Aihe: Likit jakoon
1 2
kimurantti1
08.04.2011 20:55:37 (muokattu 08.04.2011 21:03:22)
Borlag: Ei ole kyse siitä että pitäisin sitä epämusikaalisena, vaan epätäytännöllisenä. Tottakai ymmärrän että eri kielillä on eri soundi, mutta siinä vaiheessa kun pitää venytellä nakkeja noinkin paljon (kokeilin sitä ihan oikeastikin), niin alkaa olemaan hölmöä tehdä asiat vaikeamman kautta.
 
Riippuen missä tempossa tarvii vetää, eihän toi ole yhtään vaikeampi sormitus kuin se sun esittämäsi. Tossa sormituksessa ei ole ideana se, että soitetaan C# etusormella, G# keskisormella D# nimettömällä ja A# pikkurillillä. Käytetään sormi/nauha-systeemiä ja siirretään käsi tolle dissälle mentäessä, ei siis tarvi venyttää nakkeja ollenkaan. Tosi helppo sormitus, ja oikean käden duuni helpottuu kun ei tarvi hyppiä kieliä. Tottakai toi on vaikea jos ei ole ikinä noita kolannut, ihan kuten mikä vaan juttu.
 
Mä joskus ajattelin että kaikki kannattaa tai jopa pitää soittaa samasta asemasta jos vaan mahdollista. Kun pääsin siitä ajatustavasta eroon, mun ymmärrykseni kitaran otelaudasta ja eri sormitusmahdollisuuksista laajeni mielettömästi. Oikeasti, suosittelen antamaan mahdollisuuden tollasille jutuille, ne ei ole niin vaikeita kun alkuun vaikuttaa.
 
Sitäpaitsi, itse pidän enemmän paksumpien kielien soundista, joten itselleni tuo toinen sormitus on huonompi myös siinä asiassa.
 
Jotkut pitää myös ohuiden kielten soundista. Jotkut haluaa myös, että heillä on mahdollisuus valita eri soundien välillä. :-)
http://www.piecemakerband.com
"Practice cures most tone issues." -John Suhr
tender.insanity
08.04.2011 21:57:15 (muokattu 08.04.2011 21:58:06)
kimurantti1:
Mä joskus ajattelin että kaikki kannattaa tai jopa pitää soittaa samasta asemasta jos vaan mahdollista. Kun pääsin siitä ajatustavasta eroon, mun ymmärrykseni kitaran otelaudasta ja eri sormitusmahdollisuuksista laajeni mielettömästi. Oikeasti, suosittelen antamaan mahdollisuuden tollasille jutuille, ne ei ole niin vaikeita kun alkuun vaikuttaa.

 
Jep. Jotain tällaista vain koittamaan. Kahdella sormella samaa kahta säveltä ympäri otelautaa:
http://dl.dropbox.com/u/5738957/likki.jpg
 
EDIT: Nuo slidet tuolla ei pakollisia, mutta mm. niistä ne lisämausteet tulevat soittoon IMO.
 
Mitä enemmän soittelee eri paikoista samoja säveliä, sitä paremmin oppii otelaudan. Monesti kannattaa yrittää vaihtoehtoisiakin sormituksia. Niillä se tekniikkakin paranee ja soundillisesti voi löytää uusia vivahteita.
Borlag
08.04.2011 22:38:04
 
 
kimurantti1: Riippuen missä tempossa tarvii vetää, eihän toi ole yhtään vaikeampi sormitus kuin se sun esittämäsi. Tossa sormituksessa ei ole ideana se, että soitetaan C# etusormella, G# keskisormella D# nimettömällä ja A# pikkurillillä. Käytetään sormi/nauha-systeemiä ja siirretään käsi tolle dissälle mentäessä, ei siis tarvi venyttää nakkeja ollenkaan. Tosi helppo sormitus, ja oikean käden duuni helpottuu kun ei tarvi hyppiä kieliä. Tottakai toi on vaikea jos ei ole ikinä noita kolannut, ihan kuten mikä vaan juttu.
 
