Aihe: Children of Bodom
1 2 3 4 5114 115 116 117 118173 174 175 176 177
Henri Henri Olavi
19.01.2021 18:58:48
ttpp44:
Aussimimmi ja lapsensa ei saa mitään ellei Allu ole testamentannut jotain. Juridisesti avopuoliso ei ole koskaan perillinen vaan ainoastaan testamentilla voi periä. Oikeuslaitos ei mitään tällaisia punnitse.

 
Näin olen itsekin antanut itseni ymmärtää perintöseikoissa.
Kiimassa kontrapunktiseen satsiin.
Parasite
19.01.2021 19:11:04
ttpp44: Leskellä ei ole koskaan oikeutta lakiosaan, lakiosa koskee vain rintaperillisiä eli lapsia jne. Periaatteessa kun Allulla ei ollut lapsia (se tästä vielä tosin puuttuisi että sellaisia ilmaantuisi), perisi Goss hänet kokonaan. Mutta jos Allulla olisi tehty testamentti, jossa leskelle ei jää mitään, jäisi Goss nuolemaan näppejään. Ainoastaan jotain pieniä avustuksia ja mahdolliseen yhteiseen asuntoon (jossa myös asuttu yhdessä eikä vain omistettu) liittyviä oikeuksia on kaikissa tapauksissa.
 

 
Aussimimmi ja lapsensa ei saa mitään ellei Allu ole testamentannut jotain. Juridisesti avopuoliso ei ole koskaan perillinen vaan ainoastaan testamentilla voi periä. Oikeuslaitos ei mitään tällaisia punnitse.

 
Aivan näinhän tuo meneekin, kiitos korjauksesta.
"Aitoa mukavuudenhalua on se että rakentaa sänkyynsä vessanpöntön" -Informaatiokameli
Robbo
19.01.2021 21:33:15
Leskellä on kuitenkin avio-oikeus, ellei ole avioehdolla toisin määrätty
Funkånaut
19.01.2021 22:20:40
 
 
Salettia on se, että pelin yhtään mennessä sotkuisemmaksi rahat vie lähinnä lakitoimistot.
"Lauserakenteesi on syvältä ja heppisi pieni."
ttpp44
20.01.2021 08:56:11 (muokattu 20.01.2021 08:59:59)
Robbo: Leskellä on kuitenkin avio-oikeus, ellei ole avioehdolla toisin määrätty
 
Kuten sanoin, koska Allulla ei ole lapsia, perii Goss kaiken. Paitsi jos Allu on tehnyt testamentin, jonka perusteella Goss ei saa mitään. Testamentilla kun voi sulkea pois myös avio-oikeuden alaisen osan kokonaan pois, ihan kuten avioehtosopimuksella.
 
Funkånaut: Salettia on se, että pelin yhtään mennessä sotkuisemmaksi rahat vie lähinnä lakitoimistot.
 
Näinhän se tahtoo olla. Mutta mä en jaksa uskoa, että Allu on jättänyt jälkeensä mitään kovin suurtakaan omaisuutta. Eiköhän rahat ole aika pitkälle ryypätty ja rällästetty sitä mukaa kun sitä on tullut. Varmaan on jäljellä tyyliin asunto, jotain autoja, iso läjä kitaroita ja studiokamoja ja sitten toki jonkin verran rahaa, joista olennaisimpana nää mitä on saanut tästä viime vuoden kuviosta. En usko, että Allu on ollut mikään säästäjä, sijoittajasta puhumattakaan.
 
Mutta niin pientä asiaa ei toki olekaan, josta ei riitaa saisi aikaiseksi kun haaskalinnut saapuvat paikalle.
Tilukeisari
20.01.2021 11:36:43
ttpp44:
Mutta niin pientä asiaa ei toki olekaan, josta ei riitaa saisi aikaiseksi kun haaskalinnut saapuvat paikalle.

 
Koko viesti asiaa, mutta tämä lainauksen kohta lienee se oleellisin miksi käytännössä kuolemansairas Laiho on haluttu yhtiöstä ulos ennen kuin on liian myöhäistä. Viime kädessä tämä liike on tehty jotta voivat suojata miehen oman elämäntyön.
 
