Aihe: Priest..live!
1
Steelgod
26.07.2004 22:56:29
 
 
Tulipa tuossa mieleeni kuunnellessa/katsellessani tuota kyseistä mahtavaa keikkaa, että miksiköhän keikka on videolla aivan erilainen kun äänitteellä. Cd:ltä taas puuttuu pari biisiä ja miksaus on aivan eri maata, esim joitakin Robin kiljumisia on jätetty kokonaan pois videoversiosta ja jotkut välispiikit ovat täysin erilaisia. Videolla taas "Out in the cold"- piisin jälkeen tulee suoraan "Locked in" ja äänitteellä avausbiisin jälkeen tulee taas välispiikki ja "Heading out to the highway" Mietityttää, sillä nämähän ovat kuitenkin samalta keikalta tallennettu?
"80´s aint coming back, lets celebrate for what´s left from it!"
Umpihullu
27.07.2004 15:58:07
Saattaa olla että sitä levynä julkaistua liveä on hieman editoitu studiossa. Eli yleisön mölinää on äänitelty biisien loppuun ja välispeakkejäkin on helppo tehdä itse studiossa. Eihän Iron maideninkaan Live After Death ole aito live, saati sitten Scorpionsin World Wide live.
Muista syödä nautaa, jos joudut kaivamaan hautaa!
lapio
27.07.2004 16:27:02
 
 
Mietityttää, sillä nämähän ovat kuitenkin samalta keikalta tallennettu?
 
"Recorded during the Judas Priest world tour 1986" lukee LP levyn kansiteksteissä. Electric eye DVD:ssä, että Dallasissa Texasissa olisi taltioitu.
Minuun on käytetty poltetun maan taktiikkaa... Mitä tuossa avatarissa tapahtuu?
Torniojaws
27.07.2004 17:26:55
 
 
Erittäin useasti jos on sekä DVD että CD-julkaisu, on nauhoitus eri keikoilta. Pääasiassa kai siksi, että kuluttajat ostaisivat molemmat.
A boon I ask thee, mighty shade, within this circle I have made, make me a werewolf strong and bold, the terror alike of young and old.
Baroquean
27.07.2004 18:42:23
Tulipa tuossa mieleeni kuunnellessa/katsellessani tuota kyseistä mahtavaa keikkaa, että miksiköhän keikka on videolla aivan erilainen kun äänitteellä. Cd:ltä taas puuttuu pari biisiä ja miksaus on aivan eri maata, esim joitakin Robin kiljumisia on jätetty kokonaan pois videoversiosta ja jotkut välispiikit ovat täysin erilaisia.
 
No biisejä on väkisinkin varmaan joutunut karsimaan pois kun tuota tupla-CD:tä on tehty. Joitain välispiikkejä on karsittu ilmeisesti sitten siinä samassa. Miksauksissa on todellakin kuultavissa huomattaviakin eroja.
 
Se käsitys mulla ainakin on, että ne biisit jotka siinä tupla-CD:llä on (Niitä Remasters-version bonusbiisejä lukuunottamatta.), ovat äänitetty juuri siltä samalta Dallasin keikalta (1986 Fuel For Life Tour).
 
Videolla taas "Out in the cold"- piisin jälkeen tulee suoraan "Locked in" ja äänitteellä avausbiisin jälkeen tulee taas välispiikki ja "Heading out to the highway" Mietityttää, sillä nämähän ovat kuitenkin samalta keikalta tallennettu?
 
Aivan, ja onhan siellä kyllä monia muitakin outoja kohtia; esim. K.K.:n soolo biisissä "Breaking The Law". Kuulostaa jokseenkin erilaiselta CD:llä kuin DVD:llä. :I
The Eagle Has Landed
Heavy Duty
06.01.2005 21:50:47
 
 
Tulipa tuossa mieleeni kuunnellessa/katsellessani tuota kyseistä mahtavaa keikkaa, että miksiköhän keikka on videolla aivan erilainen kun äänitteellä. Cd:ltä taas puuttuu pari biisiä ja miksaus on aivan eri maata, esim joitakin Robin kiljumisia on jätetty kokonaan pois videoversiosta ja jotkut välispiikit ovat täysin erilaisia. Videolla taas "Out in the cold"- piisin jälkeen tulee suoraan "Locked in" ja äänitteellä avausbiisin jälkeen tulee taas välispiikki ja "Heading out to the highway" Mietityttää, sillä nämähän ovat kuitenkin samalta keikalta tallennettu?
 
Priest heitti kaksi keikkaa Dallasissa peräkkäisinä päivinä.
 
Harmi ,että DVDtä ei ole remasteroitu,vaan kopioitu lähes 1=1 VHS:ltä.
 
"Judas Priest Live" Memphis Live 1982 on mielestäni selkeästi laadukkaampi,varsinkin kun sen saa nyt DVD 5.1 äänellä "Metalogyn" mukana.Tolkuttoman hyvät soundit,tarkkuuta kuvaa sekin ,että Hollandin taustalaulutkin kuuluu.
adrianman
04.02.2010 19:31:53
Joo hyvä live tämä on. Kasaria parhaimmillaan, ehkä Rising in the east on silti parempi
Ihmissyöjä
04.02.2010 22:47:00
Loistava nosto...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)