Aihe: Aktiivimonitorit synan soittoon?
1 2
twiga
18.09.2007 18:19:58 (muokattu 18.09.2007 18:36:24)
Terve!
 
Eli olis tarkotus kiipparia tai synaa kotona soitella pienessä kerrostalohuoneessa ja tarvis jonku näköset härpäkkeet, että sais äänen kuulumaan. Onko behringerin aktiivimonitorit B2030A:t riittävät vai tarvitaanko lisäksi subbari? Jos tarvitaan, ni onko seuraavasta setistä mihinkään http://www.thomann.de/fi/samson_resolv_21_subsatelite_system.htm? Ja olenko nyt edes oikeilla jäljillä näiden laitteiden kanssa? Muitakin ehdotuksia saa antaa. Kiitos.
 
Pistän tähän loppuu viel kysymyksen, et hevistä klasisseen pianoon soitettaessa, ni kumpi on sopii paremmin, syna vai kiippari? Ku ei oo toi merkitys ero oikee auennu.
Titares
18.09.2007 18:57:02 (muokattu 18.09.2007 19:38:33)
synteettinen = keinotekoinen
syntetisaattori = laite joka tuottaa esimerkiksi ääntä keinotekoisesti - tai jotain sinnepäin
 
... ja syna tietenkin on lyhennys syntetisaattorista. Siinä ei tarvitse välttämättä olla koskettimia, kuten kiipparissa (keyboard), vaan pelkkä laatikkokin voi olla syna.
 
http://fi.wikipedia.org/wiki/Syntetisaattori
 
Yleisesti ottaen: mitä pienempi huone, sitä huonompi on äänentoisto. Sen takia kunnolliset studiot ovatkin aika tilavia tai käyttävät monenlaisia ratkaisuja mm. seinistä heijastelevien ja toisiansa välillä vahvistaen ja toisissa kohdissa huoneetta taas kumoavien ääniaaltojen vaimentamiseksi. Kuutionmuotoinen huone on kaikkein huonoin.
 
Hyodyllistä lisätietoa löytyy täältä: http://www.realtraps.com/rfz.htm
Katso myös videot! http://www.realtraps.com/info.htm
 
Näistä syistä johtuen paras äänentoisto tavallisessa pikku-huoneessa saavutetaan käytännössä korvakuulokkeilla. Lisäksi se on erittäin halpa ratkaisu huippuäänentoistoon!
 
Myös autossa voi olla erinomainen äänentoisto, koska melkein kaikki pinnat ovat kaarevia, erisuuntaisia, verhoiltuja ja liika bassokumina pääsee poistumaan ohuiden seinien läpi korkeampia ääniä paremmin.
 
Studiomonitorikaiuttimet ovat mielestäni enemmän kuin riittävät asuinhuoneeseen. Kelpaavathan ne studioihinkin. Erillinen bassokaiutin voi aiheuttaa ongelmia, sillä sen oikea asennus ei ole helppoa ja vaatiin mittamiehen laitteineen. Ei ole kovin järkevää sijoittaa suuria summia huippukaiuttimiin, jos huoneen taajuusvaste on poskellaan ja äänijakauma täynnä kuoppia ja nyppylöitä, kuten pienehkössä tavallisessa asuinhuoneessa aina onkin!
 
Kun siirrät päätäsi väin kymmenkunta senttiä tai siirryt toiseen paikkaan huoneessa, on helppo todeta kuinka paljon vaste muuttuu vain pienelläkin matkalla. Takaseinällä bassot ovat todella voimakkaat, ja huonoin paikka kuuntelijalle on keskellä huonetta, jossa heijastukset kumovat toisensa, etkä juurikaan enää pysty erottamaan bassoja. Parasta sijoittua siis jonnekin edemmäs tai taaemmas.
 
Ja mitä lähempänä kaiuttima olet, sitä vähemmän kuulet häiritseviä heijastuneita ääniä. Betoniseinät ovat melkeinpä huonointa laatua hyvään äänentoistoon pyrittäessä. Huoneen kaikua pitää vaimentaa paksuilla matoilla, katto- ja seinälevyillä, diffuusoreilla jne.
 
