Mulla on ollu joskus pari settiä noita kun ostin ison läjän Foderan kieliä. Yleensä ottaen hyviä kieliä, ei siinä mitään. Mutta samaa kamaa saa halvemmallakin. Esim. Wooten käytti monta vuotta D'addarion XL-sarjan kieliä ja nämä sen signature kielet tuntuikin melkeen samalta kuin noin D'daddariot. Kummatkin on siis nikkeli-kieliä. Elikkäs, mie suosittelen että ostat D'addarion ohkasemman setin niin pääset ainakin puolet halvemmalla ja saat ihan saman fiiliksen kuin Foderan kielistä.
Tää ei vaan ollut mikään dissaus puhe vaan katsaus siihen että halvemmallakin pääsee ja Foderan merkki ei tee kielistä sen parempaa. (Vaikka siis laadukkaita ovatkin)
Foderan bassot ovatkin sitten asia erikseen... :)
Lisäys!
Eurooppaan noita kieliä tuo Italialainen bassovalmistaja nimeltä Wood & Tronics. Ne ovat muutenki Italian Foderan maahantuojat, vaikka valmistavatkin upeita soittia myös itse!
Itseasiassa mainostivat juuri tänään mulle että 5-kielisen setti n.35e. Laitas niille mailia jos tahdot ostaa noita europpasta pienemmillä postimaksuilla :)
JA VIELÄ !
http://www.station-music.de/ saksastakin näköjään saa Foderan kieliä !
Tissit, bassot, perse, kalija.