Aihe: Kestävä ja huollettava nuppi
1 2
paskisti
28.10.2022 17:04:44
paso: Kaiken pysytyy korjaamaan, mutta menetelmät/ osaaminen ja työkalut pitää olla sen mukaiset. Tuo "viimeistelyvaahto" on lämmönjohtumiseen ja jäähdytykseen tarkoitettua thermal gel -johdetta, jos tarkoitetaan siis hammastahnamaista mömmöä jolla komponentteja on peitetty ja em geelillä liitetty mekaniikan jäähdytyspintoihin.
Mahdollisen korjauksen jälkeen em geeliä tulisi laittaa myös poistetun tilalle, muutoin nuppi ylikuumenee ja hajoaa taas.
Koska elektronisten laitteiden koko pienenee ja joudutaan pakkaamaan komponentteja entistä pienemmällä alueelle, myös komponenttikotelot pienenee, ollaan kaukana läpivientikomponenttien ajoista, poislukien jotkut liittimet tai muuntajat jne.
Eli pitäisi osata diagnosoida se vika 0402 ja 0201 koteloisten seasta(toimikoon esimerkkinä), ja sen jälkeen löytyä sellaiset työkalut ettei polta koko levyä ja kymmentä komponenttia niiden vierestä.
Tällaisessa tilanteessa sen korjaajan on helppo sanoa että" ei näitä voi korjata".
 
Luultavammin helpoin konsti maksimoida sen merkin X nupin kilometrit on pitää jäähdytys kunnossa. Eli sijoitus niin että ilma kiertää ja aikaajoin puhdistaa imuroimalla pölyt pois.
 
Omassa käytössä kulunut monen merkkisiä laitteita, ja niillä on keikkailtu ahkerasti. Laitteet on jäätyneet kovissa pakkasissa ja seuraavassa hetkessä ne on käyny kuumana kuin hellan koukut. Heikoimmin tässä on menestynyt omalla kohdalla Hartket, juotokset repeää ja rutina ja pauke alkaa. Kolvilla kuntoon, mutta ärsyttävää korjailua, eikä soudillakaan kuuhun menty.
Ylivoimaisesti toimintavarmimmat ja omaan käyttöön parhaan soundin tilanteessa kuin tilanteessa on tuottaneet vanhat Paeveyn nupit, siis -70 luvun lopun laitteet. Yksikään testissä tai käytössä ollut putki, hybridi tai trankku nuppi ei ole myöskään onnistunut syrjäyttään -78 mkIIIbass nuppia. 44 vuoden aikana nuppiin on vaihdettu 2 kokkaa ja yksi päätetrankku. Päätteen ja etusen väliin lisäsin jossain välissä tehokkaan puhaltimen joka pitää nupin merkittävästi viileämpänä kuin normaalisti, tämä ei ainakaan lyhennä laitteen käyttökilometrejä.

 
Tässä hyvää pohdintaa. Hartkesta olen kuullut sen verran että letku kotelo vanhoissa räkkinupeissa ei tukenut piirilevyjä jos kiinnitettiin vain edestä. Joko olisi pitänyt jättää ilman räkkiä tai sitten tukea myös takaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)