Aihe: Black Sabbath
1 2 3 4 523 24 25 26 2755 56 57 58 59
Volcom
21.06.2018 13:04:23
Torniojaws: Varmaan sitten kastavat sen sitten tuolla uudella Iommi + Martin -levyllä. Onko se sitten Sabbathina vai minä, niin kovasti odotan. Jos ois yhtä kovaa matskua kuin Cross Purposes, niin aijjai.
 
Sabbathin nimen alla ei varmasti julkaista, mutta millä muulla nimellä ikinä julkaistaisiinkaan niin olisi kyllä pakkohankinta!
"Music comes first; lyrics are secondary"
Regalis Apertura
21.06.2018 18:46:39
Eiköhän se noin loppupelissä tulisi olemaan ihan Iommi/Martin-nimellä? Ja mitä keikkakuntoon tulee molempien osalta eihän niillä olisi mikään pakko keikkailla levyn jälkeen (jos mistään mitään ymmärrän)?
Icy-Sun
21.06.2018 19:36:50
Tarkoitin nyt lähinnä, etten odottaisi kovinkaan kummoista suoritusta Martinin osalta. Ääni on ihan finaalissa.
Regalis Apertura
21.06.2018 23:45:34 (muokattu 21.06.2018 23:50:36)
Noo eiköhän tuo silti nykykuntoisen Ozzyn hakkaa;)... Ei se Martinin ääniala niin hirveän pahaksi ole mennyt. Ainakaan keskirekkari. Ylä-äänet tietysti alkaa olla gone (koska ikääntyminen)...
Icy-Sun
22.06.2018 08:07:18
Regalis Apertura: Noo eiköhän tuo silti nykykuntoisen Ozzyn hakkaa;)... Ei se Martinin ääniala niin hirveän pahaksi ole mennyt. Ainakaan keskirekkari. Ylä-äänet tietysti alkaa olla gone (koska ikääntyminen)...
 
No ei se oikeastaan. Tietenkin laulajan hyvyys on kuulijalla aina subjektiivinen kokemus, mutta minusta Ozzy klaarasi the End kiertueella oman aikansa biisit paremmin pudotetuilla sävellajeilla, mitä Tony Martin soolokeikoilla omansa. Semmoisenkin vedon olen kuullut, jossa Headles Cross oli tiputettu kaksi kokosävelaskelta ja silti puhisi vain säkeistötkin. Todistusaineistoa löytyy interwebistä. Vaan mie lopetan nyt tämän Martinista vänkäämisen. Hänen aikanaan tehtiin pari todella kovaa hevirokki-levyä ja aikanaan miehellä oli todella komea ääni.
Regalis Apertura
22.06.2018 15:11:11
Muuten vielä 2012 Martinilla oli ääni kondiksessa Mollo/Martinin The Third Cage-levyllä... Tuossa Wicked World:
 
https://www.youtube.com/watch?v=4y83C_DX81E
Dinorocker
23.06.2018 08:24:57
Martin ei koskaan tainnut olla niin hyvä livelaulajana, edes back in the day.. Levyillä ihan huippu.
Voitto Ankka
23.06.2018 10:01:07
Dinorocker: Martin ei koskaan tainnut olla niin hyvä livelaulajana, edes back in the day.. Levyillä ihan huippu.
 
Minusta oli helvetin kova Headless Cross- ja Tyr -kiertueilla. Cross Purposes -kiertueella olikin sitten jo ääni kadonnut, eikä se sitä tainnut enää ikinä löytää.
 
j.
Pois alta vaan, nyt lasketaan, en pelkää ollenkaan!
Umpihullu
23.06.2018 10:19:07
Eihän Tony Martin nyt mikään huono laulaja ole ollut, toki niitä huonoja päiviä on sattunut hänellekin. Ainakin vuonna 2014 ääni kulki vielä vallan mainiosti Roland Grapowin kanssa. En mie kyllä löydä tästä oikeastaan mitään huonoa sanottavaa.

