Aihe: Digipiano lapsen käyttöön
1
Tuulikello
23.01.2013 23:02:20
Elikkäs tilanne on sellainen että 6 v tyttö on kovasti kiinnostunut pianon soitosta. Olen kovasti miettinyt sähköpianon ostamista, kun sattuu myös itseänikin kovasti kiinostamaan tuo soittaminen :-) Antakaas neuvoja, mitä ominaisuuksia kyseiseisessä värkissä olis hyvä olla. Lähtökohtana lapselle hyvä soitin. Sekä mukava myös aikuisen käytössä. Enkä nyt hae niitä kaikkein kalleimpia vaihtoehtoja. Jotain keskivertoa.
Ihminen joka ei tee virheitä ei tavallisesti tee muutakaan
EP
24.01.2013 16:13:03
Tuulikello: Elikkäs tilanne on sellainen että 6 v tyttö on kovasti kiinnostunut pianon soitosta. Olen kovasti miettinyt sähköpianon ostamista, kun sattuu myös itseänikin kovasti kiinostamaan tuo soittaminen :-) Antakaas neuvoja, mitä ominaisuuksia kyseiseisessä värkissä olis hyvä olla. Lähtökohtana lapselle hyvä soitin. Sekä mukava myös aikuisen käytössä. Enkä nyt hae niitä kaikkein kalleimpia vaihtoehtoja. Jotain keskivertoa.
 
Rolandin, Yamahan ym. kärkimerkkien lisäksi kannattaa myös muistaa Privia (Casio).
Hyvä edullinen piano ja lisäksi voi käyttää myös keybordina, eli saa taustoja biiseihin.
spaze
28.01.2013 15:13:26
Korg SP-170 on erittäin hyvä piano aloittelevalle pianistiperheelle. Itsellä sellainen ollut jo parisen vuotta ja edelleen soittelen sillä melkein päivittäin tyttöjeni kanssa.
tarmo
28.01.2013 15:24:27
Tuulikello: Antakaas neuvoja, mitä ominaisuuksia kyseiseisessä värkissä olis hyvä olla.
 
Pianon soittoon ei lähtökohtaisesti kuulu mitkään keyboard -ominaisuudet taustakomppeineen.
 
Keskity seuraaviin ominaisuuksiin:
 
- 88 kosketinta (pianon skaala)
- painotetut koskettimet (eri valmistajilla vähän erilaisia ratkaisuja, mutta kaikissa uusissa malleissa melko jees)
- omat kaiuttimet (jos ei ole muuta äänentoistojärjestelmää)
- riittävästi polyfoniaa (64 tai 128)
- järkevän kuuloiset pianosoundit
 
Noilla pärjää, jos haluaa pianoa soittaa. Jos jättää kaikki muut komppiominaisuudet, ym. vähemmälle huomiolle, silloin saattaa saada ihan ok hintaan. Jo esitetyt mallit on varmasti ihan jees. Ei muuta kun kokeilemaan.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)