Aihe: Diablo
1 2 3 4 57 8 9 10 1153 54 55 56 57
Lappis
14.12.2005 11:18:04
 
 
Nimikkobiisiä en ole kuullut, Damien soi koko ajan. Damien vaikuttaa varsin kovalta. Varsinkin naiskuorosta erikoispisteet. Haistattaa paskat kyllä kaikille True UG-paskiaisille.
 
Damien biisinä on kovempi kuin yksikään eterniumin tilubiiseistä. Ja kyllä minä ainakin löydän huomattavasti eroja Eterniumiin. Nimenomaan turhat tilut ovat vähentyneet ja biisi on paljon synkempi kuin Eterniumin vastaavat.
 
Jos tällä linjalla mennään, harkitsen ostoa. Viimeisin Diablo-ostos onkin Renaissance.
PomppoK
14.12.2005 11:41:03
 
 
Komppaan Lappista.
 
Yleissoundi on Damienissa totuttua raaempi, vaikkakin on sovituksellisesti suht' hienostunut/jalostunut biisi, Diablo-mittakaavassa. Kyllä tästä tietenkin Diablon tunnistaa, mutta mieluummin Damien summaa kaikki kolme pitkäsoittoa ja tuo aavistuksen uuttakin, kuin olisi pelkästään Eternium-muottiin väännettyä perus D-jöötiä.
 
Eikä ole Mimic 47 aivan toivoton tapaus sekään. Sitä kuitenkin heikentää huomattavasti se turhahko soolo, jonka kohdilla touhu lässähtää kasaan ja jostain syystä tekee jopa mieli skipata koko biisi.
"Once black, you never come back."
Rumpukapulat
18.12.2005 18:28:38 (muokattu 18.12.2005 19:26:55)
 
 
/vuodatus ON
Alkaa tosissaan kummastuttaa tää hevi-immeisten nykynen käyttäytyminen. Jos bändi ei mene tekemään jotain radikaalia muutosta vaan luottaa samaan, hyväksi havaittuun omaan juttuunsa, aletaan sitä syytellä vanhan toistosta ja kaavoihin kangistumisesta. Jos bändi taas poikkeaa totutusta linjastaan, sitä aletaan vinkua itsensä myymisestä ja tiest mistä. Hevin kuluttajat on nykyään niin helvetin vaativia - mikään ei tunnu riittävän. Muistakaa kuitenkin, et suuri osa metallibändeistä tekee musiikkia itelleen eikä vähät välitä siitä mitä suurosa kuuntelijoista aattelee. Jollekin spearsinbritneylle fanien haukut ja huonot myyntiluvut saattaa olla maailmanloppu, mutta normimetallisteille sillä ei ole pahemmin painoarvoa. Ja eipä esimerkiksi Iron Maiden ole tyylistään poikennut, pahaa sanottavaa en silti ole kuullut. Asenne ja uskollisten fanien tuki on se joka pitää hevibändit tiellä.
 
Mut ohan se niin, et mielipiteet on kuin persreikiä - jokasella on sellanen ja ne kaikki haisevat.
/vuodatus OFF
 
Diablon uusi tuotanto tuntuu menevän entistä synkempään ja jopa astetta vihaisempiin tylytyksiin. Itelle kolahti - Damien on perkeleellisen kova ralli ja Mimic47 muutaman kuuntelukerran jälkeen julmetun valtava agressionpurkaja. Aluksi itekin aattelin et "Voi pojat, mitä menittä tekemään.." mut helevetti, tämä toimii. Diablo on diablo, toista samanlaista ei löydy. Nygårdin haastattelujen perusteella myös uusia mielenkiintoisia juttuja LP:llä on tiedossa.
Ostoslistan kärkeen meni.
Räbbänä
18.12.2005 18:44:39
Käväsin perjantaina ostamassa tuon Mimic47 sinkun ja aika hyvä oli. Mimic ihan menevä ralli ja Dura duran coveri oli tosi huippu. Reilusti parempi kuin alkuperänen.
Muistakaa lapset! Festareilla kannattaa varoa 1) Satu-setiä 2) Namu-setiä 3) Sentencediä. Jälkimmäinen aiheuttaa vakavan hevimusiikin riippuvuuden. Nuo kaksi ensimmäistä voi siis unohtaa.
Nuvola
18.12.2005 20:22:23
Käväsin perjantaina ostamassa tuon Mimic47 sinkun ja aika hyvä oli. Mimic ihan menevä ralli ja Dura duran coveri oli tosi huippu. Reilusti parempi kuin alkuperänen.
 
onkohan mimic vielä ensiviikollakin top20 singelistalla, kaksi viikkoa jo ollut
RokRok!
FatSam
18.12.2005 21:20:17
 
