Aihe: Kampi
1 2 3
sticky fingers
14.09.2012 07:02:15
Jucciz: Mainitsepa sinä puolestaan yksikin pedaali, joka tekee täsmälleen saman asian kuin kitaran vibrakampi. Voisin nimittäin olla kiinnostunut ostamaan.
 
Oho! Tässä näyttää Jucciz tehneen melko ilmiselvän kielioppivirheen. Koska mies tunnetaan piukkana kielipoliiisina, katson aiheelliseksi tästä huomauttaa.
 
Itse aiheesta hän kumminkin lienee oikeassa - vibrakammen korvaavaa pedaalia tuskin löytyy, eikä vähiten siksi, että kampi on täysin mekaaninen laitos.
...
tender.insanity
14.09.2012 08:39:32
Jucciz: Mainitsepa sinä puolestaan yksikin pedaali, joka tekee täsmälleen saman asian kuin kitaran vibrakampi. Voisin nimittäin olla kiinnostunut ostamaan.
 
Tässä on joskus tekemäni Steve Vai biisin coveri ja siinä yhden kampijutun tein efektillä. Eli https://dl.dropbox.com/u/5738957/erotic_nightmares.mp3 ja kohtaa 3:21. Tuo taisi ihan Epiphone Les Paulilla olla soitettu. Boss GT-8:n control namiskan ohjelmoin siten, että sitä painamalla tuli tuollainen muutaman sävelaskeleen dippi.
 
Ei tuo nyt kampea korvaa, mutta aika hyvän kuuloinen kikka kuitenkin =)
jniska
14.09.2012 12:36:17
tender.insanity: Tässä on joskus tekemäni Steve Vai biisin coveri ja siinä yhden kampijutun tein efektillä. Eli https://dl.dropbox.com/u/5738957/erotic_nightmares.mp3 ja kohtaa 3:21. Tuo taisi ihan Epiphone Les Paulilla olla soitettu. Boss GT-8:n control namiskan ohjelmoin siten, että sitä painamalla tuli tuollainen muutaman sävelaskeleen dippi.
 
Ei tuo nyt kampea korvaa, mutta aika hyvän kuuloinen kikka kuitenkin =)

 
Mua pikkasen häiritsi tossa klipissä ja muutamassa muussa sun soittamassa tuo hirveä delayn määrä. Tekee saundin aika utuiseksi ja aartikuloinnin epäselväksi.
Alkuperäisessä versiossa kuuluu kyllä pikkaaminenkin aika selvästi eikä Stevellä yltiöpäisesti ole delaytä kuin ajoittain. Muuten jees.
Kai sitä saa kunnon kitarakamat omistaa sentään !!
tender.insanity
14.09.2012 13:09:01
jniska: Mua pikkasen häiritsi tossa klipissä ja muutamassa muussa sun soittamassa tuo hirveä delayn määrä. Tekee saundin aika utuiseksi ja aartikuloinnin epäselväksi.
Alkuperäisessä versiossa kuuluu kyllä pikkaaminenkin aika selvästi eikä Stevellä yltiöpäisesti ole delaytä kuin ajoittain. Muuten jees.

 
Juu, tiedän. Toi biisi on nauhoitettu joku nelisen vuotta sitten ja nykyään nauhoittelen leadit täysin ilman delayta paitsi jos tietysti reilun delayn siihen soundiin tarkoituksella haluan. Kauan siinäkin meni tajuta, ettei tunge sitä perkelettä joka paikkaan :D
OrangeD
14.09.2012 15:44:28
Kuka oikeasti haluu polkee kokoajan jotain pedaalia sen kammen sijaan? Ei se oo enään mitään kitaransoittoa, vaan pedaalien polkemista.
Kitara on elämä.
tender.insanity
14.09.2012 17:23:22
OrangeD: Kuka oikeasti haluu polkee kokoajan jotain pedaalia sen kammen sijaan? Ei se oo enään mitään kitaransoittoa, vaan pedaalien polkemista.
 
Kävikö mahdollisesti mielessä, että tuolloin omistamassani Les Paulissa ei ollut kampea?
OrangeD
14.09.2012 20:13:24 (muokattu 14.09.2012 20:20:13)
tender.insanity: Kävikö mahdollisesti mielessä, että tuolloin omistamassani Les Paulissa ei ollut kampea?
Kävi, mutta veikkaanpa, että tuo sun äänileike on feikki.
Kitara on elämä.
tender.insanity
14.09.2012 20:23:22
OrangeD: Kävi, mutta veikkaanpa, että tuo sun äänileike on feikki.
 
