Aihe: Mikä mac-laptop musiikin tekemiseen?
1
needled247
02.11.2024 18:12:38
Tarkoituksenani olisi tehdä kotistudio, jossa mahdollisuudet käyttää logic-ohjelmaa, äänittää useita kitaratrackeja, tehdä rumpuraitoja ja mahdollisesti myös jotain tuotannollista puolta opetella.
 
Mikä macbook riittäisi näihin toimintoihin muistiltaan ja muulta kapasiteeltiltaan?
 
Olen pohtinut macbook air M3 hankintaa. Riittääkö se?
 
Kiitos vastauksista jo valmiiksi!
Henri Henri Olavi
02.11.2024 18:20:15
Eiköhän tuo M3 Air tuoollaiseen riitä, kunhan otat siihen 16 Gt RAM:ia. Ja niin iso kovo kuin budjetti sallii.
Minä tottelen Jeesuksen lakia, ja se on eri asia.
soundmodel
02.11.2024 22:22:46 (muokattu 02.11.2024 22:32:25)
Riittää helposti vaikka 100:aan raitaan ja VI:t ja kaikki, mutta voisit tutkia asiaa itsekin esimerkiksi katsomalla DAW-valmistajan suositellut laitteistovaatimukset.
 
Mutta M3:ssa on jopa yli tarpeen speksit, koska monet vaikkapa täällä foorumilla pyörittävät jotain Pro Tools HD:eitaan edelleen jollain < 2000 single-core PassMark-pistemäärän tietokoneilla. Tuossa on yli tuplasti sen määrä:
 
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Apple+M3+8+Core
 
Minun vanhassa pöytäkoneessa oli huimat ~1300 single-core pistettä, ja silläkin pyöritti kaiken mitä halusin. M3 on melkein 4x nopeampi.
 
DAW:t eivät ole lopulta kovin raskaita ohjelmia, mutta väliä on esimerkiksi muistin määrällä, levyn nopeudella ja muistikaistojen nopeudella. Yleensä nämäkin ovat se oikea pullonkaula jossain virtuaali-instrumenteissakin. Ei niissä mitään laskentaa kauheasti tehdä, mutta iso kasa sampleja pitäisi saada siirtymään aika nopeasti.
 
Tuota voi optimoida siten, että ostaisitkin halvemman ja sitten esim. hyvän NVMe-levyn ja jotkin paremmat muistit.
Vessajono
03.11.2024 11:48:26 (muokattu 03.11.2024 11:48:58)
Henri Henri Olavi: Eiköhän tuo M3 Air tuoollaiseen riitä, kunhan otat siihen 16 Gt RAM:ia. Ja niin iso kovo kuin budjetti sallii.
 
M3 Airiahan ei ees saa kahdeksalla gigalla. That being said, hyvin oon pärjänny kahdeksan gigan M1 Airilla.
 
-Fluky-: Tuota voi optimoida siten, että ostaisitkin halvemman ja sitten esim. hyvän NVMe-levyn ja jotkin paremmat muistit.
 
Ei sitä kyllä voi optimoida, koska jos on tarkoitus käyttää Logicia, niin sitten ostetaan Mac ja jos ostetaan Mac niin sit se ostetaan sellasena ku tehtaan setä on sen tehnyt.
Duro: Veikkaan ettei Vessajono paljoo kysele miten missä ja kuinka Menneniä käyttää.
soundmodel
03.11.2024 12:56:03 (muokattu 03.11.2024 12:59:23)
Vessajono: Ei sitä kyllä voi optimoida, koska jos on tarkoitus käyttää Logicia, niin sitten ostetaan Mac ja jos ostetaan Mac niin sit se ostetaan sellasena ku tehtaan setä on sen tehnyt.
 
Joo mutta siis ostat esimerkiksi vanhemman koneen. Ehkä jopa vanhemman Logicin.
 
Macien toki luulisi olevan optimoituja käyttöjärjestelmään, mutta kuten sanoin, niin M3 on luultavasti jo tarpeettoman ylitehoinen suuremmalle osalle DAW-käyttäjistä.
 
Käytän joskus referenssinä sitä, että auto-tune toimii jo Pentium 4:llä.
Henri Henri Olavi
03.11.2024 13:02:03 (muokattu 03.11.2024 13:03:18)
Kannattaa hankinnoissa miettiä aina myös tulevaisuutta. Vanhan koneen ja vanhan Logicin kanssa joutuu sittenmyös käyttämään vanhoja versioita plugareista, eikä sellaisia välttämättä enää edes saa. Lisäksi kannattaa ottaa sellainen kone, joka pyörittää täysin takeltelematta niitä plugareita ja softia, ja jonka kanssa ei joudu odottelemaan missään kohtaa, vaan kaikki tapahtuu hetkessä. Siksi aina uusin ja tehokkain kone, mihin rahat riittävät. Muu on typerää. Siis kärjistettynä.
To jazz, or not to jazz, there is no question.
soundmodel
03.11.2024 13:03:09 (muokattu 03.11.2024 13:04:01)
Henri Henri Olavi: Kannattaa hankinnoissa miettiä aina myös tulevaisuutta. Vanhan koneen ja vanhan Logicin kanssa joutuu sittenmyös käyttämään vanhoja versioita plugareista, eikä sellaisia välttämättä enää edes saa. Lisäksi kannattaa ottaa sellainen kone, joka pyörittää täysin takeltelematta niitä plugareita ja softia, ja jonka kanssa ei joudu odottelemaan missään kohtaa, vaan kaikki tapahtuu hetkessä. Siksi aina uusin ja tehokkain kone, mihin rahat riittävät. Muu on typerää.
 