RealTrap tarjoaa ratkaisun, mutta se maksaa. Käy katsomassa/kuuntelemassa vaikka Tapiolan Musiikissa, mistä käsittääkseni löytyy muutamia RealTrappejä. Toisaalta et pysty koskaan pääsemään yhtä hyvään tulokseen, kuin suunnittelemalla ja rakentamalla koko asunnon uudestaan. Aika epärealististahan on tehdä erillisiä teatterirakennuksia kotikäyttöön, mutta kai sitä saa kukin rahansa pistää mihin lystää.
twiga
18.09.2007 19:29:25
Menetänkö jotain tärkeää, jos ostan esim synan kiipparin sijasta? Äänet noissa on kuitenki verrattaen samat, mitkä on mulle pääasia.
Titares
18.09.2007 19:48:57
Osta sellainen mistä pidät!
 
Kuuntele eri malien äänidemot tai kokeile liikkeessä. Käytettyjä saat varmasti kotiinkin viikonlopuksi.
 
Seuraavasta paikasta löytyy todella paljon demoja ja muuta tietoa:
http://www.synthmania.com/
 
Yleensä kannattaa valita kaikkein uusin malli, koska tekniikka (yleensä) paranee ja sitä mukaa myös soundit. Alla on siis joitain uusia Jammuja.
 
Tämä on hauska, eikä äänissäkään ole valittamista:
http://www.youtube.com/watch?v=8E_bDg5ak9w
 
http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA … 207%252526CTID%25253D205100,00.html
http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA … 442%252526CTID%25253D205100,00.html
http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA … 688%252526CTID%25253D205000,00.html
http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA … 709%252526CTID%25253D205000,00.html
http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA … 512%252526CTID%25253D205000,00.html
http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA … 565%252526CTID%25253D205000,00.html
http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA … 518%252526CTID%25253D205500,00.html
Leikari
18.09.2007 20:58:23
synteettinen = keinotekoinen
syntetisaattori = laite joka
...
mihin lystää.

 
jösses - ajattelitko kertaakaan, mitä avaaja oikeasti kenties tahtoi??
Leikari
18.09.2007 21:16:07
Eli olis tarkotus kiipparia tai synaa kotona soitella pienessä kerrostalohuoneessa ja tarvis jonku näköset härpäkkeet, että sais äänen kuulumaan. Onko behringerin aktiivimonitorit B2030A:t riittävät
 
ovat riittävät - jos enemmän bassoa tarvitset niin esim. http://www.thomann.de/fi/behringer_b2031a_truth_aktivmonitor.htm
 
joka kuitenkin on jo selvästi isompi - kannattaa pyrkiä käymään kuuntelemassa se ero ja katsomassa kokoero. Bassoa ei kannata ahnehtia ellet kaipaa mureita synabassoja - toki pianon alimmat rekisteritkin tarvitsevat voimaa, mutta riippuu mitä soitat jne.. - jos käytät välissä mikseriä niin sen äänensävykorjaimella voi korostaa matalia ääniä
 
huomaa siis, että nuo ovat aktiivimonitoreja eli eivät tarvitse vahvistinta - voit kytkeä ne suoraan synasta (jossa ei omia kaiuttimia) tai parantaa kiipparin äänenlaatua (niin kuin olet ilmeisesti ymmärtänytkin)
 
vai tarvitaanko lisäksi subbari? Jos tarvitaan, ni onko seuraavasta setistä mihinkään http://www.thomann.de/fi/samson_resolv_21_subsatelite_system.htm? Ja olenko nyt edes oikeilla jäljillä näiden laitteiden kanssa?
 
et tarvitse subbaria - se on todennäköisesti jopa haitaksi
 
Pistän tähän loppuu viel kysymyksen, et hevistä klasisseen pianoon soitettaessa, ni kumpi on sopii paremmin, syna vai kiippari? Ku ei oo toi merkitys ero oikee auennu.
 
syna=syntikka=syntetisaattori etc: näitä on monenlaisia - tarkoittaa puhuttaessa käytännössä synteettisesti ääntä tuottavaa kosketinsoitinta (synamoduli on sitten ilman koskettimia). Synassa ei ole kaiuttimia vaan yhdistetään ulkoiseen vahvistimeen/kaiuttimiin. Synassa on laajemmat äänen muokkausmahdollisuudet kuin "kiipparissa" - synia esim.: http://www.thomann.de/fi/syntikat.html
 
kiipparit - automaattisäestyssoittimet - sovittajan työasemat jne.. : tarkoittaa näitä moulinexeja, joissa on "kaikki" ml. automaattisäestykset ja "kaikki mahdolliset" soundit - paitsi, että soundeja ei voi juurikaan muokata ja soundien laatu sekä yleensä myös koskettimisto on heppoisaa syntikoihin verrattuna. http://www.thomann.de/fi/keyboardit.html
 
