä ihan yhtä rumpuvoittoisia kuin riffivoittoisia. Lars soittaa tarkasti ja mitä kummallisempia fillejä eri väleihin tunkien = parhautta. Tuo sinkku tosin antaisi odottaa vähän kitaravetoisempaa materiaalia, jota kaikki tähänastiset arviot ovat myös antaneet ymmärtää.
"PS. Kirk on ihan hyvä kitaristi!" -EVH
DaKiller
25.08.2008 16:30:08
 
 
Jos kuuntelee ensimmäisiä, näitä iha kaikkie mielestä ihan vitun loistavia levyjä, niin biisit on kyllä ihan yhtä rumpuvoittoisia kuin riffivoittoisia. Lars soittaa tarkasti ja mitä kummallisempia fillejä eri väleihin tunkien = parhautta. Tuo sinkku tosin antaisi odottaa vähän kitaravetoisempaa materiaalia, jota kaikki tähänastiset arviot ovat myös antaneet ymmärtää.
 
Nimenomaan. Kiinnostaisi tietää onko tuo ihan tietoinen valinta (yksinkertaisuus rumpaloinnissa), kuten vaikkapa soolottomuus stänkyrällä. Ja onko linja sama läpi koko levyn? Nojaa, olihan cyanidessa kylläkin ihan veikeän kuuloista rumpalointia.
trashjones
25.08.2008 16:35:57
Nimenomaan. Kiinnostaisi tietää onko tuo ihan tietoinen valinta (yksinkertaisuus rumpaloinnissa), kuten vaikkapa soolottomuus stänkyrällä. Ja onko linja sama läpi koko levyn? Nojaa, olihan cyanidessa kylläkin ihan veikeän kuuloista rumpalointia.
 
Joo, noita snare-fillejä kitaran tahtiin ois ollu mukava kuulla The Day That Never Comes:ssakin.
Master of Puppets Im vetämällä your strings
Hetfield
25.08.2008 16:38:57
 
 
Olikos muuten Levykauppa Äxässä joku juttu että pääsee jo torstai yönä levyä ostamaan tai jtn, sivuilta en löytänyt infoa.
 
http://www.mesta.net/musa/uutiset/?aid=15944 Jepjep
I quit the band... Now I just play with myself.
Torniojaws
25.08.2008 16:55:11
 
 
Rupes mietittymään jos tää The Day That Never Comes kuulostaa Bleeding Me'ltä randomilla One-lainauksella ni miltä Unforgiven III sitten kuulostaa?
Vortechin kolme täysipitkää nyt CD:nä! Hinta 11,99 euroa. Tilausohjeet webbisivuilla.
Painajaismainen
25.08.2008 16:56:30
Rupes mietittymään jos tää The Day That Never Comes kuulostaa hyvältä ni miltä loputkin uudesta Metallica-levystä sitten kuulostaa?
"Palkkapäivä iskee kuin miljoona GASia" - Kivijalka
Niklodeus
25.08.2008 16:57:42
 
 
Rupes mietittymään jos tää The Day That Never Comes kuulostaa hyvältä ni ei jaksa vertailla.
CROM !! - Conan The Barbarian
socker
25.08.2008 17:08:29
Hei! Kato! Viime ajat ovat menneet hieman ton afrobeatin ja todellisen hc-mätön eli flamencolaulaja Estrella Morenten parissa, että vasta tajusin Metallicalta tulleen sinkun lataukseen uudelta levyltä. Täytyy kuunnella illalla avoimin mielin.
 
Pitäis varmaan kuunnella välillä Radio Rockia, niin tietäisi vähän, mitä poppiskeneen kuuluu. Tosin aika kujalla täytyy meikkiksen olla, kun ei Metallican sinänsä informatiiviset tuotteensa mainossivutkaan ole osuneet silmiini. Äkkiseltään katsottuna siellä näyttäisi olevan tarjolla kyllä kaikkea ihanaa.
Johnnyk
25.08.2008 17:12:28
 
 
Täytyy nyt tästä biisistä sanoa että toimii joka kerta paremmin.
 
Töissä kun tää tulee radio rockilta niin se on melkein päivän paras hetki (en nyt siis vertaa mitenkään kyseisen aseman soittolistoihin.)
http://juhlakaivuri.net/
Niklodeus
25.08.2008 17:12:43
 
 
Hohoo, onhan sitä informaatiota ja paljon. 18 päivää (tätä päivää ei lasketa) albumin tuloon.
CROM !! - Conan The Barbarian
metalman?
25.08.2008 17:18:25
Nyt täytyy mun sanoa kans et on alkanu toi TDTNC kuulostaa aika hyvältä vaik aluks olin tuomitsemassa koko levyn ihan paskaks. Täytyy vaan totutella et sellasta kasseille potkivaa mahtipontista thrashiä ei enää tuu... Täytyy tietenki toivoo et tulee
Bald Anus
25.08.2008 17:30:04
 
 
Äxästähän saa kuitenkin varattua levyn ja sitten sen voi käydä hakemassa ilmestymis päivänä
 
Tarkoitatko sinä siis, että jos on tilannut ennakkoon, levyn voi noutaa ja silloin yöllä?
Paskalla on tekijänsä
elais
25.08.2008 17:30:39
Juu, kyllähän tuo lopun rymistely nimenomaan kaipaisi rumpalilta vähän elävyyttä soittoon. Jos ei tuo ihan tarkoituksella ole vedetty mahdollisimman simppeliksi.
 
Jos on koitettu saada narulle niin yksinkertaista settiä että toimisi livenäkin (toisin kuin Onen tuplabasari rölöö!1)?
"Nothing is impossible. The word itself says I'm possible."
washburn21
25.08.2008 17:33:45
Tarkoitatko sinä siis, että jos on tilannut ennakkoon, levyn voi noutaa ja silloin yöllä?
 
Ei vaan päivällä 12.7
No the sunshine never comes!
Röntgen-Jeesus
25.08.2008 17:39:39
 
 
Ainakin Kuopion Äxä aukaisee ovet puoliltayöin ja silloin ajattelin itsekin hiippailla hakemaan oman kappaleeni.
viikset
carnation
25.08.2008 17:43:11
...
 
Nothing Else Matters
Sad But True
One
Enter Sandman
 
...
 
Viimeinen keikka taas hetkeen, tuossa setti.

 
Tulipa mieleeni. Koska Metallica on viimeksi rikkonut tätä yllä mainittua neljän kappaleen pakollista hittiputkea? Oikeasti vituttaa ja naurattaa yhtä aikaa joka kerta, kun settilistan loppupäässä näkee tämän saman saatanan biisiryppään. Heittäisivät jo oikeasti pois. No, varmaan ne tykkäävät näitä soitella ja fanit tykkäävät kuulla, mutta kamoon hei!
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
tiger_s
25.08.2008 17:52:13
Tulipa mieleeni. Koska Metallica on viimeksi rikkonut tätä yllä mainittua neljän kappaleen pakollista hittiputkea?
 
Irvine, CA 17.5.2008
http://metallica-foorumi.com
trashjones
25.08.2008 17:52:59
Ei vaan päivällä 12.9
 
korjasin. täytesana
Master of Puppets Im vetämällä your strings
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)