https://www.youtube.com/watch?v=rbV … 5o&list=RDrbVToMjGu5o&t=124
Muista syödä nautaa, jos joudut kaivamaan hautaa!
Icy-Sun
23.06.2018 14:25:40
https://www.youtube.com/watch?v=pgSLgzh3zgo
 
No nyt kun tälle linjalle lähdetään, niin kaksi vuotta sitten Martin veti kyllä livenä aivan päin persettä.
rheinone
13.07.2018 11:36:02
Urko: Kuuntelussa juuri The Eternal Idol ja toinen Martinin aikainen levy Cross Purposes. Cross of Thorns on erittäin loistava ja tunnelmallinen jälkimmäiseltä levyltä.
 
Eternal Idolilta suosikkeja ovat The Shining, Ancient Warrior, Eternal Idol. Hommasin Eternal Idolin Deluxe -painoksen, jossa toisella levyllä on Ray Gillenin osuudet levyn biiseistä. Ovethan Sabbathissa kävi aika tiuhaan juuri Eternal Idolin aikaan, kun bändistä lähtivät Ray Gillen ja Eric Singer samoihin aikoihin.

 
Juuttubissa tuli vastaan toi Eternal Idolin versio, jossa Ray Gillen vetää lauluosuudet. Jumankekka, ku toimii! Gillen on todella kova tulkitsija, vaikka Tony Martinia arvostan häntäkin.
Sinä päivänä kun paska on kallista, köyhät syntyy ilman ahterii. - Ahvonen
Regalis Apertura
13.07.2018 13:56:20
Muistankos oikein että Ray Gillen kuoli aidsiin? Taisi olla tosin narkkari eikä homo...
rheinone
13.07.2018 14:12:32
Regalis Apertura: Muistankos oikein että Ray Gillen kuoli aidsiin? Taisi olla tosin narkkari eikä homo...
 
Joo aidsiin kuoli. Luulin homoksi.
 
Onko tuota Gillenin lauleskelemaa Eternal Idol -versiota olemassa virallisena julkaisuna yksittäin? Ilmeisesti se deluxe-paketti kuitenkin on virallinen, eikä bootlegi?
Sinä päivänä kun paska on kallista, köyhät syntyy ilman ahterii. - Ahvonen
Torniojaws
13.07.2018 15:32:12
 
 
rheinone: Ilmeisesti se deluxe-paketti kuitenkin on virallinen, eikä bootlegi?
 
Juu, virallinen on.
Vortech Industrial Death Metal
Laupias Tuoni
02.08.2018 13:20:08
 
 
Torniojaws: Juu, virallinen on.
 
Löytyy Spotifystakin:
https://open.spotify.com/album/4ge3G6ccl2IU8n6UAI9W1K
Regalis Apertura
30.08.2018 15:28:54
HaloOfFlies
02.09.2018 15:57:40
 
 
Ozzy ilmeisesti tulossa helmikuussa Suomeen, kuten myös Judas Priest. http://kaaoszine.fi/helsingin-katuk … ssa-hartwall-areenalle-helmikuussa/
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
Regalis Apertura
03.09.2018 09:17:44
Hmm mielenkiintoista jos vielä samana iltana molemmat samassa paikassa... Kumpikohan lämppää kumpaa (veikkaisin Ozzyä;))? No eiköhän molemmat vedä täyden setin (näin otaksuisin). Vai tuleekohan vielä joku muu bändi lämppäämään?
varpio
03.09.2018 17:18:07
Regalis Apertura: Hmm mielenkiintoista jos vielä samana iltana molemmat samassa paikassa... Kumpikohan lämppää kumpaa (veikkaisin Ozzyä;))? No eiköhän molemmat vedä täyden setin (näin otaksuisin). Vai tuleekohan vielä joku muu bändi lämppäämään?
 
Priisti lämppää Ossia.
Icy-Sun
08.09.2018 22:06:03
Priestä lämppää Ozzya. Klassikkohevifanille tuo on kyllä aikamoinen kattaus.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)