tämä jako tuonee ehkä valaistusta luokitteluun - ihan toimiva mielestäni:
http://www.thomann.de/fi/kosketinsoittimet.html
 
meinaatko soittaa pelkästään pianosoundilla vai muillakin - - aiotko soittaa vain kotona? digipianokin voi olla järkevä vaihtoehto so. etenkin jos tarkoitus on treenata juuri pianoa (pitkä ns. painotettu koskettimisto)
 
suosittelen mielummin syntikkaa kuin kiipparia - voi ostaa käytettynäkin
 
tarkempi käyttötarkoitus ja budjetti kehiin + tsekkaa pysyvistä kirjoituksista - ja miksei muualtakin kirjoittelua niin homma alkaa selkeytyä
twiga
18.09.2007 21:37:25 (muokattu 18.09.2007 21:58:29)
Tarkotus olis yleispätevä ostaa, koska ei oo kokemusta ja päämäärää, et osais varmasti sanoo, et mitä tulee soittamaa. Äänten pitää olla mahdollisimman puhtaita. Oon kattonu Rolandin juno-d:tä, joka on sen 500€ ja se ois varmaa se "noin" budjetti. Ei toi mm6:nenkaa huonolt vaikuttanu.
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=183861 tä ois varmaa vähä liia järee mun käyttöö.
Leikari
18.09.2007 21:46:50 (muokattu 18.09.2007 21:53:50)
Tarkotus olis yleispätevä ostaa, koska ei oo kokemusta ja päämäärää, et osais varmasti sanoo, et mitä tulee soittamaa. Äänten pitää olla mahdollisimman puhtaita. Oon kattonu Rolandin juno-d:tä, joka on sen 500€ ja se ois varmaa se "noin" budjetti. Ei toi mm6:nenkaa huonolt vaikuttanu.
 
noilla pääsee alkuun - näistä ehkä kannattaisi kallistua mm6:n suuntaan, mutta en mene vannomaan
 
tai sitten käytetyllä vähän "jämerämmän" luokan synalla/työasemasynalla
 
edit: tsekkasin m.netin torilta ja huuto.netistä - käytettyjä nyt tarjolla vähän ja hintapyynnöt turhan kovia, mikä on yleinen riesa
twiga
18.09.2007 22:25:45
Meneekö turhan säädöksi, jos ostais tällasen mikserin http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=186299 ja siihen nuo behringerin B2031 passiivimonitorit, silloin saisi isomman alapään ja melkein samaan hintaan, kun nuo B2031 aktiivit. Tai sitten B2030 passiivit, jotka saisi halvemmalla.
Leikari
18.09.2007 22:42:30
Meneekö turhan säädöksi, jos ostais tällasen mikserin http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=186299 ja siihen nuo behringerin B2031 passiivimonitorit, silloin saisi isomman alapään ja melkein samaan hintaan, kun nuo B2031 aktiivit. Tai sitten B2030 passiivit, jotka saisi halvemmalla.
 
turhaa säätöä:
 
ko. mikserivahvistin on mono (5 kanavaa = 5 sisäänmenokanavaa) + kuvan kaiuttimet tuskin kuuluvat hintaan ... äänenlaatukaan ei lie kummoinen - - sopii harjoituskämppäkäyttöön
 
studiomonitorit ovat turhan "hienot" tuollaiseen vehkeeseen
 
ostat vaan ne 2030A:t (esimerkiksi) - - ne käyvät myös jos innostut joskus äänittämään/miksaamaan tai vaikkapa musiikin kuunteluunkin (tietyin varauksin) lähietäisyydeltä
 
syna + behringerit on ihan pätevä yhdistelmä- - kaveripiirissäni käytetään pelkkien syntikoiden soittoon kotioloissa lähinnä aktiivistudiomonitoreja - syntikoiden kanssa kotioloissa tärkeää on tarpeeksi hi-fi ääni.
 
behringerejä voi tsekata myös www.stpaulssound.fi
BubbleBob
19.09.2007 01:23:52
 
 
Syna tuottaa ääntä, kiippari välttämättä ei. Useimmiten MIDI-kiipparilla soitetaan ja ohjataan syntikkamoduleita tai tietokoneen äänikortin äänentuottoa.
 
