Aihe: Kielten etäisyys toisistaan pikkauskäden tienoilla eri zkeboissa
1
pietari-poika
23.02.2009 14:20:10
Tuli vaan mieleen kun joskus olisin kakkoskitaraa hommaamassa tän floikallisen horizonin kaveriksi, niin kun kiinteetallasissahan on keilet lähempänä toisiaan kuin floikallisissa, onko tällä vaikutusta pikkaukseen? Jos vaikka on koko ikänsä soittanut floikallista ja siirtyy kiinteetallaseen niin kärsiikö siitä jotkut nopeimmat pikkausjutut?
ESP Horizon
ptarvain
23.02.2009 14:38:21 (muokattu 23.02.2009 14:38:29)
 
 
pietari-poika: Tuli vaan mieleen kun joskus olisin kakkoskitaraa hommaamassa tän floikallisen horizonin kaveriksi, niin kun kiinteetallasissahan on keilet lähempänä toisiaan kuin floikallisissa, onko tällä vaikutusta pikkaukseen? Jos vaikka on koko ikänsä soittanut floikallista ja siirtyy kiinteetallaseen niin kärsiikö siitä jotkut nopeimmat pikkausjutut?
 
Jos kielten etäisyys toisistaan on eri mihin on tottunut normaalisti niin tottakai se aina hetken kestää totutella. Se on ihan tottumiskysymys... Kyllä ne tilut lähtee ihan samallalailla kiinteellä kun veivailutalloilla. Säädät vaan kielet samalle korkeudelle mihin oot tottunu niin on helpompaa.
Tanssii kauriiden kanssa...
pietari-poika
23.02.2009 20:09:13
Ajattelin vaan että jos on 2 kitaraa joilla soittaa molemmilla ja niissä on kielet eri etäisyyksillä toisistaan. Jos siis vaihtelee jatkuvasti, voikos siitä olla haittaa?
ESP Horizon
ptarvain
23.02.2009 20:17:44 (muokattu 23.02.2009 20:17:55)
 
 
pietari-poika: Ajattelin vaan että jos on 2 kitaraa joilla soittaa molemmilla ja niissä on kielet eri etäisyyksillä toisistaan. Jos siis vaihtelee jatkuvasti, voikos siitä olla haittaa?
 
Ei ole haittaa... Moni esimerkiksi omistaa kitaroita joissa he pitävät eri vireitä kitaralle joita sitten esim. vaihdellaan keikalla kappaleen mukaan. Ja se kielten väli ei oikeasti ole niin merkittävä... kohta et edes huomaa sitä jos siinä nyt edes mitään eroa väleissä on.
Tanssii kauriiden kanssa...
taskumatti
23.02.2009 22:00:04
pietari-poika: Tuli vaan mieleen kun joskus olisin kakkoskitaraa hommaamassa tän floikallisen horizonin kaveriksi, niin kun kiinteetallasissahan on keilet lähempänä toisiaan kuin floikallisissa, onko tällä vaikutusta pikkaukseen? Jos vaikka on koko ikänsä soittanut floikallista ja siirtyy kiinteetallaseen niin kärsiikö siitä jotkut nopeimmat pikkausjutut?
 
Mitäs jos vaikka menisit sinne läheisimpään musakauppaan tiluttelemaan kiinteätallaisella? Jos myyjä heittää ulos, niin kannattaa joko pysyä floikallisissa kepeissä, tai heittää gainia pienemmälle.
Hello musician. I want to play a game.
sepisti
26.02.2009 00:46:59
taskumatti: Mitäs jos vaikka menisit sinne läheisimpään musakauppaan tiluttelemaan kiinteätallaisella? Jos myyjä heittää ulos, niin kannattaa joko pysyä floikallisissa kepeissä, tai heittää gainia pienemmälle.
 
Naulan kantaan:)
 
plop, plop!
Mäntä-Seppo JYRÄÄ!!!
Da Make
27.02.2009 13:31:10
Kyllähän sen voi ihan maalaisjärjellä tuumailla että mitä pidempi matka on kuljettava samalla nopeudella sitä enemmän aikaa kuluu. Eli nopeimmat näppäilyt tulevat hidastumaan selkeästi.
Katso omat plussasi täältä! "Vedetään sisään tai ulos muttei REAMPATA !"
pietari-poika
27.02.2009 13:58:06
Da Make: Kyllähän sen voi ihan maalaisjärjellä tuumailla että mitä pidempi matka on kuljettava samalla nopeudella sitä enemmän aikaa kuluu. Eli nopeimmat näppäilyt tulevat hidastumaan selkeästi.
 