Pakko kai se on myöntää, että playback se on :(
Johann Onn
14.09.2012 22:12:53 (muokattu 14.09.2012 22:19:34)
OrangeD: Kuka oikeasti haluu polkee kokoajan jotain pedaalia sen kammen sijaan ?
 
"Joku", jonka vibratalla & floikkakopio on blokattu, mutta jolla on (Digitech:in) multiefekti, jossa on Whammy mallinnos ja jalkapedaali ?.
 
tender.insanity: Kävikö mahdollisesti mielessä, että tuolloin omistamassani Les Paulissa ei ollut kampea?
 
Silkka tekosyy !!!:
 
Toisesta kitarasta vibrakampi -> Teippaa sen johonkin kohtaan, bodya kiinni -> Tärkeintähän on että kitarassa kampi, ei se, tekeekö se jotain...
OrangeD
15.09.2012 07:59:12 (muokattu 15.09.2012 07:59:50)
Johann Onn: "Joku", jonka vibratalla & floikkakopio on blokattu, mutta jolla on (Digitech:in) multiefekti, jossa on Whammy mallinnos ja jalkapedaali ?.
 
No vittu en ainakaan minä ;)
Kitara on elämä.
Räkkipeli
15.09.2012 09:04:15
Johann Onn: Tärkeintähän on että kitarassa kampi, ei se, tekeekö se jotain...
 
Tämä... Tämä.
OrangeD
15.09.2012 14:53:18
Räkkipeli: Tämä... Tämä.
 
No sinähän se vasta sitte ootki... Kyllä niitä vibrakammentapaisiakin talloja on, jos haluaa sen vaan sen takia, että voi pitää kättä sen päällä tilutuksen helpottumiseksi. Esim. Dave Mustainen jaskassa oli sellanen talla.
Kitara on elämä.
tender.insanity
15.09.2012 15:05:48
OrangeD: No sinähän se vasta sitte ootki... Kyllä niitä vibrakammentapaisiakin talloja on, jos haluaa sen vaan sen takia, että voi pitää kättä sen päällä tilutuksen helpottumiseksi. Esim. Dave Mustainen jaskassa oli sellanen talla.
 
Jep. Siksi Les Paulilla ei voi tiluttaa, kuten muistamme aiemmasta ketjusta.
Räkkipeli
15.09.2012 22:14:59
OrangeD: No sinähän se vasta sitte ootki... Kyllä niitä vibrakammentapaisiakin talloja on, jos haluaa sen vaan sen takia, että voi pitää kättä sen päällä tilutuksen helpottumiseksi. Esim. Dave Mustainen jaskassa oli sellanen talla.
 
Mut katokku oikee floikka on oikee floikka, eikä VAAN mikään vibtakammentapainen.
 
Floikka on floikka.
 
Juum.
OrangeD
16.09.2012 08:05:17
Räkkipeli: Mut katokku oikee floikka on oikee floikka, eikä VAAN mikään vibtakammentapainen.
 
Floikka on floikka.
 
Juum.

 
No jos joku on niin tyhmä, että haluu floikan miettimättä tekeekö sillä edes mitään, niin onpahan sen oma ongelma.
Kitara on elämä.
Räkkipeli
16.09.2012 11:53:27
OrangeD: No jos joku on niin tyhmä, että haluu floikan miettimättä tekeekö sillä edes mitään, niin onpahan sen oma parhautensa.
 
Parhailla on floikka.
Jucciz
16.09.2012 12:47:55
Räkkipeli: Parhailla on floikkavuodet kaukana takanapäin.
 
Eiku... miten se meni? ;)
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Räkkipeli
16.09.2012 12:54:45
Jucciz: vuodet kaukana takanapäin.
 
Eiku... miten se meni? ;)

 
Äläs nyt isottele. Itsekin oikeasti haluisit floikat lespoihin mutta et kehtaa laittaa ku kaverit kiusaa töissä.
OrangeD
16.09.2012 13:40:12
Räkkipeli: parhautensa.
 
Parhailla on floikka.

 
Joo, parhailla, KYLLÄ. Steve Morse ja Eric Johnson on moneen otteeseen valittu "best around player" ja kumpikaan ei käytä floikallisia kitaroita.
Kitara on elämä.
Attew
16.09.2012 16:26:59
 
 
OrangeD: Joo, parhailla, KYLLÄ. Steve Morse ja Eric Johnson on moneen otteeseen valittu "best around player" ja kumpikaan ei käytä floikallisia kitaroita.
 
Alexi Laihollapa on floikka joka kitarassa.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)