Jos hankit vain kosketinsoittimen, siinä on normaalisti kaksi ulostuloa: Left ja Right, eli oikea ja vasen kanava. Nämä outit kytket kahteen aktiivimonitoriin. Joissain outteja on enemmänkin ja niitä tarvitaan esim. studioäänityksissä, varsinkin silloin kun koko biisi tulee yhdeltä laitteelta.
Huom. Jos käytät kahta enemmän kanavia, eli esimerkiksi laulat, tai otat erillisen rumpukoneen mukaan, vasta silloin tarvitset lisäksi mixerin.
 
Tärkeintä - ennen soittimen hankintaa - on antaa poltteen kasvaa ja kohdentua oikein. Lue soitinten manuaaleja, käy kokeilemassa eri valmistajien eri malleja. Tutki asiaa, lue ja mieti. Kun kokeilet, niin ehdottomasti myös niitä kalliimpia, vaikka aikoisit hankkia halvemman !
Onnea hankintaan, ja kysy (vaikka sitten pikaviestillä suoraan) jos mikä tahansa askarruttaa.
Floating out of the Screen..
Leikari
19.09.2007 10:09:22 (muokattu 19.09.2007 11:31:54)
Useimmiten MIDI-kiipparilla soitetaan ja ohjataan syntikkamoduleita tai tietokoneen äänikortin äänentuottoa.
 
tämä on tätä käsitteiden sekamelskaa - em. tarkoittaa siis näitä:
 
http://www.thomann.de/fi/midi_maste … id=8091ce49fda8a687480849a8040363da
 
niistä on hyvä käyttää selvyyden ja täsmällisyyden vuoksi esim. nimitystä kontrollerikoskettimisto/kiippari, masterkeyboard tms., josta käyttötarkoitus ilmenee
 
ketjun avaaja tarkoitti aivan ilmeisesti "automaattisäestyskosketinsoittimia" vs. "synat" so. että jospa yritettäisiin pysyä ko. teemassa eikä sotketa aloittelijaa
 
Bubblebobilta en pikaviesteinä kysyisi mitään - täällä julkisessa kirjoittelussa on sentään jotain kontrollia... (koskee tietysti minunkin selityksiä)
twiga
19.09.2007 18:32:13
Sellane tyhmä kysymys vielä tähä välii, että noissa 500€:n hintaluokan vehkeissä, ni saako niissä vasemmalle ja oikealle kädelle eri äänen? Halusin vaa varmistua asiasta, ku toi on kuitenki suhkot tärkee juttu.
Leikari
19.09.2007 18:36:52 (muokattu 19.09.2007 21:11:06)
Sellane tyhmä kysymys vielä tähä välii, että noissa 500€:n hintaluokan vehkeissä, ni saako niissä vasemmalle ja oikealle kädelle eri äänen? Halusin vaa varmistua asiasta, ku toi on kuitenki suhkot tärkee juttu.
 
mikäli tarkoitat, että voiko synan/kosketinsoittimen koskettimiston jakaa niin, että eri osassa koskettimistoa on eri soundi: tarkista ominaisuudet - "split" - on se sana - eiköhän löytyne
 
otsikon perusteellaa voisi kysymys koskea myös aktiivimonitoreja: ne toistavat mitä niihin syötetään so. L out menee vasemmalle ja R-out oikealle ??
 
P.S kannattaa kiinnittää huomiota kysymyksissä, että ne ovat ymmärrettäviä... :-)
aaro
19.09.2007 21:18:19

 
Tärkeintä - ennen soittimen hankintaa - on antaa poltteen kasvaa ja kohdentua oikein. Lue soitinten manuaaleja, käy kokeilemassa eri valmistajien eri malleja. Tutki asiaa, lue ja mieti. Kun kokeilet, niin ehdottomasti myös niitä kalliimpia, vaikka aikoisit hankkia halvemman !
Onnea hankintaan, ja kysy (vaikka sitten pikaviestillä suoraan) jos mikä tahansa askarruttaa.

 
Tässähän kannattaa myös katsoa että ei anna poltteen kasvaa liikaa. Mulla kävi vähän niin että noin niinkun periaatteessa kesän aikana jo aloin himoittemaan uudempaa synaa/kiipparia tulevaan opiskelijakämppään. Mietiskelin mahdollisuuksia ja hintoja jne. No, opiskelijakämppä on nytten, mutta soitinta ei(paitti tietenkin haitari ja kitara jotka tänne toin). Johtui siitä että kyllästyin ajatukseen uudesta soittimesta ja yksinkertaisesti totesin etten tarvitse sellaista välttämättä edes...
 
