Aihe: Digipianoista? Vinkkejä?
1
ths
22.08.2005 19:16:10
Olen hankkimassa tuollaista noin 1000 euron digipianoa. Vaihtoehtoina lähinnä Rolandin ja Yamahan mallit.
 
Tämmöinen Rolandi vaikutti ihan hyvälle kaupassa: http://www.roland.fi/New%20Pages/news/NP%202004_syksy/HP-101e.htm
 
Samassa hintaluokassa pyörii tämä: http://www.yamaha-europe.com/yamaha … es/20_100_series/clp_115/index.html
 
Mitäpäs raati on mieltä? Rolandille lupasivat 5 vuoden takuun joka antaa vähän luotettavuutta, kyseessä kun on kuitenkin sähkölaite joiden kesto ei ole niin ikuinen..
 
Vieläkö muilla valmistajilla löytyy tuota mallia olevia, ulkonäkö on myös yksi kriteeri eli muoviset Casiot ei tule kyseeseen..
JPQ
22.08.2005 19:58:59
 
 
Toisaalta Yamahat on muuten tietääkseni kestäviä sitä paitsi joskus
miettii onko laaduttomuuden takia noi pitkät takuut ja sen mukaan mitä
soitat jos vanhat mallit pätee menee näin Yamaha Klassiseen ja Roland
Rockiin ja kait? Jazziin.
M.i.k.key
22.08.2005 21:02:31 (muokattu 22.08.2005 21:03:33)
Digitaalipianot kotikäytössä kestää helposti sen 20vuotta!? Eli tuota 1-5 vuoden takuuta en lähtisi sen enempää syyttelemään laaduttomuudesta.
 
Yamahan Clavinovat on tosi laadukkaita, Rolandeista ei hirveästi kokemusta. Itseasiassa Casion uusin sarja Privia on yllättävän hyvä! Saattaisit siis jopa saada uuden tuohon hintaan, kannattaa käydä kokeilemassa. Esim Vantaanportin F-musassa on noi testattavana. Yamahat ja Casiot löytyy sieltä ja Rolandit on tulossa, varsinainen Roland myymäläkin on siinä lähellä.
Mä lopetan nää hommat!
Janus
22.08.2005 22:23:53 (muokattu 23.08.2005 01:33:07)
Privia ois varmaan ihan pop. Itse ostaisin kuitenkin tämän (+jalustan jostain muualta):
 
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=69290
 
Kyseessä siis Roland FP-5, lisää infoa täältä:
http://www.rolandus.com/products/de … =11&subcatid=45&prodid=FP-5
 
EDIT: Oho. Jäi toi "ulkonäkökriteeri" huomiotta. Eli eihän toi pianolta näytä juurikaan, mutta soundi on hyvä ja lähtisi tarvittaessa keikoillekin. USB-liitäntä on nykyaikana pelkkää bonusta ja tohon saa ihan kätsyn näköiset jalatkin.
 
EDIT 2: ...eipä sittenkään kannata ryhtyä tuohon käytettyyn, ainakaan tolla hinnalla. Täältä löytyy lähes samaan hintaan uusi:
http://www.musakauppa.fi/?dopick=22
"I've re-invented my image so many times that I'm in denial that I was originally an overweight Korean woman." -David Bowie
"Mitä vaikeampi tilanne on, sitä helpommin siitä selviää. Se on asennekysymys." -Ola Elo
Janus
22.08.2005 22:26:08 (muokattu 22.08.2005 22:29:28)
EDIT: Tuli tripla! Saa poistaa.
"I've re-invented my image so many times that I'm in denial that I was originally an overweight Korean woman." -David Bowie
"Mitä vaikeampi tilanne on, sitä helpommin siitä selviää. Se on asennekysymys." -Ola Elo
Janus
22.08.2005 22:27:28 (muokattu 22.08.2005 22:29:59)
EDIT: saa poistaa
"I've re-invented my image so many times that I'm in denial that I was originally an overweight Korean woman." -David Bowie
"Mitä vaikeampi tilanne on, sitä helpommin siitä selviää. Se on asennekysymys." -Ola Elo
Titares
23.08.2005 16:39:44 (muokattu 23.08.2005 16:39:52)
Katso täältä äkkiä TECHNICS LAST CHANCE: http://www.boxymusic.com
ths
23.08.2005 17:08:32
Koitin Technicsin laitetta kaupassa ja soundi oli käsittämättömän paska.
Titares
23.08.2005 17:38:41 (muokattu 23.08.2005 18:02:13)
Useimmat äänet ovat tietenkin vanhemmissa laitteissa uusia huonompia, mutta toiset Technicsin piano-, urku- ja haitariäänet ovat elävämpiä (aidompia) kuin useimmissa uusissa. (Puhallinsoittimet ja synat taas huonoja.) Kyse ei siis ole pelkästään samplen bittimäärästä, vaan äänityksen ja äänittäjien "ambience"-tekniikasta ja huolellisuudesta/kokemuksesta. Samoin ainakin sen Technicsin vuodelta 1997, joka minulla on ollut monet säestystyylit ovat huomattavasti aidompia ja taidokkaammin sovitettuja kuin vastaavan Rolandin, Korgin ja Yamahan, jotka minulla myös on. Jälkimmäisissä toki tyylejä on paljon enemmän, mutta ne ovat liian usein samaa pötköä. Mielestäni siis kannattaa hankkia sekä pieteetillä tehty vanha (Technics tms.) että uusi laite hienoine sampleineen. Kompromissina uusi on parempi äänenlaadun ja runsaiden ominaisuuksiensa vuoksi. Silti vanhan hyvän ajan tyylejä tulee tosi ikävä - jos niistä mitään tietää. Näin olen tämän kokenut.
 
Musiikinteossa hyvä soundi on itseasiassa toisarvoinen asia, päinvastoin kuin ehkä saattaisi kuvitella.
JPQ
23.08.2005 18:42:04
 
 
Koitin Technicsin laitetta kaupassa ja soundi oli käsittämättömän paska.
 
Mitäs vikaa jos saisi sanallisen kuvauksen ?
ths
23.08.2005 20:49:30
Ääni oli varsin metallisen terävä ja jollain tapaa epäselvempi, sumea. Rolandi jäljitteli paremmin oikean pianon soundia. Ja lisäksi koneiston "tatsi" verrattuna Rolandiin oli huonompi jos käytetään vertailukohtana oikeaa pianoa. Ehkä Technics sitten vaatii oman soittotyylin jos sillä haluaa pianomaista soittoa jäljitellä. En sitten tiedä millä tekniikalla Technics tekee koneistot noihin, Rolandin tuntuma oli melko hyvä tuossa hintaluokassa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)