Aihe: Mistä Jackson bassoja?
1
pehko
31.08.2007 18:32:01
Eli, no, otsikko se nkertoihin. Lyhyestä virsi kaunis, eli: Myykö suomessa mikään firma enää jacksonin bassoja? En nyt siis meinaa mitn käytettyjä tai semmosia. Onko suomessa edes maahantuojaa koko merkille?
HEAVY...FUCKING...METAL!
J.Hollström
31.08.2007 18:49:02
Jacksonit on Fenderin edustuksessa. Suomen maahantuoja on Fender Scandinavia. Varmaankin aika pitkälti tilauskamaa.
 
Tosta hintalistaa: http://www.fender.se/images/resourc … /pdfs/Blueline%20Finland%202007.pdf
That's it, but not shit. Paras sointu = G#majAb.
pehko
31.08.2007 18:51:57
Tosta hintalistaa: http://www.fender.se/images/resourc ... /pdfs/Blueline%20Finland%202007.pdf
 
kiitos tästä.
HEAVY...FUCKING...METAL!
Sir Härö
31.08.2007 19:20:13 (muokattu 31.08.2007 19:20:51)
Tällä hetkellä jacksonin bassot eivät oikeen tee kauppaansa. Ainakaan ihan oikeat jenkkibassot. Noita performereita yms. huonompia sitten näkyykin välillä musaliikkeissä. Porin pihlajamaan musiikissa on samat jacksonin bassot olleet jo piiitkän aikaa seinällä killumassa... (edit. tähän vaikuttaa varmaan niiden päätön hinta..)
 
Jos tahdotte riilstaffia niin ostakaa multa jenkkijaska pois ;)
"Vapaa kieli ja seuraavan kielen 8 ääni pitää päristä samaan, eli tuuttiin tää tehtiin... Samoin vapaa ja toisekielen 20ääni tuuttiin tää tehtiin." -k.sln
pehko
01.09.2007 00:44:47
C20 olis minulla mielessä.
HEAVY...FUCKING...METAL!
Sir Härö
01.09.2007 01:33:51
C20 olis minulla mielessä.
 
Bulkki C20 vai kenties Beattie signatuuri? Enpä sitten tiedä laadusta.. Oletko kokeillut?
 
Käsitykseni mukaan 90-luvun Jacksonin ja Charvelin "kalliimmat halpamallit" olisivat parempaa tavaraa kuin nää uudet. Ja eritoten noita charveleita saa pilkkahintaan käytettynä.
 
Mulla oli joku aika sitten 90-luvun Jackson Professional concert V. Ihan ok oli soittaa, mutta saundi ei miellyttänyt. Oli sellanen "kumea" ja ontto saundi. Ainakin säröpurkkien kanssa.
"Vapaa kieli ja seuraavan kielen 8 ääni pitää päristä samaan, eli tuuttiin tää tehtiin... Samoin vapaa ja toisekielen 20ääni tuuttiin tää tehtiin." -k.sln
pehko
01.09.2007 12:04:37 (muokattu 01.09.2007 12:06:39)
kaverilla oli joskus samanlainen kun tuo kakskymppinen, mutta 5kielinen. Se ainakin mehutti sitä ihan perkeleesti. Soundin puolesta varmaan se ero, että siinä oli aktiivit, kun tuossa nelosessahan on passiivi....en sitten tiedä. testaisin jos jostain vaan löytyisi. mutta kun ei löydy. Ihan laatu puutahan tuo ainakin näyttäis olevan.
HEAVY...FUCKING...METAL!
Pääesiintyjä_
21.07.2009 16:55:16
olisiko kellään kokemuksia Jackson c20 bassosta ?
http://www.soitinlaine.fi/index.php … option=com_virtuemart&Itemid=58
Sidewinder
22.07.2009 10:55:36 (muokattu 22.07.2009 10:55:52)
Itellä on hiukan kokemusta Chris Beattien signasta. Seinäjoen Top Soundissa sitä hiukan akustisena rämpytin ja tuntui ainakin mun käteen aivan loistavalta. Pitäis tässä joku päivä mennä testaamaan vahvistimen kanssa ennenkä ostan pois :)
Pirkka
23.07.2009 15:48:16
Kyllä Jacksonien suhteen suosittelisin käyttämään eBayta. Sieltä saattaa löytyä todella kova keppi pilkkahintaan, Jacksonien mediaseksikkyys kun on tällä hetkellä alle nollan.
molder
27.07.2009 10:23:28 (muokattu 27.07.2009 10:25:32)
Japanialaisia Jaksosia on kanssa ja mielestäni hyviä. "Kip Winger"-model on nimestään huolimatta kyllä jytkyä tekoa ja muhkea saundinen. Sitä myytiin jollain muullakin nimellä ( kun iso-tukka-hevi oli jo ohi ;) ) Aikasemmin ollut pari muutakin Japanialaista ja hintaansa nähden jees.
Jenkki Jaksoset ja Charvelit on kyllä sitten omaa luokkaansa. Eli todella hyvää tekoa. Käytettynä myydään välillä "pilkkahintaan" ja eivät todellakaan ole "muodissa". Samantapaiset LTD:t ja ESPit menevätkin sitten kuin kuumille kiville.
 
Sir Härö: Tällä hetkellä jacksonin bassot eivät oikeen tee kauppaansa. Ainakaan ihan oikeat jenkkibassot. Noita performereita yms. huonompia sitten näkyykin välillä musaliikkeissä. Porin pihlajamaan musiikissa on samat jacksonin bassot olleet jo piiitkän aikaa seinällä killumassa... (edit. tähän vaikuttaa varmaan niiden päätön hinta..)
 
Jos tahdotte riilstaffia niin ostakaa multa jenkkijaska pois ;)
"The SOUND of VOLUME"
olex_tur
12.08.2009 13:09:10
 
 
Tuossa näin pari päivää sitten Seinäjoen Top Soundissa pari kipaletta jaskoja. Aktiiveja taisi olla molemmat. Nelikielisiä. Toinen Trans Black loimu ja toinen musta. Alle 1000€ molemmat. Kysele sieltä, enempää en itse osaa sanoa.
tein itte......nou roblem www.myspace.com/karkaasuband
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)