Aihe: Ranteiden asennosta soittaessa..
1
KeyRebel
23.10.2003 17:23:24
Eli onko ranteiden asennolle muuta "nyrkkisääntöä" soitettaessa kuin että niiden tulisi olla suorassa kyynärvarteen nähden? Ja sillee..
assassin
23.10.2003 18:05:43
Ei ihmeempiä, ranteiden pitäisi olla rennot ja kämmenen ja sormien pitäisi muodostaa ns. kaari.
I don't have an attitude problem. You have a perception problem.
piksi
23.10.2003 19:42:05 (muokattu 23.10.2003 19:43:01)
Eli onko ranteiden asennolle muuta "nyrkkisääntöä" soitettaessa kuin että niiden tulisi olla suorassa kyynärvarteen nähden? Ja sillee..
 
ei se riitä, että pelkät ranteet ovat suorassa, koko soittoasennon alkaen tuolin etäisyydestä ja korkeudesta selän asentoon ja sormenpäihin asti.
 
jos tuoli on liian lähellä ja korkealla, jalkojen verenkierto estyy (joka väsyttää ja rasittaa) ja kaikenlaisten juoksutusten ja muiden soittaminen on lähes mahdotonta käsivarsien ollessa aivan koukussa. jos taas ollaan liian kaukana, joutuu koskettimia kurottelemaan joka rasittaa käsiä ja niskaa.
 
etsi ensin oikea luontevalta tuntuva korkeus ja paikka tuolille jossa tunnet pystyväsi kurottumaan vaivatta koko koskettimiston alalle. tämän jälkeen rentoutat käsivarret ja asetat kädet kuppimaiselle kaarelle suoraan kulmaan kyynärvarteen nähden aivan kuten sanoit. sitten vain rento asento (Ei kuitenkaan niin että selkä on köyryssä), ja soittamaan
Caleidoscope
30.10.2003 12:26:38 (muokattu 30.10.2003 12:29:39)
Piksi puhuu asiaa.
 
Täytyy muuten ihmetellä, miten Jordan Rudess pystyy pitämään rannetta tosi matalalla ja silti soittamaan erittäin nopeaa ja taidokkaasti. Jos katsotte esim. Jordan Rudess Keyboard Wizardry -videon, tulette huomaamaan, että hänellä on "oma tyyli", joka kyllä toimii erittäin hyvin.
 
Olisiko kellään vinkkejä siihen, miten saisi pidettyä ranteet ja hartiat rennompina soiton aikana? Niitä tulee jännitettyä hieman liikaa.
assassin
30.10.2003 15:28:39
miten saisi pidettyä hartiat rennompina soiton aikana?
 
Istu korkeammalla tai jos soitat seisaalteen niin laske ständiä yms.
I don't have an attitude problem. You have a perception problem.
Annaliini
31.10.2003 13:14:12
Rentoutta voi harjoitella, niin että kun tunnet jännitystä, niin lasket hartioita tietoisesti alaspäin ja rentoutat käsivarret. Tätä kannattaa tehdä jo ennen kuin sattuu :) Ranteiden kannattaa olla niin rentona, että pystyt niillä ennakoimaan käden ja sormien liikkeiden suuntaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)