Aihe: Samick mikserivahvistimeen käyttöohje
1
Oswaldo
27.04.2009 10:35:18
Ostin n. 13 vuotta vanhat PA-kamat, jossa mikserivahvistimena on Samick, jossa lähtötehona 2 x 200 wattia. Muuten käyttäminen on selvää mutta kun laitan kamoihin kondensaattorimikrofonin ja phantom kytkimen päälle, niin mitään ei kuulu. Tunteeko joku kyseisen laitteen tai onko hyviä ehdotuksia mitä pitäis tehdä, että saisin konkkamikin kuuluun?
"Asialliset hommat hoidetaan, muuten ollaan kuin ellun kanat." Tuntemattomasta sotilaasta
Mange
27.04.2009 10:51:46
Onko käytössä balansoitu XLR-XLR-kaapeli? Phantom toimii vissin vain sellaisella kaapelilla, olen kuullut. Toimiiko PA muuten?
Oswaldo
27.04.2009 11:30:12
XLR kaapeli on ja mikki toimii kotona olevassa pikkumikserissä. Samickin myyjä on tuttu ja kertoi ettei ole koskaan käytetty kuin dynaamisia mikkejä, joten tietoa ei myyjällä ollut. Kanavia on 12 ja phantom kytkimet on sijoitettu kanavien 3, 6, 9 ja 12 kohdille. Koitin kyllä useampaan XLR-liittimeen kytkeä mikkiä mutta ei onnistunut.
"Asialliset hommat hoidetaan, muuten ollaan kuin ellun kanat." Tuntemattomasta sotilaasta
Mange
27.04.2009 13:20:05
Siinä tapauksessa vaikuttaa siltä että mikserin phantom-syötön kanssa on jotain hämärää. Halvin (?) tie ongelman ympäri olisi käyttää erillinen esivahvistin, esim. tämä: http://www.thomann.de/fi/art_tube_mp.htm, jos kanavat muuten toimii.
 
Minulla on tuon vehkeen isoveli jossa on myös kompura, ja erinomaisesti toimii.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)