En pidä sitä vaikeana, lähinnä vain turhana. Miksi soittaa jotakin hankalammin kun on helpompikin tapa. Näin pystyy keskittymään fraseeraukseen huomattavasti paremmin kuin silloin kun joutuu kahden-kolmen nuotin välein vaihtamaan käden asentoa kokonaan.
 
Toisaalta, oma jokseenkin rajoittunut tekniikka, yhdistettynä pikkurillin lähes täydelliseen toimimattomuuteen (ihan oikea fyysinen vika, tekonivelet kun eivät toimi aidon lailla), tuppaa muuttamaan omaa ajatusmaailmaa soittamisesta jonkun verran. Esimerkkinä vaikka se etten ole vielä törmännyt yhteenkään soitto-opettajaan, joka pääsisi yli tästä rajoituksesta ja keskittyisi itse sisältöön eikä käden asentoon soitettaessa. Se kun ei ole kovinkaan yleistä että pikkurilliä käytetään vain ja ainoastaan soinnuissa, ja niissäkin useimmiten sitä vältellään, käyttämällä peukaloa E ja A kielille, näin ollen tehden sen mahdolliseksi että pikkurillin osuus korvataan nimettömällä.
 
Mä joskus ajattelin että kaikki kannattaa tai jopa pitää soittaa samasta asemasta jos vaan mahdollista. Kun pääsin siitä ajatustavasta eroon, mun ymmärrykseni kitaran otelaudasta ja eri sormitusmahdollisuuksista laajeni mielettömästi. Oikeasti, suosittelen antamaan mahdollisuuden tollasille jutuille, ne ei ole niin vaikeita kun alkuun vaikuttaa.
 
Itse suosin sitä perinteisempää tapaa, eli soitan tietystä asemasta niin kauan kun halutut nuotit löytyy siitä asemasta. Jos on tiedossa jo valmiiksi että ollaan siirtymässä korkeammalle asemalle, vaihdan sopivassa välissä lennossa asemaa ja taaskin pysyn siellä niin kauan kuin tarvis. En näe sitä esteenä otelaudan tuntemiselle, koska kuitenkin olen kokoajan tietoinen mistä asemasta soitetaan, ja mistä löydän ne samat nuotit tarvittaessa.
 
Jotkut pitää myös ohuiden kielten soundista. Jotkut haluaa myös, että heillä on mahdollisuus valita eri soundien välillä. :-)
 
Juu, tämä on pitkälti makuasia, enkä sitä kiistäkään. Alkuperäinen kysymys vaan oli siitä että soittaako hän tosiaan tuon likin noin hankalalla tavalla, koska selkeästi on helpompikin tapa. En kritisoinut lainkaan valittua musiikkityyliä, kuten omassa viestissäsi viittasit.
kimurantti1
08.04.2011 22:51:17 (muokattu 08.04.2011 23:00:48)
Borlag: En pidä sitä vaikeana, lähinnä vain turhana. Miksi soittaa jotakin hankalammin kun on helpompikin tapa.
 
Eh. Jos on olemassa joku sun mielestäsi selkeästi helpompi tapa, niin mikäs toi ensin esitetty tapa sitten on jos ei vaikeampi, tai vaikkapa yllä olevasta lainauksesta poimittu synonyymi "hankalampi"? :-)
 
Kysymys kuuluu, missä on sanottu että sun tapasi soittaa tollanen licki on ehdottomasti helpoin tai paras, vieläpä aivan kaikille? Toi nivelten toimimattomuus on tosi ikävä homma, pystyn jotenkin samaistumaan fiilikseen kun itselläni oli aikanaan soitto katkolla ranneleikkauksen takia. Mutta jos sä et tota jutta pysty muilla tavoilla ihan oikean fyysisen vian takia soittamaan, niin ei kai se meinaa sitä, että se sun tapasi olisi automaattisesti helpoin ja paras kaikille. Mä esimerkiksi olen sitä mieltä, että se ensin esitetty tapa on helpompi ja parempi, soittaisin ko. lickin ensisijaisesti niin, muut tavat olisi sitten niitä vaihtoehtoja.
 
En kritisoinut lainkaan valittua musiikkityyliä, kuten omassa viestissäsi viittasit.
 
