Aihe: Kalliit käytetyt
1 2 3 4 591 92 93 94 95105 106 107 108 109
Vessajono
20.09.2020 20:14:42
ajansävel: DX7:n suosio oli 80-luvulla kiistaton, kuinkahan monelle tuhannelle albumille tuo nyt silloin tallentuikaan ensi rivin muusikoiden soittamana.
 
Joo, ja Skoda Octavia on ollut ties kuinka monta vuotta Suomen myydyin auto mutta ei se siitä silti yhtään sen parempaa tee.
 
Korg on tehnyt saman tempun muutaman kerran ennenkin (mm. Odyssey ja 2600) ja näyttää jatkavan linjaansa. Tuo tulee ilman muuta hintaluokkaan pari tonttua, ja kauppa tulee käymään.
 
Se 2600 nyt oli lähinnä jonkinlainen kuriositeetti. Rajoitettu erä ja neljän tonnin hinta varmistivat aika tehokkaasti sen, että ei siitä mitään hittituotetta tuu.
" If You cant stand the get out of the kitchen" !! Br Tami, Lion # 79
ajansävel
20.09.2020 21:06:02 (muokattu 20.09.2020 21:07:57)
Vessajono: Joo, ja Skoda Octavia on ollut ties kuinka monta vuotta Suomen myydyin auto mutta ei se siitä silti yhtään sen parempaa tee
 
Ok. Brian Eno ja Phil Collins ajoi skodalla :D
 
Vessajono: Se 2600 nyt oli lähinnä jonkinlainen kuriositeetti. Rajoitettu erä ja neljän tonnin hinta varmistivat aika tehokkaasti sen, että ei siitä mitään hittituotetta tuu.
 
Ei tullut, mutta tilauskirja taisi täyttyä hetkessä. Massamyynti jäi Behringerin kloonille.
 
Olen soittanut sekä DX7:aa että Juno6:ta jo silloin 80-luvulla. Juno6 oli silloin hinnoiteltu ja suunnattu lähinnä nuoriso/koulusoittimeksi ja niinhän se oli meidänkin kylän murkkubändillä. Ei sen soundi paljon mun Poly61:a kummoisempi ollut. DX7 oli liian kallis joka pojan soittimeksi, ravintolaorkestereilla ja studioillahan sitä enemmänkin oli käytössä. Juno sitten "löydettiin" uudestaan myöhempinä aikoina, niinkuin joskus nyt melkein kuin sattumalta jokin verme tulee muodikkaaksi..
lukethesis
21.09.2020 10:17:42 (muokattu 21.09.2020 10:33:49)
Keskustelu on ehkä vähän ryöpsähtänyt varsinaisesta ketjun aiheestaan, mutta sanon pari asiaa.
 
Itse ihmettelen tuota DX7:n todella kovaa buumia, mikä on noussut tässä muutaman vuoden, jopa viiden vuoden säikeellä. Hintapyynnöt - ja toteutuneet kaupat - Mark 1:stä (siitä minun mielestäni huonommasta mono-mallista) ovat olleet suorastaan hämmästyttävän korkealla tasolla.
 
Oli nimittäin PITKÄ aika kun DX:t eivät kelvanneet kenellekään, niitä sai tyyliin kierrätyskeskuksista ja romulavoilta bongailla. Yritin omaanikin kaupitella ja tuntui että lähes ilmaiseksi olisi pitänyt antaa. Sama ilmiöhän oli joskus Rhodes-sähköpianojen kanssa ennen 2000-luvun alun nostetta, jolloin hinnat alkoivat nousta nykyiselle korkealle tasolleen.
 
Joo, kasarinostalgia (tai sitä hyödyntävät uudet artistit?) on iso syy, ja se että ehkä sen tyyppiset ("nuoret"?) ihmiset nyt hamuavat noita, jotka eivät silloin aikanaan tai aiemmin ole noita soittaneet. Hintaa ihmettelen silti: kyllä DX:n on jollain kolmellasadalla max. saanut kalliimmillaankin, nythän puhutaan jo jopa 500-600e tai ylikin, hintatasosta.
 