 
Mä kyllä tykkään tuosta Mimicistä. Hyvä se on, vaikkakin ihan perus-Diabloa. Damieniäkin voisi kuunnella, tuli näköjään tuon Infernon mukana. Vaikkakin saatana sen tilauksen peruin. En maksa laskua.
Joskus ilmestyy vuosituhannen thrash-levy.
mega
19.12.2005 15:34:17
 
 
onkohan mimic vielä ensiviikollakin top20 singelistalla, kaksi viikkoa jo ollut
 
onhan se ykkösenä edelleen kolmannella listaviikollaan
"I'm not as young as I used to be, but I'll still be thrashing at a hundred and three (you'll see!)" - Razor "Taste the Floor"
mega
22.12.2005 11:17:29
 
 
DIABLO "Mimic47"
Cd 094634903325 / GOOD 56 (921)
Julkaisu 18.1.2006
 
PERINTEISEN TYYLIN MESTARIT TULEVAT TAAS!
 
Kotimaan raskasmetalliosaston hoviseppä Diablo julkaisee kaamoksen keskellä tammikuussa 2006 neljännen studioalbuminsa nimeltään MIMIC47, jota onkin odotettu lähes yhtä hartaasti kuin Suomen hiihtomaajoukkueen doping-tuloksia! Viitisen vuotta sitten debyyttinsä julkaissut ja jo miehen mittoihin kasvanut hevihirmu sai aikanaan vaikutteensa bändeistä kuten Death, Testament ja Slayer. Nyt omia latujaan hiihtelevä joukkue on tehnyt hyvät jäljet kantavaan hankeen myös jälkipolville.
 
”Äijämetalliksi” musiikkiaan kuvaileva Diablo luottaa uudellakin levyllä biisiensä vahvoihin rakennusaineisiin: nerokkaat riffit, särö- ja puhtaanlaulun sopiva sekoitus, ärhäkkäät kitarasoundit sekä Malmbergin käsittämättömän taitava rumputyöskentely. Diablo on kasvattanut levy levyltä biisiensä melodisia osuuksia, joten kappaleet ovat jyllänneet jopa radioaalloilla asti!
 
Levyn nimikkobiisi Mimic47 julkaistiin singlenä vuoden 2005 lopulla. Kiekko vei sinkkulistan kärkitilan haltuunsa useaksi viikoksi ja seisoo ykköspallilla edelleen. Biisistä tehty video sen sijaan pyöri TV:n puolella niin Ylellä kuin kaupallisilla kanavilla. Metal rules in Finland!
 
Myös kaikesta kaistapäisestä toiminnasta tutuksi tulleet Diablo-veljekset eivät jätä fanejaan tylsistymään tälläkään kertaa, sillä albumin tekovaiheista ja –aiheista riittää takuulla luettavaa aviiseista pitkin pitkää talvea. Kannattaa tsekata miehet myös lauteilla. Talven ja kevään kiertue hiihdetään läpi huolellisesti tervatuilla puusuksilla, tasatyönnöin!
 
Levyn ennakkokuuntelutilaisuudet:
Bar 68 Jyväskylä to 5.1.2006. Basisti Aadolf paikalla.
Turun Klubi to 5.1.2006 klo 19. Rumpali Heikki Malmberg paikalla.
Oulun 45 Special to 5.1.2006 klo 23. Laulaja Rainer Nygård paikalla.
Night Life Helsinki ke 4.1.2006 klo 19. Soolokitaristi Marko Utriainen paikalla.
 
Mimic47 -biisilista:
1. Shadow World
2. Damien
3. Together As Lost
4. In Sorrow We Trust
5. Mimic47
6. Condition Red
7. Kalla
8. Blackheart
9. Kathryn
10. Rebellion One
11. D.O.A.
 
BULLS ON PODIUM TOUR 2006
Piirikunnalliset sonninhiihdot
 
16.02.2006 Bar Kino/Pori
17.02.2006 Yo-Talo/Tampere
18.02.2006 Lutakko/Jyväskylä
23.02.2006 Nite Train/Lappeenranta
24.02.2006 Rytmikatti/Kouvola
25.02.2006 Ravintola Woodoo/Imatra
03.03.2006 "Femma Gaala" Nosturi/Helsinki
04.03.2006 Yellowstone/Kotka
10.03.2006 TBA/Seinäjoki
17.03.2006 Klubi/Turku
25.03.2006 Henry's Pub/Kuopio
26.03.2006 45-Special/Oulu
08.04.2006 Old Texas/Kaarina
14.04.2006 Ravintola Vieska/Ylivieska
15.04.2006 Art Rock Cafe/Kauhajoki
21.04.2006 Tavastia/Helsinki
"I'm not as young as I used to be, but I'll still be thrashing at a hundred and three (you'll see!)" - Razor "Taste the Floor"
Nuvola
22.12.2005 11:32:18 (muokattu 22.12.2005 12:01:20)
+ Mistäs ton repäsit? Oli aikas laadukasta tekstiä.
 
edit, samaa mieltä pomppokin kanssa.
RokRok!
PomppoK
22.12.2005 11:57:23
 
 
On se nyt perkele, bändi on käytännön tamperelainen eikä edes järjestä ennakkokuuntelua siellä.
"Once black, you never come back."
mega
22.12.2005 12:10:39
 
 
+ Mistäs ton repäsit? Oli aikas laadukasta tekstiä.
 
edit, samaa mieltä pomppokin kanssa.

