Aihe: Kalliit käytetyt
1 2 3 4 572 73 74 75 76105 106 107 108 109
dky
21.01.2014 21:20:29
 
 
R0IST0: just katoin niin ebayssa oli saksassa ja ranskassa menny 500 hujakoilla pari kaupaksi
 
Elekää ny *aatana kattoko sieltä ebaystä niitä hintoja, pian alatte itekki uskomaan että ne on oikeita. Salaliitto se on, sanon minä! Eliitin juoni! :O
efe
22.01.2014 08:06:46
 
 
http://www.ebay.de/itm/Yamaha-SY-1- … mp;rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
 
http://www.ebay.co.uk/itm/111207568 … LX:IT&_trksid=p3984.m1555.l2649
 
Tossa aika normaalit hinnat tänä päivänä.. 300-400 välillä pitäisi jo olla täysin timantti vehje! Omastani maksoin 120€ ja kunto vimosen päälle. Ei tuo mikään kummonen peli ole ääniltään (muistuttaa lähinnä anopin vinkumista:)), vaikka suht harvinainen onkin. Älkääkä nyt immeiset verratko mitään sen soundia cs -sarjalaisiin!
Matti
28.01.2014 09:34:41
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=841304
Korg M1 700e :)
Onhan se pianosoundi aika pähee!
matkalaukku
28.01.2014 10:15:11
 
 
Matti: http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=841304
Korg M1 700e :)
Onhan se pianosoundi aika pähee!

 
Omaani yritin myydä muutamia vuosia sitten satasella, mutta ei ottanut tuulta alleen.
 
Mutta jotakin siinä koneessa täytyy olla, sillä Joe-setäkin (Zawinul) käytti sitä tappiin saakka.
Ei kait kaikki sormistakaan kiinni voi olla?
Vai voiko????
Matti
28.01.2014 10:49:05
Kyllä satasella ostaisin koska vaan, jos en tuota 01W:aa jo omistaisi. Varmasti löytyisi käyttöä.
Vessajono
28.01.2014 14:55:12
Matti: http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=841304
Korg M1 700e :)
Onhan se pianosoundi aika pähee!

 
Tää on jo melkein vielä parempi vitsi kuin tonnin deksi.
"Notice that the lead guitar is overdubbed. The two voices are parallel fifths apart. This creates an eerie, medieval sound. That's because they actually used a lot of open fifths back then."
Kaakatus
28.01.2014 18:28:35
Ihan mielenkiinnosta kysyn; minkä arvoisia nuo M1:n soundikortit on? Ysäri Rolleissa tuntuvat olevan arvoltaan yli puolet myytävän laitteen hinnasta.. :)
Soitetaan nopeammin kuin osataan.
pekka montin
28.01.2014 23:40:27
 
 
Kaakatus: Ihan mielenkiinnosta kysyn; minkä arvoisia nuo M1:n soundikortit on? Ysäri Rolleissa tuntuvat olevan arvoltaan yli puolet myytävän laitteen hinnasta.. :)
 
30-60 euroa, riippuen kortista.
lukethesis
29.01.2014 07:34:22
Tossa M1:ssä on vähän se että se pluggari on tehnyt kyllä tuon ja räkinkin varsin tarpeettomaksi. Etenkin, kun siinä vielä on nuo kaikki kortit ja loput saa sysexinä netistä.
Sir Henry
29.01.2014 09:16:37 (muokattu 30.01.2014 22:20:43)
Päivitä kirjoitus
18is9
29.01.2014 09:42:41 (muokattu 29.01.2014 09:45:14)
 
 
.. ei kun antaa olla ...
"I listened hard but could not see" - YES, And You and I
Barfunkel
29.01.2014 09:47:55
lukethesis: Tossa M1:ssä on vähän se että se pluggari on tehnyt kyllä tuon ja räkinkin varsin tarpeettomaksi. Etenkin, kun siinä vielä on nuo kaikki kortit ja loput saa sysexinä netistä.
 
Samaahan voisi sanoa kaikista musantekolaitteista. Softalla saa tehtyä ammattimaista jälkeä, joten miksi käyttää hardista ollenkaan?
 
Paitsi tietty siksi että jotkut vaan tykkää käyttää laitteita hiiren nakuttelun sijaan. Tämmöisiä ihmisiä on aika paljon.
matkalaukku
29.01.2014 10:18:57
 
 
Sir Henry: Vanhan soittimen hinnoittelu on vaikeaa ja siitä on niin montaa mieltä kun on miestäkin. Olen hävittämässä useita soittimia pois, että seuraavan sukupolven ajokortit ja opiskelut saavat avustusta. En siis ole kauppias, entinen etulinjan vetäjä (15 vuotta yökerhoissa, laivoilla, lavoilla), entinen kellaripajan pyörittäjä (kusenpolttama Akaan MR paja 14 vuotta) ja nykyinen työkyvyttömyyseläkeläinen (tyyppivika a-hemofilia).
 