Aiemmin nostettu kyseenalaistaminen ja vertailu Junon tyyppisiin analogeihin on mielestäni ihan hyvä. DX7:n tai FM-synteesin soundi on kuitenkin tosi uniikki, ja suoraan sanottuna tosi köppäinen. Analogi taipuu mielestäni monipuolisemmin ja ohjelmointi on helpompaa. Joo, jos osaat ohjelmoida sitä (FM:ää), 6op-FM -synteesillä voi saada ns. ihmeitä aikaan, mutta harva osaa. Joo, netistä löytyy se 200 000 FM-soundin pankki, mutta tervemenoa vaan niitä sitten testailemaan ja löytämään sieltä ne hyvät.
 
Ja jos miettii tuota nimim. Ajansävelen ajatusta soittimen suosiosta 80-luvulla, se johtuu siitä että se soundi löi silloin läpi muutaman todella ison hitin voimin, jonka seurauksena sitä hamusivat kaikki. Ja se soundi perustui presetteihin. Mietitte sitä FM-marimbaa, sitä E.Piano 1:tä, sitä yhtä bassosoundia, sitä FM-huuliharppua - kaikki tehdaspankkien alkupään valikoimasta.
 
Kyllä aika toki kultaa muistot, itsekin heivasin DX7:n aikoinaan heti kun mielestäni "niin paljon upeammat" ROMplerit (esim. Korg) tulivat, ja inhosin esim. Adlib-äänikorttien FM-tilutuksia sydämeni kyllyydestä... Mutta kyllähän sitä soundia on taas alkanut diggailla, lähinnä kasari-artistien tuotannon näkökulmasta.
 
En silti ostaisi "uutta" DX7:ää enää, muuta kuin keikoille "näön vuoksi", vaan vedän ne soundit sit Montagesta tai plugareista...ajaa saman asian.
rayden_85
22.09.2020 13:25:19 (muokattu 22.09.2020 13:27:14)
Oho, täällähän syntyi keskustelua. :)
 
Miksi ylipäätään hardista nykyään ostetaan on siksi, että tykätään hardiksesta ja hands-on meiningistä, olkoonkin että syna olisi vaikeasti ohjelmoitava. Yhtä lailla kaikki muutkin kuin DX7 on korvattavissa softalla, paitsi tietysti analogipuristien mielipiteissä, jotka ovat muusikoista häviävän pieni osa.
 
Nostalgialla ja sen synnyttämillä mielihaluilla ei ole paljoa koskaan ollut tekemistä järjen kanssa; ei siinäkään pitäisi olla mitään ihmeteltävää. Ja hinnat määräytyy kysynnän ja tarjonnan mukaan. Jos niitä deeäksiä ei olisi aikoinaan mennyt sinne roskalavalle niin paljoa, olisi hinnat edelleen halpoja.
 
Mutta juu, hyvä kun tuli vahvistusta asiaan, ettei kyseisen myyjän kanssa hirveästi vissiin kannata neuvotella hinnasta.
Prophet
22.09.2020 18:37:30
Entä kuinka paljon vco tai dco -syntetisoijia meni roskalavoille Deeäxseiskan ansiosta? Miten soitinliikkeet suhtautuivat niihin Deeäxseiskan tullessa markkinoille?
ajansävel
22.09.2020 20:17:34 (muokattu 22.09.2020 20:33:08)
Rautalankakitaristilla pitää olla pedaaliosastolla "pulliais-kompura", vaikka varmasti löytyy uudempia yhtä hyviä tai parempia. Se vaan PITÄÄ olla. Miksi käytössä on työläshuoltoinen nauhakaiku, vaikka Strymon tekee parempiakin. No kun se vaan pitää olla. Harva kyseenalaistaa nämä arvovalinnat.
 