 
Pokon virallinen mediatiedote, ei siis allekirjoittaneen tuottamaa tekstiä.
"I'm not as young as I used to be, but I'll still be thrashing at a hundred and three (you'll see!)" - Razor "Taste the Floor"
mega
22.12.2005 12:12:46
 
 
On se nyt perkele, bändi on käytännön tamperelainen eikä edes järjestä ennakkokuuntelua siellä.
 
Fragile Art Of Existence IV Klubi, Tampere 13.1.2006. Paskat puristetaan housuihin Diablon, Blaken, Machine Menin ja Rytmihäiriön voimin.
 
Tuolla saattaa EHKÄ olla jonkunlainen vastaava kuuntelumahdollisuus, jos ei muuten niin ainakin livenä pääsee uuttakin materiaalia kuuntelemaan.
"I'm not as young as I used to be, but I'll still be thrashing at a hundred and three (you'll see!)" - Razor "Taste the Floor"
Milkop
22.12.2005 18:38:21
 
 
miulla tuli kans eilen tuo damien. oli aikamoinen antikliimaksi. ensin sit odotti että prkl kohta aivot räjähtää, ku on niin hyvää matskua tulossa. pakko tulla kun on mainostettukin niin paljon... mutta ei. täys pettymys.
 
Itellekin tuli tuo Damien lehden mukana ja kannet on kyllä hienot. Harmi vaan että sisältö ei ollut yhtä kovaa. Sitä odotteli jotain kunnon läiskettä, mutta ei iskenyt oikeastaan yhtään. Tuntuu, että Diablolle on tapahtumassa ns.Panterat, eli ilmaisua ei uskalleta muuttaa. Toki esim. AC/DC ja Cannibal Corpse on tehnyt melkein samaa levyä koko uransa ajan eikä muuta edes halua, mutta jotenkin Diablolta olis odottanut rankempaa biisiä.
No se on turha vielä valittaa, voihan olla että itse levy onkin täyttä asiaa. Eiköhän se tule kuitenkin ostettua.
"I Believe that people who are going to commit crimes should not have guns" -- George W. Bush
R.I.P. Dimebag Darrell
stratocaster
23.12.2005 21:55:02
On se nyt perkele, bändi on käytännön tamperelainen eikä edes järjestä ennakkokuuntelua siellä.
 
Se on Kalajoelta per...!! :D
R.I.P. Dimebag Darrel (1966-2004)
azo
25.12.2005 09:47:46
mie tykkään ihan pirusti tuosta mimic47 kipaleesta ja oletan että myös tuleva täyspitkä albuumi on samaa ruttausta. odotan innolla tulevaa levyä!
mega
01.01.2006 21:39:08
 
 
Hevisauna-kilpailu Diablon sivuilla osoitteessa http://www.diablo1.net
"I'm not as young as I used to be, but I'll still be thrashing at a hundred and three (you'll see!)" - Razor "Taste the Floor"
mega
02.01.2006 22:57:20
 
 
Levykauppa Äxästä http://www.levykauppax.fi Mimic47:aa voi tilata nyt ennakkoon. Vain ennakkotilaajille saatavilla myös Diablo-pipo levyn kera hintaan 22,90€ ja pelkkä levy 18,90€
"I'm not as young as I used to be, but I'll still be thrashing at a hundred and three (you'll see!)" - Razor "Taste the Floor"
DieGr
02.01.2006 23:02:33
Levykauppa Äxästä http://www.levykauppax.fi Mimic47:aa voi tilata nyt ennakkoon. Vain ennakkotilaajille saatavilla myös Diablo-pipo levyn kera hintaan 22,90€ ja pelkkä levy 18,90€
 
No tämäpä uutinen. On ollut puhetta jo tässä ketjussa tästä. Aika huokea hinta mielestäni.
mega
03.01.2006 16:00:42
 
 
On se nyt perkele, bändi on käytännön tamperelainen eikä edes järjestä ennakkokuuntelua siellä.
 
Manselaisille ja muille paikalle eksyville tarjoillaan Mimic47:n ennakkokuuntelumahdollisuus Music Bar Sputnikissa 6.1.2006 alkaen klo 22:00. Paikalla koko orkesteri.
"I'm not as young as I used to be, but I'll still be thrashing at a hundred and three (you'll see!)" - Razor "Taste the Floor"
Nuvola
03.01.2006 16:04:49
Manselaisille ja muille paikalle eksyville tarjoillaan Mimic47:n ennakkokuuntelumahdollisuus Music Bar Sputnikissa 6.1.2006 alkaen klo 22:00. Paikalla koko orkesteri.
 
onkohan tuo k-18?
RokRok!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)