Noh, sellaisen päätöksen tein että yritän joululomalla päästä töihin ja niillä tienisteillä ostaa vielä paremman laitoksen jollaisia katselin :D
Elikkäs vuodenvaihteen jälkeen on kiikaris yamahan ypg:n arvokkain malli 900e tai jotain. Menin jo melkein ostamaan muuttoalennusmyynnistä sen sarjan halvimman version mut en sitten ostanu kun tosiaan mietin ettei ole välttämätön. Ja en jaksanu lähteä kauppoja hieromaan sinä päivänä kun piti... :D
BubbleBob
20.09.2007 01:01:49
 
 
Rakkaus on joskus haihtuvaista. Oletko haudannut setit ja keikkailuhaaveetkin ?
Floating out of the Screen..
aaro
20.09.2007 21:26:55
Rakkaus on joskus haihtuvaista. Oletko haudannut setit ja keikkailuhaaveetkin ?
 
En ole!
Vielä neon mielessä.
Kynnys on sinänsä aika korkealla lähteä treenaamaan yksinään kun olen löytänyt pääkaupunkiseudulta soittokavereitakin joilla on omaa tuotantoa.
Mutta mutta sain tänään kuulla että kirpparilta ostamani ja sittemmin hajonneet Walton urut on saatu kuntoon, ne pitäisi mahtua soluhuoneeseenikin eli pientä mahdollisuutta olisi taas.
Jos saan mikserin avulla taustaluupit toimimaan niin voisi lähteä treenailemaan sitä ohjelmistoa noista perus (suomi)poppibiiseistä just johonkin biitlesin.
Ei olisi vaikea nakki mutta se kynnys on tosiaan korkealla.
Pide
21.09.2007 15:03:26
 
 
hevistä klasisseen pianoon soitettaessa, ni kumpi on sopii paremmin, syna vai kiippari? Ku ei oo toi merkitys ero oikee auennu.
 
Työnnänpä minäkin lusikkani tähän keitokseen. Noista sähköisistä sormioista on tosiaan jos jonninlaista nimitystä. Tässä yksi ehdotelma jaosta:
 
- sähköpiano: pianon soittoon.
Tunnuspiirteitä: "huonekalumaisuus", täyspitkä painotettu koskettimisto, jäljittelee akustista pianoa.
Esim. Yamaha Clavinova
 
- (säestys-)keyboard: itsenäiseen soitteluun ja one man band-juttuihin.
Tunnuspiirteitä: säestysautomatiikka (eri musiikkityylejä ja biisin osia), usein sisäiset kaiuttimet.
Esim. Yamaha Tyros, Yamaha PSR-sarja, Technics KN-sarja, Casio CTK-sarja
 
- syna: bändi- ja studiokäyttöön.
Tunnuspiirteitä: ei "helppoa" säestysautomatiikkaa, voi löytyä sekvensseri tai arpeggiaattori, joskus myös sampleri, monipuolinen saundien editointi, ei yleensä omia kaiuttimia.
Esim. Yamahan Motif-sarja, Rolandin Fantom-sarja, Korg Triton.
 
- emokoskettimisto (master keyboard): ohjaamaan moduuleita ja softasynia
Tunnuspiirteitä: usein ei omia saundeja, isommissa laajat MIDI-liitännät.
Esim. Rolandin A-sarja, M-Audio, Fatar.
 
Lisäksi kaikista musta- ja valkokoskettimisista vehkeistä puhutaan hämmentävästi yleiskäsittellä koskettimet tai kiipparit.
BubbleBob
24.09.2007 15:19:07
 
 
Jep. Tällaiset yleismääritelmät tarvittaisiin aloittelijoita varten ja tarpeeksi simppelinä. Sopisi hyvin kumpaan tahansa FAQ:hun.
 
Musta-valkokoskettimista ja kosketinsoittimista, kiippari on sitten koskettimisto. Valko-mustista puhe sitten kun on negat nenän alla, ninkuin esim. http://www.vintagesynth.com/korg/poly800r.jpg
Floating out of the Screen..
Pide
25.09.2007 22:45:25
 
 
Valko-mustista puhe sitten kun on negat nenän alla, ninkuin esim. http://www.vintagesynth.com/korg/poly800r.jpg
 
Tai niinku cembalo! :p
 
http://upload.wikimedia.org/wikiped … a/commons/0/0e/Harpsichord_1980.JPG
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)