Hullumpaa: Kloonataan rautana Tr-808 ja -909 naksutusrumpukoneita, vaikka nykyiset on sata kertaa autenttisempia? No kun ne on harvassa ja semmoinen PITÄÄ olla.Tai kolme eri valmistajaa tarjoaa "Bass line":n näköispainosta, jonka ääni oli alunperinkin mitä oli. Ilmeisestikin semmoinen PITÄÄ olla. Alkuperäisiäkin löytyy vielä jonkin verran.
 
Halusin tuoda esille, että retroilussa ei äänenlaadulla ole mitään tekemistä haluttavuuden kanssa. Ääni on irrelevantti asia. Ei tarvitse kuin Kiinassa perhonen heilauttaa siipeään oikeassa kulmassa, ja vastoin kaikkea järkeä kaikki haluaa DX-seiskan, tai ei halua. Mutta, jos skene ja suuret massat lähtee liikkeelle, mitkään alkuperäisen ammoiset tuotantomäärät tuskin riittävät vastustamaan hintojen nousua.

En ole ostamassa DX7:aa. Haluatteko ostaa multa virheettömän TR-909:n v1983 orig. manuaalilla (ihan p**** ääni! :o) Semmoinen PITÄÄ olla. Hifishark:ista voitte käydä tsekkaamassa toteutuneita (huom.) kauppahintoja neuvottelujen pohjaksi... No joo...
lukethesis
25.09.2020 10:24:15
Aiheeseen palatakseni, tadaa: Akai S5000 -sampleri 2090e :D
 
https://reverb.com/item/28373196-akai-s5000-sampler
lukethesis
13.10.2020 09:50:21
Reverbissä on muutenkin komiikkaa, esim. E-MU Mo' Phatt 950 euroa. Mitä...?
 
https://reverb.com/item/28938575-e-mu-systems-mo-phatt
 
Täällä Mnetissä myytiin joskus muistaakseni 50e pintaan, ja toi on muutenkin noista moduleista huonoin.
Leikari
16.10.2020 15:16:13
lukethesis: Keskustelu on ehkä vähän ryöpsähtänyt varsinaisesta ketjun aiheestaan, mutta sanon pari asiaa.
.

 
Väline on viesti :D
 
P.S. Kiasmassa on esillä Mika Vainion TR 808 konseptitaideteos (biisi on sävelletty ko. laitteella eikä sitä ole tallennettu tahi äänitetty mihinkään vaan siellä masiinan sisäisessä elämässä vaan hän...)
Leikari
16.10.2020 15:19:29
lukethesis: Aiheeseen palatakseni, tadaa: Akai S5000 -sampleri 2090e :D
 
https://reverb.com/item/28373196-akai-s5000-sampler

 
...no mutta, jos sulla olis monen vuoden pro-tuotannot väännettynä just tuollaisella Akailla eikä se enää käyttökuntoinen, niin voisi kiinnostaa hinnasta viis, että pääsee kaivamaan arkistojaan (joissa omien kokemusteni mukaan harrastelijalle ei ole syytä enää palata - ammattilaiset erikseen).
 
Tai sitten on ne keräilijät, joilla aivan sama maksaako kaksi sataa vai kaksi tonnia.
 
En mä tiedä...jotain tommoista ehkä voisi olla, jos liikahtaa.
Leikari
16.10.2020 15:28:06
Ostaisin asialliskuntoisen alkuperäisen DX-seiskan satasella jos olisi tarjolla. Siinä on huono* FM-soundi. Siksi.
 
Mun Sy-77 ja S90ES:n FM -laajennuskortti eivät ole sama asia.
 