Esimerkkinä käyttäisin neljännesvuosisaan ikäistä autoa; jos pelillä on ajettu muutama kymmenentuhatta kilometria, ollut tallissa ja virheetön, kyseessä on eri peli kuin samanikäinen 700000km ajettu työväline. Museoautoksi siis toi ensimmainittu lienee ok, käyttöautoksi ostaisin vähän uudemman ilmastoinnilla.
 
Kyseinen M 1 on juuri tällainen neljännesvuosisadan ikäinen auto, jolla käytännössä soitettu erittäin vähän. Koneen hankin äänityskellariin uutena, siellä sitä vuosien saatossa muutama metallibändi käytti, yleensä jokaisella oli omat suihkuttimet mukana, vuodesta 2000 syna on ollut komerossa pölysuojassa, mitä nyt vaimo veti joskus jolulauluja jälkipolville vuosia sitten. En toki väitä, että peli olisi uuden väärtti, hapettumia napeissa ja vanhan pelin käyttövarmuus on sama kuin vanhan ihmisen eli noutaja voi tulla varsin vikkelästikin.
 
Kun olen soittajakavereilta kysynyt hinnoitteluvinkkejä kevääksi MiniMoogin ja Tuubonin myyntiin, sain seuraavia neuvoja: -myy 100E, -300E on ok, -älä alle 3500, -älä hyvä mies myy.
 
On olemassa asioita, joita ei voi myydä eikä ostaa halvalla mutta ei myöskään kallilla, esim. soittotaito, terveys, musiikin kuuntelun fiilis, soittamisen fiilis bändissä samanhenkisten kavereiden kera, järjen valo... Eipä toi soiton fiilis ole omakohtaisesti kamojen hinnasta kiinni, aikoinaan aloittaessa 150mk Kentin basso ja ensimmäinen bändi ei koskaan unohdu, lukemattomat yökerho- ja laivavedot Musicmanin Stingray 1978 bassolla sitävastoin ovat jäänet unholaan, onneksi.

 
Soittimen hintaan en ota kantaa.
Mutta jos ajatellaan keräilijää, hän varmasti hyppää voltti, kun soittimen mukana tulee kaikki alkuperäismateriaali lippuineen lappuineen.
 
Soittajan näkökulmasta ajatellen, niillä ei juuri mitään tee.
 
Kirjoituksessasi on kyllä monta hienoa argumenttia!
Leikari
29.01.2014 10:41:00 (muokattu 29.01.2014 10:46:41)
matkalaukku: Soittimen hintaan en ota kantaa.
Mutta jos ajatellaan keräilijää, hän varmasti hyppää voltti, kun soittimen mukana tulee kaikki alkuperäismateriaali lippuineen lappuineen.

 
Ilmoitukset nähtyäni tuli mieleen, että ovat sekä Korg M1:n että Roland TR:ien osalta hieman optimistiset hintatoiveet.
 
Olletikin, että ilmeisesti ikäisekseen siistissä kunnossa ja Korgissa kortteja mukana.
 
Voi myös miettiä, että mitä muuta samalla rahnalla voisi saada - tai halvemmalla.
 
Enpä nyt tiedä, että minkä verran on semmoisia keräilijöistä, jotka pelkästä keräilyn ilosta satoja euroja 80-luvun digisynistä maksaisivat eli onko semmoista kysyntää lainkaan.
 
Omista laitteistani tiedän, että mitä olen aikanaan uusina ostanut suhteellisen hinnakkaitakin merkkilaitteita ja vaikka miten vähällä käytöllä ja siistissä kunnossa, ei niissä ole jäljellä kuin hiven alkuperäisestä arvosta jos kukaan huolisi sittenkään. Enpä sitten ole yrittänyt myydäkään enkä tunnearvoaspekteja ole tarvinnut niihin sekoittaa.
 
Miellään kuitenkin kuulisi, että mitenkä noihin on ollut kysyntää/mennyt kaupaksi. Rolandit noista arvelisin olevan helpoimmin myytäviä. Jos nuo menevät likikään ko. summilla kaupaksi niin sehän sitten osoittaa hintapyynnöt oikean suuntaisiksi ja jonkun tulleen onnelliseksi ostajaksi.
18is9
29.01.2014 10:56:39
 
 
Leikari: Voi myös miettiä, että mitä muuta samalla rahnalla voisi saada - tai halvemmalla.
 