Näin jälkikäteen ja tapahtuneen luettuna Laihon viimeiset HS haastattelut COB:n lopettamisen jälkeen ovat mielenkiintoista luettavaa. Poissa on rokkikukon uho ja varsin nöyrää poikaa on Laiho verraten aiempiin haastatteluihin.
Speed of Light
Samjos
20.01.2021 13:00:52
Tilukeisari: Koko viesti asiaa, mutta tämä lainauksen kohta lienee se oleellisin miksi käytännössä kuolemansairas Laiho on haluttu yhtiöstä ulos ennen kuin on liian myöhäistä. Viime kädessä tämä liike on tehty jotta voivat suojata miehen oman elämäntyön.
 
Näin jälkikäteen ja tapahtuneen luettuna Laihon viimeiset HS haastattelut COB:n lopettamisen jälkeen ovat mielenkiintoista luettavaa. Poissa on rokkikukon uho ja varsin nöyrää poikaa on Laiho verraten aiempiin haastatteluihin.

 
Onko linkkejä noihin haastatteluihin vai ovatko ne maksumuurin takana?
Metalkallo
20.01.2021 13:35:51
The nail live 2017. Aika pirun hyvä kontrolli Alexilla soitossa!
https://www.youtube.com/watch?v=IYk9GkMN0_s
Vähemmän on enemmän ja enemmän on vähemmän.
Decadetroll
21.01.2021 06:39:30
Metalkallo: The nail live 2017. Aika pirun hyvä kontrolli Alexilla soitossa!
https://www.youtube.com/watch?v=IYk9GkMN0_s

 
No tämä veto oli kyllä hyvä.
Tokkopa! Tai no tokkopa n0kkoset tokkivat nokkopa niimpäkö ökköset pökköset pölöpölplöttö hirnau iihahaa! -NHR
teukka
22.01.2021 12:05:23
https://kaaoszine.fi/alexi-laihon-y … yJnSHPLHzWY55Bk4#Echobox=1611307060
 
Noniin, näyttää siltä että Kimberly on rahojen perässä. Saapa nähdä mitä tästä seuraa.
Siis onko muita kuin V-mäisiä kitaroita?
ChosenTwo
22.01.2021 12:07:21 (muokattu 22.01.2021 12:08:05)
 
 
https://kaaoszine.fi/alexi-laihon-y … sille-jata-laihon-perhe-jo-rauhaan/
 
Ja sitten vähän lisämaustetta tähän soppaan.
 
EDIT: Ihan helvetin hidas.
Baraka
22.01.2021 12:16:14
teukka: https://kaaoszine.fi/alexi-laihon-y … yJnSHPLHzWY55Bk4#Echobox=1611307060
 
Noniin, näyttää siltä että Kimberly on rahojen perässä. Saapa nähdä mitä tästä seuraa.

 
Ja sinnehän ne rahat sitten hukkuvat lakimiehille.
joku muu sikko
22.01.2021 13:04:06 (muokattu 22.01.2021 13:05:07)
Tilukeisari: Plus tässä jouduttaneen tulkitsemaan myös Australian ja Yhdysvaltojen avioliittolainsäädäntöjä. En haluaisi olla ilkeä, mutta kyllähän tämän viimeisimmän tiedon valossa Kim Gossin paluun julkisuuteen Laihon kuoleman jälkeen voi nähdä monella tapaa. Jaellaan vähän kuvia vuosien varrelta, ensirakkaus, sydänystävä ja ollaan oltu loppuun asti säännöllisesti tekemisissä. Voi olla surutyötä, mutta valitettavasti voi olla myös joku kyynisempi vaihtoehto.
 
Vaikka yksi olisi juridisesti aviopuoliso, niin silti Suomessa oikeuslaitos tulee punnitsemaan aussien jalkavaimon ja tämän tyttären asemaa Laihon elämässä.

