Aihe: Roland rd-300sx
1
laitimmainen
09.09.2006 19:50:11
Onko kokemuksia kyseisestä soittimesta, millaiset saundinmuokkausmahdollisuudet, keikkaystävällisyys? Etenkin urku-, rhodestyyliset, ja clavisaundit kiinnostais..
R.Syke
10.09.2006 08:08:19
Tuossahan tuo alimmaisena telineessä olla möllöttää.
 
Speksejä vaikka tuolta:
 
http://www.musiikkiliike.fi/?m=shop&a=group&t=7
 
ja netistä löytyy kaikki tarpeellinen.
 
Pianona itse käytän.
moder
10.09.2006 12:07:37 (muokattu 10.09.2006 12:08:41)
Minultakin moinen löytyy. Rhodes, clavi ja urkusoundit on ihan ok. Hyvin käyttökelpoisia, mutta parempiakin on olemassa.
 
Soittimesta löytyy monipuoliset soundien ja efektien muuttamisparametrit, mutta niiden muokkaaminen ei ole erityisen kätevää laitteen kolmen merkin led näytön ja parin napin avulla. Minä en ainakaan muista tarvittavia näppäilyjä ulkoa, ja hankala on esim keikkatilanteessa turvautua ohjekirjaan.
 
Mutta jos opettelet hyvin soundien muokkauksen, niin mikäpä siinä. Muistaakseni soundimuutoksia ei voi tallentaa, vaan ne on tehtävä joka käynnistyksen jälkeen uudelleen.
 
Muuten laite on oiva keikkapeli, niin mukavan kevyt roudata.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)