Ai niinkö? :-) Jotain pientä negaatiota tuolta aiemmasta jutusta on musta löydettävissä:
 
Harvemmin vaan tulee yhdistettyä hyvän kuuloinen soitto nimeen Steve Vai...
 
Joka tapauksessa totean vaan, että jos ei ole oikeasti kunnolla tutustunut otelaudan käyttöön pitkittäissuunnassa, ei tiedä mitä siinä menettää.
http://www.piecemakerband.com
"Practice cures most tone issues." -John Suhr
Jucciz
08.04.2011 23:01:01
Hyvä! Lisää bensaa kiukaalle!
 
Takas joulukinkun pariin. ->
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
kimurantti1
08.04.2011 23:03:11
Jucciz: Hyvä! Lisää bensaa kiukaalle!
 
Takas joulukinkun pariin. ->

 
Teillä vietetään joulua aikaisin. Tai myöhään, miten sen nyt haluaa ajatellaakaan.
http://www.piecemakerband.com
"Practice cures most tone issues." -John Suhr
Borlag
08.04.2011 23:09:10
 
 
kimurantti1: Kysymys kuuluu, missä on sanottu että sun tapasi soittaa tollanen licki on ehdottomasti helpoin tai paras, vieläpä aivan kaikille? Toi nivelten toimimattomuus on tosi ikävä homma, pystyn jotenkin samaistumaan fiilikseen kun itselläni oli aikanaan soitto katkolla ranneleikkauksen takia. Mutta jos sä et tota jutta pysty muilla tavoilla ihan oikean fyysisen vian takia soittamaan, niin ei kai se meinaa sitä, että se sun tapasi olisi automaattisesti helpoin ja paras kaikille. Mä esimerkiksi olen sitä mieltä, että se ensin esitetty tapa on helpompi ja parempi, soittaisin ko. lickin ensisijaisesti niin, muut tavat olisi sitten niitä vaihtoehtoja.
 
Ton soittaminen onnistuu kyllä molemmilla tavoilla, eri asia jos siinä olisi korkea tempo ja sormituksetkin vielä niin että joutuisi väkisin käyttämään sitä pikkurilliä.
 
Joka tapauksessa totean vaan, että jos ei ole oikeasti kunnolla tutustunut otelaudan käyttöön pitkittäissuunnassa, ei tiedä mitä siinä menettää.
 
Rehellisesti sanottuna, luulisin että omassa soitossa on paljon muita juttuja mihin pitäisi kunnolla tutustua ennen tätä. Kuten juuri se soiton sisältö, ettei se olisi sitä samaa pentatonisen sahausta biisistä toiseen. Siksipä tämän ketjun avasinkin.
kimurantti1
08.04.2011 23:11:44 (muokattu 08.04.2011 23:14:01)
Borlag: Rehellisesti sanottuna, luulisin että omassa soitossa on paljon muita juttuja mihin pitäisi kunnolla tutustua ennen tätä. Kuten juuri se soiton sisältö, ettei se olisi sitä samaa pentatonisen sahausta biisistä toiseen. Siksipä tämän ketjun avasinkin.
 
Jeps. Mutta mutta, nimenomaan toi otelaudalla meno pitkittäissuunnassa auttaa tohon, etenkin yhdellä kielellä soitto. Kun ei ole mitään valmista sormitusta jota voi seurata, ei ole oikein muuta vaihtoehtoa kuin keskittyä ääni kerrallaan siihen mitä suoltaa. Mm. Mick Goodrickin loistavassa kirjassa "Advancing Guitarist" pureudutaan tähän treeniin.
http://www.piecemakerband.com
"Practice cures most tone issues." -John Suhr
sympxgtr
09.04.2011 10:35:12
Olisiko porukalla vielä niitä likkejä? Olisi mielenkiintoista nähdä juttuja esim. heviskabojen osallistujilta. Tonski, ooidort, hevikukko ja muut pistäkäähän kovimmat temppunne ihmistenkin ilmoille :)
tender.insanity
09.04.2011 12:03:26 (muokattu 09.04.2011 18:31:52)
Eiköhän tämäkin lick saa huudot päälleen, mutta näitä kahden ja kolmen sormen täppingejä on tullut reenailtua (täyteen puhtauteen vielä matkaa). Kuulostaa kivalta ja näyttää proolta =) Nykyään tuon tyylisiä juttuja tulee käytettyä aika paljon kanssa.
 