Tarkoitin lähinnä sitä kun jos kielet ovat leveällä ja soittelee, sitten kun siirtyy skebaan jossa kielet ovat lähempänä toisiaan, voi pleku osua viereisiin kieliin kun on tottunut isompiin väleihin.
http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=99230436
Krice
27.02.2009 18:48:29
 
 
pietari-poika: Tarkoitin lähinnä sitä kun jos kielet ovat leveällä ja soittelee, sitten kun siirtyy skebaan jossa kielet ovat lähempänä toisiaan, voi pleku osua viereisiin kieliin kun on tottunut isompiin väleihin.
 
Voi hyvinkin olla, tai sitten ei. Jotkut on hyvinkin tarkkoja sen suhteen minkälaisen kitaran pitää olla, toiset taas pystyy soittamaan melkein millä tahansa.
darkus
02.03.2009 08:36:36
Krice: Voi hyvinkin olla, tai sitten ei. Jotkut on hyvinkin tarkkoja sen suhteen minkälaisen kitaran pitää olla, toiset taas pystyy soittamaan melkein millä tahansa.
 
Joo kyllä se on enemmän taidosta kuin välineestä kiinni. Otetaan esimerkiksi Jari Mäenpää. Jäbä vetää ihan sairaseen tempoon samoja juttuja Tokain Telellä ja ihan mutkattomasti samat jutut JEMillä ja PaulGilbert-keihäillä.
 
Telessähän kielet on tallassa aika paljonkin erillään toisistaan kuin JEMissä.
Be the devils own, Lucifer`s my name!
Karipiirto
02.03.2009 17:53:10
 
 
Itse en huomannut enkä huomaa mitään eroa kielten kanssa. Ainut asia mikä haittaa itseäni on kielten kireys. Itse pidän siitä ettei bendatessa satu käteen mutta välillä lespalla soittaessa E-vireellä alkaa hiukan tuntua. Saako noihin kireyksiin skebassa vaikutettua(tyhmä kysymys) ja jos(kun) saa niin miten?
Olet väärässä koska Hitler!
Snapo
02.03.2009 19:06:55
Karipiirto: Itse en huomannut enkä huomaa mitään eroa kielten kanssa. Ainut asia mikä haittaa itseäni on kielten kireys. Itse pidän siitä ettei bendatessa satu käteen mutta välillä lespalla soittaessa E-vireellä alkaa hiukan tuntua. Saako noihin kireyksiin skebassa vaikutettua(tyhmä kysymys) ja jos(kun) saa niin miten?
 
Ohuempaa settiä kiinni. Lespassahan on lyhyempi skaala kuin stratoissa, kireys johtuu siis tästä.
"Heavy kitarat on toinen juttu mutta ne on ohut kaulasia ja sopii lähinnä pelkkään tilitykseen." -zanteri
ravensoul
02.03.2009 19:25:36 (muokattu 02.03.2009 19:26:28)
Lespassahan on lyhyempi skaala kuin stratoissa, kireys johtuu siis tästä.
 
Niin, ja täähän menee niinpäin, että pidempiskaalaisessa on samassa vireessä kielet kireämmällä vrt. lyhyempään skaalaan (samanpaksuisilla kielillä siis).
"Only two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe." - A. Einstein
Karipiirto
04.03.2009 22:23:54
 
 
No niin tosiaan. Nyt kun muistin niin siinä taitaa tosiaan olla nytten 10-setin kielet. Höpsö minä. :)
Opiskelu on vain peiteduuni ryyppäämiselle.
Räkkipeli
05.03.2009 23:59:15
Ei toi väliero haittaa meikäläistä paskaakaan. Se voi vaan tuottaa korkeintaan tatsin hakemista jos ei oo ihan samat etäisyydet, mut äkkiä tottuu siihen.
Asiakas: "Kohta se aukeaa, mä tiedän nää Marshallit... kohta kohta..." Myyjä: "Ahem ! Voitko laittaa vähän pienemmälle ?!"
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)