Itämaiset asteikot ja egyptiläiset/arabialaiset asteikot eivät ole kuulkaas ihan sama juttu:
Egyptissä ja arabialaisessa musiikissa pääasiallisesti käytettävä kitaralle sukua oleva soitin on oud-luuttu. Oud-luutussa ei ole nauhoja, mikä mahdollistaa mikrointervallien käytön, mikä taas on yksi arabialaisen musiikin tunnuspiirteitä. Joten parhaiten arabialaista musiikkia voi jäljennellä soittamalla nauhattamolla kitaralla. Myös pienet venytykset ovat mahdollisia, mutta arabialaisessa musiikissa niitä ei käytetä niinkään nylonkielien takia. Sen sijaan esimerkiksi intialaisessa sitarissa soitetaan mikrointervalleja muun muassa venytyksien avulla.
Paremmin kitaralle saa napattua juttua esimerkiksi persialaisesta musiikista, koska esimerkiksi tar- ja setar-luutuissa on nauhat. Mitään asteikkoja on vaikea lähteä suosittelemaan, koska itse asteikot eivät tee musiikkia. Jos haluat mainitsemiasi vaikutteita soittoosi suosittelen, että kuuntelet hyvää egyptiläistä ja arabialaista musiikkia, ja yrität siitä poimia korvalla sinua miellyttäviä kuvioita.
Egyptiläistä oudin soittoa:
http://www.youtube.com/watch?v=S9tGPTYqfCs Persialaista tar-luutun soittoa:
http://www.youtube.com/watch?v=pdbKdYeJvCM&feature=related"Music must serve a purpose; it must be part of something larger than itself, a part of humanity." - Pablo Caslas