Aihe: Tony Monaco, Hammond
1
valotus
27.04.2009 12:12:22
 
 
Viime hetken muistutuksena ja vinkkinä tuuppaan ilmoituksen tänne, vaikka ehkä paremmin keikka/konserttiosioon kuuluisikin. On saattanut mennä joltain ohi siksi että kokoonpano kiertää nimellä Pat Martino trio.
 
Siis yksi jazzhammond-genren tämän hetken kovimmista nimistä on tänään maanantaina 27.4. keikalla Helsingissä ja huomenna täällä Turussa.
Bronks
27.04.2009 13:36:47
 
 
Perhana, kiitos huomautuksesta! Täytyy pyytää huomiseksi lupa vaimolta...
Don't take me serious, I'm just playing.
maza
27.04.2009 22:59:16
 
 
Mainio keikka oli; eka setti kyllä parempi. :)
Bronks
28.04.2009 21:42:09
 
 
Mahtiveto Turussakin, niin kuin odottelinkin. Ekan puolituntisen kitara painoi tosin hiukkasen päälle, mutta sitten Monaco keksi onneksi siirtää vähän lepamikkiä lähemmäksi. Maukasta, perin maukasta oli.
 
Kiitokset vielä valotukselle. Ois jääny kyllä huomaamatta.
Don't take me serious, I'm just playing.
maza
28.04.2009 22:19:26
 
 
Helsingissä syystä tai toisesta miksaaja ajoi urun _linjasoundia_ (suoraan DI:llä G-G-terminaaleista) PA:sta hiton lujaa paikoitellen, jolloin soundista tuli aika hämärän kuuloinen. Lisäksi skeba oli omaan makuuni hivenen turhan kovalla myöskin. Mutta makuasioitahan nämä; veikkaan, että skebapuolella on oltu varsin tyytyväisiä soundeihin. ;)
valotus
28.04.2009 23:06:48 (muokattu 28.04.2009 23:09:10)
 
 
maza: Helsingissä syystä tai toisesta miksaaja ajoi urun _linjasoundia_ (suoraan DI:llä G-G-terminaaleista) PA:sta hiton lujaa paikoitellen, jolloin soundista tuli aika hämärän kuuloinen.
 
Sama boksi sillä oli Turussakin käytössä, onneksi vaan tila ja PA olivat niin pienet että ei juurikaan häirinnyt. Ja perinteisestihän se paras paikka kuunnella on siinä ihan lepan vieressä jossa eivät ylimääräiset äänentoistolaitteet pääse häiritsemään... :)
 
Monaco käytti aika tehokkaasti myös lepassa tarjolla ollutta stoppia. Ihmettelinkin ensin että mitä se sinne yläosastolle välillä kääntyi räpläämään, mutta sehän vaan väänsi huonoon asentoon pysähtyneen torven parempaan suuntaan.
 
Ja pitää vielä lisätä että aika tykitystä oli soitannollisesti, varsinkin bassopuoli.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)