http://dl.dropbox.com/u/5738957/3_sormi_tapping_riffi.jpg
tender.insanity
09.04.2011 19:55:31
Joko tämäkin laantui?
Räkkipeli
09.04.2011 20:03:03
On niin paskoja likkejä tullut suollettua ettei niistä taida hirveän moni hyötyä.. :D
If you want to know what other people hear when they listen to music, listen to music you don't understand. -Guthrie Govan
hevikukko
09.04.2011 20:49:58
sympxgtr: Olisiko porukalla vielä niitä likkejä? Olisi mielenkiintoista nähdä juttuja esim. heviskabojen osallistujilta. Tonski, ooidort, hevikukko ja muut pistäkäähän kovimmat temppunne ihmistenkin ilmoille :)
 
Ohoh, tämähän on kunnia jos oikein kysytään erikseen! :O Koitan suoltaa esim. pikkauspyrähdyksen.
Mikä Boogie? ... No Mesa Boogie tietenkin! Hahahaa
Tonski
09.04.2011 20:57:09
 
 
http://img707.imageshack.us/i/slaidiswiip.jpg/
http://img81.imageshack.us/img81/4691/arpeggioita.jpg
http://img35.imageshack.us/img35/6600/a9oudot.jpg
http://img246.imageshack.us/img246/1379/apsi.jpg
 
Nelisointuswiippejä, suoraan kopioitu Sweep Picking -triidistä, en jaksanut alkaa väkertelemään GP:n kanssa nyt mitään uudempia :D Oikeastaan ihan peruskuvioita nuo kaikki, ei mitään innovatiivisia likkejä, mutta mieluummin ite treenailin swiippejä kuntoon kuin ihan vaan pelkillä kolmisoinnuilla.
hevikukko
09.04.2011 22:05:10 (muokattu 10.04.2011 07:40:02)
http://img29.imageshack.us/img29/2769/pickinglikkibyhevikukko.jpg
 
Tempo oman maun mukaan ja menee harjoituksenakin. Tämä on likki joka tuli mieleen ja muuttelen tuota nuotitusta miten sattuu siirtyessäni 15 nauhalta 17 ja 18. Saatan pöräyttää jotain randomia nopeeta pikkausta alaspäin tuolta 18 nauhalta. :D
Toivottavasti saatte tästä jotain irti. Petrucci henkinen likki ja pikkuisen muunneltu perus edes taas pentatoonisesta. Huomatkaa kolme samaa nuottia peräkkäin, se värittää kivasti tuota normaalia skaalaa. Tämä olis tarkoituksena sahata nopeasti, jotta kuulostaisi sirkkeliltä.
Mikä Boogie? ... No Mesa Boogie tietenkin! Hahahaa
tender.insanity
10.04.2011 11:22:48
Tästä jotain lisää, vaikka onkin ehkä enempi harjoitusmatskua:
 
http://dl.dropbox.com/u/5738957/licks.jpg
E-tu
10.04.2011 17:13:24
 
 
Melko pitkälle lämmittely/harjotusmatskua, mutta
http://muusikoiden.net/dyn/users/86106.jpg
www.hagall-metal.com
Krice
10.04.2011 21:24:36 (muokattu 10.04.2011 21:31:39)
 
 
E------------11----------
B----------7----7--------
G--------8--------8------
D------9------------9----
A----7----------------7--
E--9---------------------
 
Tuota voi myös harjoitella niin, että yrittää pitää mahd. monta kieltä soimassa yhtä aikaa eli sointuarpeggiona, jossa sormien asema muuttuu välillä. Eli minun tyylillä nimetön ja keskari pysyy paikallaan, muut sormet liikkuu. Vähän hankalampi, mutta kivempi variaatio on aloittaa nimetön E-kielellä ja siirtää B-kielelle etusormi jne. Eli D-kielellä on pikkurilli ja G-kielellä keskisormi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)