Aihe: Harrastus- ja opiskelumahdollisuuksia Oulussa?
1
RBä
06.04.2018 12:21:13
Moro,
 
poika, 13 v, on ottanut harrastuksekseen musan tekemisen tietokoneella ja työasemasoftalla. Instrumentin soittaminen ei nyt (enää) kiinnosta.
 
Millaisia opiskelumahdollisuuksia voisi olla, jos haluaisi syventää harrastusta ja "pukata" jannua oikeaan suuntaan niin että musan tekemisessä kehitystä tapahtuisi ja olisi ehkä joku vähän antamassa haastetta ja neuvoa, siis sparraamassa?
 
Harrastuspohjalta mennään, eli ei mitään täyspäiväistä.
 
Valitan kaksoispostausta, aion kysyä saman kysymyksen tuolla musiikin tuottajapuolella.
apply
16.04.2018 07:58:15
Oulun konservatoriolla on musiikkiopistopuolella musiikkiteknologian linja. Tuo saattaisi olla juuri sitä mitä haet. Valitettavasti hakuaika ensi lukuvuodeksi loppui juuri maaliskuun lopussa, joten ihan heti ei pääse aloittamaan.
 
https://www.ouka.fi/oulu/oulun-konservatorio/musiikkiteknologia
nisumaka
16.04.2018 11:12:35
Vinkki. Soita koulun rehtorille. Joskus on mahdollista, että ottavat opiskelijan "rehtorin päätöksellä". Silloin saatetaan poiketa hakuajoista yms. Itse olen päässyt aikoinaan tuolla kikalla opiskelijaksi. Siis jos oppilaspaikka on olemassa, rehtori voi nimittää siihen yksinvaltiaana kenet ikinä haluaa. Näin on ainakin ollut.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)