Aihe: Kuinka 'ammattimainen' on KORG SP 200?
1
lissu
11.03.2008 11:07:42
 
 
Onko kellaan tietoa, kuinka hyvin KORG sp200 soveltuu keikkapianoksi? Kannattaako vaivautua? Onko parisataa euroa halpa hinta siita?
 
Kiitokset jos joku osaa vastata!
http://www.myspace.com/liisahenriksson
Mikko T.
13.03.2008 13:55:47
 
 
Riippuu täysin siitä, millaista soundia ja touchia haet - ja tarvitsetko pelkkää akustista pianosoundia vai myös muitakin. Jos ammattimaista konetta haluat ja aiot ammattimaisesti tätä duunia tehdä, näistä ominaisuuksista ei heppoisin syin kannata tinkiä. Korgin soundeissa ei mun mielestä ole sellaista syvyyttä tai kirkkautta kuin esim. Yamahassa (joo, tiedän, oon Jammumies), ne on ehkäpä hiukan keskiäänivoittoisia. Tosin kun kummempaa kokemusta ei itsellä niistä ole, en tiedä miten hyvin asiaa pystyy korjaamaan esim. eq:lla.
 
Hinnasta; jos laite on hyväkuntoinen, ei 200 € mielestäni ole todellakaan paha hinta!
Pieru naurattaa aina. www.viihdepianisti.com
teroyk
14.03.2008 15:03:48
Onko kellaan tietoa, kuinka hyvin KORG sp200 soveltuu keikkapianoksi? Kannattaako vaivautua? Onko parisataa euroa halpa hinta siita?
 
Parisataa on halpa hinta. Soveltuu meinaan keikkapianoksi vaativammallekkin. Siihen on muuten saatavissa todella näppärä keikkatelinekkin johon sustain-pedaali tulee kiinni.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)