Niinpä, kuka ostaa 80-luvun VW Golffin uuden hinnalla, vaikka olisi kuinka vähän ajettu? Vuosikerta-autot on sitten asia erikseen, 60-luvun Porschesta saattaisi vielä saadakin omansa pois.
"I listened hard but could not see" - YES, And You and I
Janus
29.01.2014 11:06:02
Voi myös miettiä, paljonko tuon tilpehöörisetin (kortit + manuaalit) arvo tälle oletetulle keräilijälle olisi erikseen könttänä myytynä. Ja silloin kunto pitäisi olla todellakin "mint", eli heti hankinnan jälkeen paperiasiat ilmatiiviisiin muovitaskuihin kuten sarjikset jne. 300€? Ei saatana.
 
___
 
Sir Henry: etulinjan vetäjä
 
OK.
Leikari
29.01.2014 11:20:05 (muokattu 29.01.2014 11:27:44)
Janus: ... tuon tilpehöörisetin (kortit + manuaalit) arvo tälle oletetulle keräilijälle olisi erikseen könttänä myytynä. Ja silloin kunto pitäisi olla todellakin "mint", eli heti hankinnan jälkeen paperiasiat ilmatiiviisiin muovitaskuihin kuten sarjikset jne.
 
Porukoilla nykyään lienee aika paljon laitteiden mukana tulleita ajuri-romppuja, rekisteröintikortteja ja printattuja manualeja avaamattomissa muovikääreissä kun ajantasaisemmat ajurit on kuitenkin haettu netistä ja manualikin sieltä jos on joskus satuttu tarvitsemaan.
 
Paljon mint -kuntoista keräilykamaa tuossa mielessä siis luvassa ;-P
 
ed. P.S paljonkohan voisi saada päälle päin mint-kuntoisesta ja teknisesti täysin toimivasta ESQ-1:stä - satasen tai vähän päälle? - - Painaa kuin synti ja tehtaan soundit (niitä siinä ei kyllä ole yli 20 vuoteen ollut) ankeat... . Ei taida paljoa kannattaa mainostaa, että 80-luvun lopulla siihen asennutin silloin toista tonnin (FIM) hintaisen lisäpalikan sekvensserin muistin lisäämiseksi (oisko ollut 2500 nuotista/tapahtumasta 12 500:aan tms..) ;-P - on se kyllä hintansa jo haukannut, en ole myymässä ja jopa silloin tällöin käytän ja "ambientprogeiluissa" sekä toisaalta ring-mod-hommissa tykkäänkin.
matkalaukku
29.01.2014 11:30:55
 
 
Janus: Voi myös miettiä, paljonko tuon tilpehöörisetin (kortit + manuaalit) arvo tälle oletetulle keräilijälle olisi erikseen könttänä myytynä. Ja silloin kunto pitäisi olla todellakin "mint", eli heti hankinnan jälkeen paperiasiat ilmatiiviisiin muovitaskuihin kuten sarjikset jne. 300€? Ei saatana.
 
___
 

 
OK.

Ajattelin vain kun kaikkea nykyisin kuitenkin keräillään.......
 
Omaa M1:stä yritin myydä satasella, mutta ei kelvannut.
Tosin siinä ei ollut presettien lisäksi muuta ylimääräistä kuin "jenkkisähkö".
Vessajono
29.01.2014 13:07:17
Sir Henry: Esimerkkinä käyttäisin neljännesvuosisaan ikäistä autoa; jos pelillä on ajettu muutama kymmenentuhatta kilometria, ollut tallissa ja virheetön, kyseessä on eri peli kuin samanikäinen 700000km ajettu työväline. Museoautoksi siis toi ensimmainittu lienee ok, käyttöautoksi ostaisin vähän uudemman ilmastoinnilla.
 
Mutta kun M1:n kauppaaminen seitsemällä huntilla on sama kuin pyytäisi kymppitonnia E90-Corollasta.
"Notice that the lead guitar is overdubbed. The two voices are parallel fifths apart. This creates an eerie, medieval sound. That's because they actually used a lot of open fifths back then."
Low Life
29.01.2014 13:28:54 (muokattu 29.01.2014 14:37:12)
Leikari:
ed. P.S paljonkohan voisi saada päälle päin mint-kuntoisesta ja teknisesti täysin toimivasta ESQ-1:stä - satasen tai vähän päälle? - - Painaa kuin synti ja tehtaan soundit (niitä siinä ei kyllä ole yli 20 vuoteen ollut) ankeat... . Ei taida paljoa kannattaa mainostaa, että 80-luvun lopulla siihen asennutin silloin toista tonnin (FIM) hintaisen lisäpalikan sekvensserin muistin lisäämiseksi (oisko ollut 2500 nuotista/tapahtumasta 12 500:aan tms..) ;-P - on se kyllä hintansa jo haukannut, en ole myymässä ja jopa silloin tällöin käytän ja "ambientprogeiluissa" sekä toisaalta ring-mod-hommissa tykkäänkin.

 
Siinä on sen verran hieno peli että jos tuon saisi satasella (tai kahdella) niin lähtisin vaikka junailemaan sen perässä. Ei tarvitse olla edes mint, kunhan toimii :)
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)