 
Eipä kyllä. Selkeä peli, on suomen kansalainen niin perimiset menee Suomen lain mukaan. Laillinen avioliitto, ei lapsia, ei testamenttia niin amerikan kinkku saa mitä jälkeen jää.
Onhan siinä vähän käytännön hommeleita kun lähtee ausseihin myymään taloa ja hakemaan kitaroita, ehkä autoja jne.
Juu mast tsamp övei from skvirröls baik ant staat living diu. -Sjömanni-
Henri Henri Olavi
22.01.2021 13:05:19
joku muu sikko: Eipä kyllä. Selkeä peli, on suomen kansalainen niin perimiset menee Suomen lain mukaan. Laillinen avioliitto, ei lapsia, ei testamenttia niin amerikan kinkku saa mitä jälkeen jää.
 
Näinhän se menee, ja tuo kinkku vaikuttaa kyllä siltä, että vie minkä irti saa. Se oikeus hänellä toki on.
Kiimassa kontrapunktiseen satsiin.
Tympee Huttunen
22.01.2021 13:49:48
Aika sydäntäsärkevä tuon ystävän postaus. Varsinkin kuvaus Laihon ikävästä tyttärensä luokse yms.
ttpp44
22.01.2021 14:43:21 (muokattu 22.01.2021 14:50:22)
Otetaanpas nyt pieni paussi ja selvitetään, että kuka tämä Matt Fawcett ensin on? En siis väitä mitään, ei vain aiemmin ole tuo nimi tullut vastaan. Kun hänkin nyt esiintyy Laihon lähes parhaana ystävänä. Näitähän on kenen tahansa helppo sanoa kun toinen osapuoli ei enää ole paikalla.
 
Mutta toi koko kirjoitus on myös täysin epälooginen tai sitten oikeasti vain molemmat osapuolet Alexi ja Kimberly ovat olleet aivan täydellisen kuutamolla kaikesta avioliittoon ja perintöihin liittyvästä eikä heillä ole ollut ketään edes viitteellisesti asiantuntevaa neuvomassa.
 
Ensinnäkin, Suomessa ei avioeron saamiseen tarvita toisen osapuolen suostumusta. Piste. Eli juridisesti ihan höpöä toi että Alexin olisi pitänyt maanitella Kimberlyä allekirjoittamaan jotakin.
 
Koska kuten aiemmin olen jo täällä kirjoittanut, perii Kimberly automaattisesti kaiken jos/kun avioliitto on Suomen lain edessä virallinen ja voimassa eikä a) heillä ole ollut avioehtosopimusta tai b) Alexi ole tehnyt testamenttia niin ettei Kimberly peri häntä.
 
Eli tuossa ekassa skenaariossa Kimberlyllä ei olisi mitään syytä "saapua haaskalle" koska hän perisi Alexin automaattisesti.
 
Jos taas heillä on ollut avioehtosopimus, ei hänellä ole mitään mahdollisuuksia saada perintöä millään tempulla. Ellei sitten oikeasti ole niin sekaisin, että kuvittelee voivansa manipuloida perheen jne. hänelle jotain antamaan. Mahdollista tietysti tuokin.
 
Ja sitten taas jos Alexia on ahdistanut kovasti se, että Kimberly on hänen rahojensa perässä, ei hänen olisi muuta tarvinnut tehdä kuin testamentti, joka jättää Kimberlyn perinnöttä kokonaan tai osittain. Ja tokihan tuossa voi olla tilanne, jossa Kimberly ei asiasta tiedä. Tai sitten tietää ja toimii kuten edellisessä skenaariossa, eli kuvittelee voivansa manipuloimalla perhettä jne saada jotain.
 
Mutta juridisesti nämä ovat päälinjoiltaan ihan selkeitä skenaarioita.
 
Meistä kukaanhan ei siis tiedä onko Alexilla ja Kimberlyllä ollut avioehtosopimusta tai Alexilla testamenttia.
Parasite
22.01.2021 14:48:04
ttpp44: Otetaanpas nyt pieni paussi ja selvitetään, että kuka tämä Matt Fawcett ensin on? En siis väitä mitään, ei vain aiemmin ole tuo nimi tullut vastaan. Kun hänkin nyt esiintyy Laihon lähes parhaana ystävänä. Näitähän on kenen tahansa helppo sanoa kun toinen osapuoli ei enää ole paikalla.
 
Mutta toi koko kirjoitus on myös täysin epälooginen tai sitten oikeasti vain molemmat osapuolet Alexi ja Kimberly ovat olleet aivan täydellisen kuutamolla kaikesta perintöihin liittyvästä eikä heillä ole ollut ketään edes viitteellisesti asiantuntevaa neuvomassa.
 
