Aihe: Children of Bodom
1 2 3 4 5137 138 139 140 141173 174 175 176 177
dajackal
30.03.2021 22:22:43
Sehän oli varsin mukiinmenevä kipale, vaikka nuo bläkkistyyppiset tuplabasarivallit ovatkin omia inhokkeja. Ei ihan niin hyvää tavaraa kuin Hexed (mikä oli parasta Bodomia yli kymmeneen vuoteen, IMO), mutta hyvä biisi. Mielellään tuota pumppua olisi kuunnellut enemmänkin kuin yhden EP:n verran. :(
ttpp44
31.03.2021 09:49:15
Hmm. Eka kuuntelu eilen ennen nukkumaanmenoa vaikutti todella hyvältä ja selkeästi paremmalta kuin nyt toinen kuuntelu. Ei se huono biisi ole, se on selvä, mutta onko kuinka hyvä oikeasti? Vaatii vielä muutaman keskittyneen kuuntelun.
 
Onhan se ihan 100% COB:ia eli toisinsanoen Laihoa, hyvässä ja pahassa.
 
Mutta noi rumpusoundit - hyi helvetti. Miten on onnistuttu saamaan noin karmean kuuloiseksi mössöksi noi tuplat? Ja en nyt ihan ole vakuuttunut myöskään muistakaan soundeista mutta ne nyt eivät ensimmäisenä satu korvaan kuten nuo rummut.
Metalkallo
31.03.2021 22:28:25
Huomasitteko muuten, että Laiho lauloi alussa jai eikä jau? :)
Vähemmän on enemmän ja enemmän on vähemmän.
-Spade-
01.04.2021 08:20:14
Metalkallo: Huomasitteko muuten, että Laiho lauloi alussa jai eikä jau? :)
 
Selkeä pesäero Bodomiin otettu siis :)
 
Tykkäsin kyllä biisistä. Hyvin samaa sarjaa kuin Hexedin parhaimmisto.
Ohan se varma.
kalakukko
01.04.2021 13:29:54
Siisti soolo Danieliltakin, etenkin lähtee mageesti.
Ei ole. Parilla kolmella hullulla vaan, ja sitten ne vaihtelee niitä aina että vaikuttaisi että olisi monta.
Metalkallo
02.04.2021 07:43:18
Jyrki ohjelman hevipäivä jakso youtubessa, mukana Bodom
https://www.youtube.com/watch?v=6GAD_5JbQ0c
Vähemmän on enemmän ja enemmän on vähemmän.
Huuhaa Innanen
03.04.2021 14:32:13
Metalkallo: Jyrki ohjelman hevipäivä jakso youtubessa, mukana Bodom
https://www.youtube.com/watch?v=6GAD_5JbQ0c

 
Kylläpä oli aika kullannut omat muistot tästä ohjelmasta... :D
Hyvää ajankuvaa kuitenkin.
Metalkallo
04.04.2021 13:00:54 (muokattu 04.04.2021 13:01:11)
Huomasiko kukaan muuten, että koskettimet puuttuivat soundista kokonaan? Itselle tuli mieleen vasta nyt :D
 
Alexi ei näköjään palkannut kosketinsoittajaa uuteen bändiinsä.
Vähemmän on enemmän ja enemmän on vähemmän.
Jeszse
04.04.2021 14:32:37 (muokattu 04.04.2021 14:32:47)
Metalkallo: Huomasiko kukaan muuten, että koskettimet puuttuivat soundista kokonaan? Itselle tuli mieleen vasta nyt :D
 
Alexi ei näköjään palkannut kosketinsoittajaa uuteen bändiinsä.

 
Mitenniin puuttu? Olihan siellä mm. klassista orchestral hittiä heti intron päätteekski. Ja niillä oli kyllä livekiipparisti.
Hipelius: Olet hieno mies, mutta sulla on aivan ällistyttävän huono maku.
Metalkallo
04.04.2021 22:39:50
Jeszse: Mitenniin puuttu? Olihan siellä mm. klassista orchestral hittiä heti intron päätteekski. Ja niillä oli kyllä livekiipparisti.
 
Hmm, niin taisi ollakin. Tosiaan itsellä mennyt ihan ohi :D
Vähemmän on enemmän ja enemmän on vähemmän.
JMKM
05.04.2021 10:14:14
Nyt on kerennyt vähän kuuntelemaan ja katselemaan, osuu kyllä omaan makuhermoon, hyviä yksityiskohtia ja kokonaisuus. Harmi että jää ep:n mittaiseksi :(.
Videossa omasta mielestä tyylikäs kohta tuossa tupla-soolossa kun Aleksi vetää ensin oman osuutensa minkä päätteeksi leväyttää kämmenensä kuin merkiksi Danielille että your turn. :)
Michi
12.04.2021 14:28:42
Nää on kyllä surullista luettavaa, alkoholismi on vakava sairaus. Bongasin facen m.net -ryhmästä siis, ei tainnut olla täällä vielä keskustelussa. Janne Wirman kirjoittanut FB:n CoB -sivulla siis näin:
 
