Aihe: Minkälainen basso akkarin kylkeen.
1
Tendulaatti
31.08.2022 01:37:19
Elikkä minkälaista bassoa suosittelisit jota äänittää akkarin kanssa :)
pehko
31.08.2022 04:50:26
Tendulaatti: Elikkä minkälaista bassoa suosittelisit jota äänittää akkarin kanssa :)
 
Veikkaisin että ihan millanen vaan?
Kefiiri
31.08.2022 08:27:10
Pehkon veikkaus tuntuu minustakin ihan vakuuttavalta. En ole ainakaan koskaan kuullut että käytettäisiin jotain tietynlaista bassoa silloin kun mukana on akustinen kitara.
En ole musiikin asiantuntija.
Sax-pappa
31.08.2022 10:14:10
Kyllähän kontrabasso olisi hyvä kaveri akkarille.
Antti1
31.08.2022 10:23:23
No kyllähän sen oktobasso kannattaisi olla.
sepisti
31.08.2022 10:26:41
Tällä hetkellä mun kotistudiossa näyttää akkarin kyljessä olevan Tokain Jazz-basso.
J.Nikkanen
31.08.2022 11:11:56
Ehdottaisin bassoa.
Henri Henri Olavi
31.08.2022 12:37:27
Mulla on tuossa Yamahan akkarin vieressä nauhaton halpa Harley Benton. Yllättävän hyvä soittopeli. Akkarikaan ei ole laittanut pahakseen siitä ollenkaan.
If there's a bustle in your hedgerow, don't be alarmed. It's only a lightning.
pvais
31.08.2022 17:26:25
 
 
Ei kai sillä bassolla niinkään ole merkitystä, eiköhän kaikki tässä tapauksessa mene. Hakisin täysin puhdasta saundia, ehkä ripaus reverbiä sekä ylimääräinen kihinä ja klangi pois. Pitäis onnistua aikalailla kaikilla bassoilla.
J.Hollström
31.08.2022 17:54:43
Parhaiten akustisen kitaran kanssa sopii kontra, akustinen tai puoliakustinen basso. Sähköbassossa olisi hyvä olla humbucker-mikki kaulapositiossa. Myös nämä kuminauhakieliset akustiset piccolobassot toimii akustisessa ympäristössä, olettaen että basson ääni vahvistetaan. Itse soitan akustisten kitaroiden kanssa akustista bassoa, jossa on oma mikki. Sopii saundillisesti sekä visuaalisesti parhaiten orkesterin kokoonpanoon.
poppamies
06.09.2022 18:34:16
 
 
Minulla on tuohon käyttöön iankaikkisen vanha akustinen bassokitara. On ollut mulla yli 40 vuotta. Niitä ei silloin edes ollut suomessa kaupoissa. Paikallinen musiikkikaupan setä lupasi Frankfurtin musa messuilla katella josko sellanen löytyisi. Sieltä löytyi tämä Eko, joka alunperin oli nauhaton. Siinä on LR Baggs'in tallamikki tsydeemi ja sähköbasson hiotut kielet.
 
kuva
https://drive.google.com/file/d/1uV … oneTJiFGOXFtxrizso/view?usp=sharing
 
ääninäyte
https://drive.google.com/file/d/1-Q … kxDxkaqg15TpU74ff8/view?usp=sharing
G strings are for strippers
iec
06.09.2022 19:51:58
 
 
Näillä tapewound-tyyppisillä kielillä saa varmaankin pehmeyttä ja kontrabassomaisuutta ihan tavallisellakin bassokitaralla. Jos siis sellaista soundia hakee.
 
https://www.thomann.de/fi/warwick_bass_string_set_045_105.htm
 
Kokemusta ei ole kuin joskus 18 ikäisenä (siis toodella kauan sitten) soitin jossain jamitteluissa Etelä-Pohjanmaalla radioamatöörien illanvietossa yhden basistin soitinta (jo varttuneempi herrasmies), jossa oli tapewound-kielet. Muistikuvien mukaan se soundi oli sellainen pehmeä thump-tyylinen ja kuulosti aavistuksen verran kontrabassolta.
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...
poppamies
06.09.2022 20:05:00
 
 
iec: Näillä tapewound-tyyppisillä kielillä saa varmaankin pehmeyttä ja kontrabassomaisuutta ihan tavallisellakin bassokitaralla. Jos siis sellaista soundia hakee.
 
https://www.thomann.de/fi/warwick_bass_string_set_045_105.htm
 
Kokemusta ei ole kuin joskus 18 ikäisenä (siis toodella kauan sitten) soitin jossain jamitteluissa Etelä-Pohjanmaalla radioamatöörien illanvietossa yhden basistin soitinta (jo varttuneempi herrasmies), jossa oli tapewound-kielet. Muistikuvien mukaan se soundi oli sellainen pehmeä thump-tyylinen ja kuulosti aavistuksen verran kontrabassolta.

 
Minulla oli toistakymmentä vuotta tuossa Eko'n akustisessa tapewoundit. Metalli flätit tuntuu kuitenkin paremmilta. enemmän atakkia niin kuin hyvässä kontrassa. Minusta.
G strings are for strippers
paskisti
07.09.2022 09:07:23 (muokattu 07.09.2022 09:09:35)
Heitän toisenlaisen näkemyksen. Ei akustinen kitara välttämättä tarvitse kaverikseen kontrabassoa. Se riippuu niin mitä hakee ja kyllä ihan normi jazz-tyyppinen sähköbasso istuu nätisti myös akkareiden kanssa kun hakee saundin kohdalleen.
 
Eri juttu sitten jos pitää olla akustinen saundi bassossa, tai nimenomaan kontramainen. Aloituspostaus ei kuitenkaan puhunut mitään siitä joten ehdotan siis Fender Jazz bassoa ja sopivaa kombovahvistinta 15" elementillä.
 
Edit: Kyse olikin nauhoitukseen, joten vahvistinta ei tarvita, vaan sopiva etuaste. Olkoon sitten vaikka se iänikuinen sansamp käytettynä :)
poppamies
14.09.2022 01:32:11
 
 
Tähän minun viimeisimpään projektiin missä kaksi akustista kitaraa ja akubsso oli pakko keksiä lievä vahvistus akubassolle . Löysin romuhyllyltäni 50w T-ampin pääte vahvistimen, kaksi 5" Magnatin autokaiutinta ja Sansampin etuaste. Toimii!
 
https://drive.google.com/file/d/1xY … F818Q66vEGXgzioC_t/view?usp=sharing
G strings are for strippers
Zonebs
30.10.2022 03:40:01
onko ollut kierto ongelmia akubasson kanssa,ite jouduin laittamaan kumirinkulan kaikuaukkoon auttoi jonkun verran
Peli on siinä vaiheessa jo hävitty jos eturivin kuumien misujen katseyhteys taitelijan haaroväliin on katkaistu jollain mappivirityksellä.
anapena
30.10.2022 16:00:41
Zonebs: onko ollut kierto ongelmia akubasson kanssa,ite jouduin laittamaan kumirinkulan kaikuaukkoon auttoi jonkun verran
 
Ootko kokeillu vaiheenkääntöä? Itselle akustinen basso on vielä vähän uusi tuttavuus, etenkin livenä, tuollainen phase-kytkin siinä fishmanissa näyttää olevan, säädettävän notchin ohella.
TommiW.- Autot, kämpät ja piparit.
badcompany
30.10.2022 21:59:46
Nauhaton flätteineen...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)