Koska kuten aiemmin olen jo täällä kirjoittanut, perii Kimberly automaattisesti kaiken jos/kun avioliitto on Suomen lain edessä virallinen ja voimassa eikä a) heillä ole ollut avioehtosopimusta tai b) Alexi ole tehnyt testamenttia niin ettei Kimberly peri häntä.
 
Eli tuossa ekassa skenaariossa Kimberlyllä ei olisi mitään syytä "saapua haaskalla" koska hän perisi Alexin automaattisesti.
 
Jos taas heillä on ollut avioehtosopimus, ei hänellä ole mitään mahdollisuuksia saada perintöä millään tempulla. Ellei sitten oikeasti ole niin sekaisin, että kuvittelee voivansa manipuloida perheen jne. hänelle jotain antamaan. Mahdollista tietysti tuokin.
 
Ja sitten taas jos Alexia on ahdistanut kovasti se, että Kimberly on hänen rahojensa perässä, ei hänen olisi muuta tarvinnut tehdä kuin testamentti, joka jättää Kimberlyn perinnöttä kokonaan tai osittain. Ja tokihan tuossa voi olla tilanne, jossa Kimberly ei asiasta tiedä. Tai sitten tietää ja toimii kuten edellisessä skenaariossa, eli kuvittelee voivansa manipuloimalla perhettä jne saada jotain.
 
Mutta juridisesti nämä ovat päälinjoiltaan ihan selkeitä skenaarioita.
 
Meistä kukaanhan ei siis tiedä onko avioehtosopimusta tai testamenttia.

 
Ihmetyttää myös hiukan että jos Laiho on halunnut avioeron niin miksei ole hakenut sitä yksin? Kellikin muuten jossain ehti sanoa että Laiho vain ei saanut aikaiseksi hoitaa asiaa.
"Aitoa mukavuudenhalua on se että rakentaa sänkyynsä vessanpöntön" -Informaatiokameli
Drummer-K
22.01.2021 15:22:19
 
 
Jos Markku ei sitten oikeasti tiennyt, että Suomessa voi hakea avioeroa ilman toisen suostumusta?
www.facebook.com/secondinfinity Peaceful metallia Oulusta
teukka
22.01.2021 15:44:26
Olisi pitänyt onnistua jopa kohtuu välittömästi ilman 6kk harkinta-aikaa.
Se vaan että onko tiedoksianto pakollinen saattaa vastapuolen tietoon jos hakee eroa yksin.Harkinta-aika jota nyt ei olisi tarvittu olisi alkanut vastapuolen tiedoksiannon allekirjoituksesta ja lopullista olisi voinut hakea heti.
Ehkä olisi voinut hypätä suoraan 2. vaiheeseen koska on asuttu erossa lähes pari vuosikymmentä.
Siis onko muita kuin V-mäisiä kitaroita?
vvaltsu
22.01.2021 15:53:37 (muokattu 22.01.2021 15:55:24)
Parasite: Ihmetyttää myös hiukan että jos Laiho on halunnut avioeron niin miksei ole hakenut sitä yksin? Kellikin muuten jossain ehti sanoa että Laiho vain ei saanut aikaiseksi hoitaa asiaa.
 
Jos ne ei aikoinaan oo tehny avioehtoa ja Kim Goss on niin ahne kuin annetaan ymmärtää, niin yksipuolisesti hoidettu erohan ois tarkoittanut sitä että puolet Laihon omaisuudesta ois menny avioerossa Gossille. Ehkä Laiho on yrittänyt saada Gossia allekirjoittamaan avioehtopaperin mutta turhaan. Sitä mä en pidä lainkaan mahdottomana, että tämmöisen kuvion mahdollisuutta ei oo ees ajateltu sillon 2000-luvun alussa kun kulissiavioliitto solmittiin ja avioehto on jäänyt tekemättä sillon avioituessa ja sitten kun Allulla oli jo vähän massia niin Goss ei paperiin nimeä laita ja on jo liian myöhäistä. Ihan puilla paljaillahan nää molemmat on ollu sillon kun avioliitto solmittiin.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)