"Deniz you are correct he did get help and was so much better for years. But then towards the end of the band he completely refused any help from us in staing healthy which ultimately led him telling us he did not want to work with us anymore and the band disbanded. Believe me we tried keeping him alive. There will be interviews released soon about the facts about what happened and what led to the disbanding. -JW"
-Rise From Ruins-
Mahti
12.04.2021 21:08:57
Michi: Nää on kyllä surullista luettavaa, alkoholismi on vakava sairaus. Bongasin facen m.net -ryhmästä siis, ei tainnut olla täällä vielä keskustelussa. Janne Wirman kirjoittanut FB:n CoB -sivulla siis näin:
 
"Deniz you are correct he did get help and was so much better for years. But then towards the end of the band he completely refused any help from us in staing healthy which ultimately led him telling us he did not want to work with us anymore and the band disbanded. Believe me we tried keeping him alive. There will be interviews released soon about the facts about what happened and what led to the disbanding. -JW"

 
Yllättävän pitkään tuosta on hiljaa maltettu ollakin. Saapa nähdä mitä viitsivät kertoa..
Jokainen paistaa omat makkaransa
Drummer-K
13.04.2021 10:01:47
 
 
Tuo on kyllä jännä muutos aiempaan, koska ainakin minulla oli sellainen käsitys, että nimenomaan Janne, Henkka ja Jaska halusivat lopettaa bändin syystä X. Mutta se olikin Aleksi joka halusi lopettaa vanhan bändin, koska vanhat kamut yritti saaha Allun lopettamaan juomisen.
www.facebook.com/secondinfinity Peaceful metallia Oulusta
zedder
13.04.2021 12:42:16
Tuo ei liene ihan tavanomaisin syy bändin hajoamiseen. Useimmiten kai se joka sekoilee ja ryypiskelee eniten lentää pihalle, eikä ne jotka vähiten. Tässä tapauksessa pääjehu osoitti kaapin sijainnin.
Näinä aikoina etanolin käyttö lähtee käsistä..
ttpp44
13.04.2021 12:43:20
Se mikä tossa on jännää on se, että Janne on nyt avannut suunsa ja lisää tulossa. Siinä Hesarin haastattelussa alkuvuonna nimenomaan sanoi, että on bändin hajoamisen taustalla on asioita, joista ei tulla koskaan puhumaan julkisesti.
 
No, ihminen on tietysti vapaa muuttamaan mieltänsä, mutta aika jännä muutos silti.
 
Ei sillä, tän koko casen julkisen käsittelyn jälkeen on mielestäni ihan hyväkin, että nimenomaan bändin jätkät kertovat oman näkökulmansa. Bändin kautta Alexi kuitenkin on se hahmo joka on, ei puolisoidensa kautta. Ja nyt julkisuus on ollut täysin näiden naisten keskinäisessä kinastelussa.
ttpp44
13.04.2021 12:45:10
zedder: Tuo ei liene ihan tavanomaisin syy bändin hajoamiseen. Useimmiten kai se joka sekoilee ja ryypiskelee eniten lentää pihalle, eikä ne jotka vähiten. Tässä tapauksessa pääjehu osoitti kaapin sijainnin.
 
No en mä nyt tiedä voiko noinkaan sanoa kun COB-taustayhtiö ja oikeudet bändin nimeen jne. jäivät nimenomaan muille bändiläisille. Käytännössä Alexi vain lähti itse bändistä eikä hajottanut sitä. Ei bändistä lähteminen mielestäni ole mikään kaapin paikan osoitus.
zedder
13.04.2021 12:51:41
ttpp44: No en mä nyt tiedä voiko noinkaan sanoa kun COB-taustayhtiö ja oikeudet bändin nimeen jne. jäivät nimenomaan muille bändiläisille. Käytännössä Alexi vain lähti itse bändistä eikä hajottanut sitä. Ei bändistä lähteminen mielestäni ole mikään kaapin paikan osoitus.
 
Kenet olisit palkannut Aleksin tilalle kitaristisolistiksi?
Näinä aikoina etanolin käyttö lähtee käsistä..
Tilukeisari
13.04.2021 14:35:37
zedder: Tässä tapauksessa pääjehu osoitti kaapin sijainnin.
 
"he completely refused any help from us in staing healthy which ultimately led him telling us he did not want to work with us anymore and the band disbanded"
 
Ei varsinaisesti osoittanut mitään sijaintia, vaan ei enää halunnut työskennellä vanhojen bändikaverien kanssa ja lähti bändin taustayhtiöstä. Bändi taas ei voi oikein jatkaa ilman Laihoa, niin bändi hajos
Speed of Light
zedder
13.04.2021 14:39:50
Tilukeisari: "he completely refused any help from us in staing healthy which ultimately led him telling us he did not want to work with us anymore and the band disbanded"
 
Ei varsinaisesti osoittanut mitään sijaintia, vaan ei enää halunnut työskennellä vanhojen bändikaverien kanssa ja lähti bändin taustayhtiöstä. Bändi taas ei voi oikein jatkaa ilman Laihoa, niin bändi hajos

 
Aivan, eli hänellä oli käytännössä valta lopettaa kyseisen kokoonpanon toiminta, ja hän käytti valtaansa.
Näinä aikoina etanolin käyttö lähtee käsistä..
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)