Aihe: Hammond
1
rar39
13.11.2016 16:35:06
Hankin muutama vuosi sitten amerikasta Hammond x-77 urut. Ne on nyt ollut seisonnassa vuosia koska on ollut muita remontti hommia. Nyt ajattelin alkaa viritellä niitä ja olis joku kysymys. Hankin rautasydän muuntajan 220-110 v mutta koska taajuus on väärä niin olisiko kellään tietoa että löytyykö mitään keinoa saada taajuus muuttumaan. Kokeilin vaconin taajuusmuuttajaa metta se antoi hirveät häiriöt. Lisäksi muuntaja antaa paljon häiriötä.
Ja olisiko joku spesialisti joka haluais laittaa urku kuntoon.
RR Närpiö
jysi
13.11.2016 22:00:34 (muokattu 13.11.2016 22:01:42)
220/110 V muuntajan tarvitset joka tapauksessa, laita se sisääntulevaan johtoon kauemmaksi uruista ja/tai metallikoteloon niin häiriöt pienenee.
 
Taajuuden muuttamiseen Vaconinkin pitäisi olla OK jos se pitää taajuutensa riittävän tarkasti ja toimii 117 V jännitteellä. Kytke se vain äänigeneraattorin moottorille meneviin johtoihin, silloin ei häiriöiden pitäisi päästä vahvistinosaan. Tarpeen vaatiessa lisäsuodatusta väliin.
 
Toinen vaihtoehto on ostaa erityisesti uruille tarkoitettu taajuusmuunnin, noita myy esimerkiksi keyboardpartner.de tai F. Kröninger Saksassa ja monet jenkkifirmat mutta pelkkä rahti+tulli+ALV USA:sta maksaa helposti yhden muuntimen hinnan. Kannattaa hankkia kideohjattu malli, vanhemmissa on taajuudelle trimmerillä hienosäätö ja ne ei tahdo pysyä vireessä
tonecab
14.11.2016 00:04:48

Taajuuden muuttamiseen Vaconinkin pitäisi olla OK jos se pitää taajuutensa riittävän tarkasti ja toimii 117 V jännitteellä. Kytke se vain äänigeneraattorin moottorille meneviin johtoihin, silloin ei häiriöiden pitäisi päästä vahvistinosaan. Tarpeen vaatiessa lisäsuodatusta väliin.
 
Toinen vaihtoehto on ostaa erityisesti uruille tarkoitettu taajuusmuunnin, noita myy esimerkiksi keyboardpartner.de tai F. Kröninger Saksassa ja


Kröningerin tekeleistä huonoja kokemuksia. Osa toimii, osa ei, ilmeisesti teho äärirajoilla joissain. X-77 generaattori on vielä hieman isompi, joten suhtautuisin varauksella.
 
Mikä on Vacon, koskaan kuullut?
jysi
14.11.2016 07:32:20
tonecab:Mikä on Vacon, koskaan kuullut?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vacon
ajansävel
14.11.2016 23:01:09 (muokattu 14.11.2016 23:33:39)
rar39: Sinulle privaa pikaviestinä...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)