Ei tietotekniikka tai ohjelmistot ole koskaan kannattavia sijoituksia.
 
Eniten rahaa säästää ostamalla sellaisen, joka on tarpeisiin täsmälleen sopiva. Joten oikeasti kannattaa tutkia omia käyttötarpeitaan ja valita sen mukaan.
 
Itse en ole päivittänyt musiikkiohjelmia 5+ vuoteen, koska vanhat versiot tekevät kaiken mitä tarvitsen.
Henri Henri Olavi
03.11.2024 13:04:00
-Fluky-: Ei tietotekniikka tai ohjelmistot ole koskaan kannattavia sijoituksia.
 
Työkalut ovat aina kannattavia sijoituksia.
To jazz, or not to jazz, there is no question.
soundmodel
03.11.2024 13:04:23
Henri Henri Olavi: Työkalut ovat aina kannattavia sijoituksia.
 
Ei vaan niilläkin pitää pystyä tuottamaan niiden hinta takaisin.
Henri Henri Olavi
03.11.2024 13:05:25 (muokattu 03.11.2024 13:06:19)
-Fluky-: Ei vaan niilläkin pitää pystyä tuottamaan niiden hinta takaisin.
 
Siksihän niitä ostetaan, että niillä tehdään elanto ja maksavat itsensä takaisin. Itsestään selvää. Ei ole mitään järkeä ostaa nyt 5+ vuotta vanhoja softia, eikä plugareiden viisi vuotta vanhoja versioita. Ihan vitun typerää sellainen.
To jazz, or not to jazz, there is no question.
soundmodel
03.11.2024 13:08:15 (muokattu 03.11.2024 13:16:12)
Henri Henri Olavi: Siksihän niitä ostetaan, että niillä tehdään elanto ja maksavat itsensä takaisin. Itsestään selvää. Ei ole mitään järkeä ostaa nyt 5+ vuotta vanhoja softia, eikä plugareiden viisi vuotta vanhoja versioita. Ihan vitun typerää sellainen.
 
No, esimerkiksi, jos on tutkinut, että saa hommat tehtyä niillä, niin ne ovat hyvin kustannustehokasta, koska joku toinen uuno myy ne pois ja ostaa uudet, koska hän luulee, että hän tarvitsee ne uudemmat. Kaikkein typerimpiä ovat oikeasti ne, jotka päivittävät 0-3 vuoden välein.
 
Mutta lopulta kustannustehokkain on se, mikä vastaa käyttötarpeita mahdollisimman tarkasti.
 
Kyllä monet pro:tkin tekee sitä paitsi vanhoilla vehkeillä esim. sen takia, että sitten ei tarvitse säätää uuden saamiseksi samaan tilaan. Miksi vaihtaa toimivaa?
 
Jos plugareiden uudet versiot tuovat uudistuksia, joita ei tarvitse, niin voi ihan hyvin käyttää vanhaa. Minun Wavesitkin ovat versiossa 9 ja toimivat ihan samanlailla kuin silloinkin. Plugarivalmistajien tarkoitus ei ole muuten aina tuottaa oikeita parannuksia, vaan saada sinut maksamaan parannuksista, vaikka ne olisivatkin pinnallisia.
Henri Henri Olavi
03.11.2024 13:27:13 (muokattu 03.11.2024 13:29:19)
-Fluky-: Miksi vaihtaa toimivaa?
 
Tässä ei kysytty vaihtamisesta. Käy katsomassa alkup. kysymys.
 
Kyllä minunkin pääkoneeni vielä hetken on vanha 2018-vuoden laitos, mutten mä hyvänen aika ketään suosittelisi sellaista vuonna 2024 hommaamaan.
To jazz, or not to jazz, there is no question.
Vessajono
03.11.2024 13:37:21
-Fluky-: Joo mutta siis ostat esimerkiksi vanhemman koneen. Ehkä jopa vanhemman Logicin.
 
Logicin saa ostettua vain latauksena App Storesta ja jos sulla on liian vanha käyttis niin computer says no. Toki jotain ysiä ja kasia voi varmaan torilta tai huuto.netistä löytää DVD:llä, jos nyt aivan välttämättä haluaa tehdä elämästään mahdollisimman hankalaa.
 
Kyllä monet pro:tkin tekee sitä paitsi vanhoilla vehkeillä esim. sen takia, että sitten ei tarvitse säätää uuden saamiseksi samaan tilaan. Miksi vaihtaa toimivaa?
 
Ne tekee vanhoilla vehkeillä siksi, että ne on jossain kohtaa sijoittaneet tiettyyn laitteistokokoonpanoon ja softaan usein todella isoja summia, joten sillä on sit tarkoitus tehdä duunia mahdollisimman pitkään. Ei ne osta valmiiksi vanhentunutta softaa tai rautaa.
 
Ja miks ostaiskaan, koska jos nyt ei oo ihan kengännauhabudjetilla liikenteessä, niin ei siinä oo yhtään mitään järkeä. On mullakin yks 15 vuotta vanha Macbook Pro treeniksellä äänityskoneena ja teatterihommissa QLab-koneena ja se hoitaa niitä virkoja ihan hienosti, mut en mä edes kuvittele käyttäväni sitä mihinkään raskaampaan hommaan.
Duro: Veikkaan ettei Vessajono paljoo kysele miten missä ja kuinka Menneniä käyttää.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)