*) eri asia kuin 4-operaattorin oikeasti huonot FM:t
Prophet
17.10.2020 21:14:51
400 e kasarin lopun kierrätyskeskus-Yamahasta. Mitäs pikku rohinoista, jos konkkia tai potikoita on paskana.
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1588862
Vessajono
17.10.2020 21:18:23
Prophet: 400 e kasarin lopun kierrätyskeskus-Yamahasta. Mitäs pikku rohinoista, jos konkkia tai potikoita on paskana.
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1588862

 
No mut hei, midikin löytyy. Kätevä kontrolleri keikkakäyttöön!
" If You cant stand the get out of the kitchen" !! Br Tami, Lion # 79
ajansävel
18.10.2020 09:33:54
Onko puolet liikaa?
Leikari
18.10.2020 23:15:24
Minulla on parilla kympillä ostettuna yo. tapainen jammu. Käytän sitä hammond-mondulin ohjaukseen. ...eihän se ihan aito fiilis ole, mutta molemmat sormiot ja jalkio toimivat ilman virittelyjä kotikäytössä.
lukethesis
27.10.2020 10:38:07
Leikari: ...no mutta, jos sulla olis monen vuoden pro-tuotannot väännettynä just tuollaisella Akailla eikä se enää käyttökuntoinen, niin voisi kiinnostaa hinnasta viis, että pääsee kaivamaan arkistojaan (joissa omien kokemusteni mukaan harrastelijalle ei ole syytä enää palata - ammattilaiset erikseen).
 
Tai sitten on ne keräilijät, joilla aivan sama maksaako kaksi sataa vai kaksi tonnia.
 
En mä tiedä...jotain tommoista ehkä voisi olla, jos liikahtaa.

 
Älä viitsi :D Kyllähän nyt tavaralla on se tietty trendihinta, millä se kaupaksi menee. Eli mikä on kysynnän ja tarjonnan perusteella muotoutunut "päivän hinta". Ja S5000:ssa se on jotain 100-400 euron välistä.
 
S5000 ei edes ole sieltä harvinaisemmasta, parhaasta tai edes halutuimmasta päästä (soundillisesti) Akain sampluja. Ei soundaa juuri jotain Kontaktia ihmeellisemmältä.
 
Saatavuus vaikuttaa. On toki tässäkin ketjussa puituja harvinaisuuksia, missä hinta on vierinyt tuhansiin - vaikkapa nyt LinnDrum, jota ei juurikaan alta kahden tonnin saa. Tai Jupiter 8, josta saa pulittaa 6000-8000e. Tai Juno 106, joka oli aikalailla aikansa "perussyna", mutta tonnin pintaan senkin hinta on kavunnut. Tai Akaista puheenollen, joku Akai MPC 60, 2000-3000e.
 
On sitten eri asia, onko näissä hinnoissa mitään järkeä.
Leikari
27.10.2020 14:29:24
ekaan pointtiin sisältynyt sarkaismini ei tainnut välittyä
cassette
31.10.2020 15:06:29
"Virheetön kunkku keyboard Korg SGproX 88, "paras koskettimisto" TARJOA järkevästi - vain yli 1000 € tarjoukset huomioidaan!"
Prophet
06.11.2020 20:31:52
Ei Eeki-53! Ei ole Alpo Myller -Technics arvostettu vintagesyntetisoija ja 300 euron arvoinen.
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1600730
Vessajono
06.11.2020 21:19:17 (muokattu 06.11.2020 21:22:10)
Prophet: Ei Eeki-53! Ei ole Alpo Myller -Technics arvostettu vintagesyntetisoija ja 300 euron arvoinen.
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1600730

 
"toimii myös midihaitarin perässä" on kyllä myyntivalttina sitä luokkaa, että sen pitäis melkein tarkoittaa sitä, että myyjä antaa ostajalle rahaa.
 
e: samalla myyjällä näemmä toinenkin huumori-ilmoitus: https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1560730
 
"LEGENDAARINEN", jos lähtöhinta on euro niin kai tosta vois kaks tarjota.
"Kumpi saa sut laukeamaan nopeammin, verovähennykset vai poskihoito?"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)