Aihe: Kitaran äänittäminen tietokoneella
1 2 3 4 527 28 29 30 3136 37 38 39 40
Huiska
16.10.2011 18:07:51 (muokattu 16.10.2011 18:15:13)
moi varmaan vastaus tähän on jo annettu , mutta en vain löydä sitä
 
eli , miten reaperissa saa efektin kuulumaan reaaliaikaisesti, latasin tuon alku ohjeen blukin ja tunnistaa kyllä ohjelma sen.
 
toinen kysymys .. midinä kitara reaperiin,, miten ? onko mahdollista tai tarviiko edes
 
, ja loppuhan sivuaa pahasti aihetta ,, samaan rysään olis tarkoitus liittää s.rummut
Voiko äänittää kitaran normiliitänällä ja rummut midinä, onnistuko raitojen toisiinsa liittäminen. toisaalta en ole saanut vielä reaperia tunnistamaan midinä mitään. tämänhän poistan heti jos häiritsee jotain
Aki
17.10.2011 01:55:21
 
 
Huiska: miten reaperissa saa efektin kuulumaan reaaliaikaisesti
 
Tarkoitatko että miten saa Reaperin sisääntulot kuulumaan myös Reaperin ulostulossa? Kaikki plugarithan ovat kyllä reaaliaikaisia.
Reaperin jokaisessa kanavassa on pieni kaiutin-ikoni. Kun viet hiiren ikonin päälle, se kertoo olevansa "Record Monitoring". Paina siitä, ja sitten laita kanava äänitysvalmiuteen, niin kaikki mitä kanava kuulee kuuluu myös Reaperin ulostulosta.
 
toinen kysymys .. midinä kitara reaperiin,, miten ?
 
Äänestä ei saa (fiksusti) midiä. Sulla pitäis kitarassa olla midimikki jotta tämä onnistuisi.
 
Voiko äänittää kitaran normiliitänällä ja rummut midinä, onnistuko raitojen toisiinsa liittäminen.
 
Voi toki, kunhan äänikortissasi on siihen sopivat liitännät. Kitara tulee kytkeä instrumenttiliitäntään. Kytke midilaitteesi aktiiviseksi Reaperin asetuksista kohdasta MIDI niin alkaa midisignaali näkymään Reaperissa.
 
Jos tarkoitat raitojen liittämisellä sitä että teet yhden äänitiedoston jossa kaikki Reaper-projektin raidat kuuluu, toiminto löytyy File-valikosta nimellä "Render". Mutta koska midi ei ole ääntä, tarvitset midirummuille ensin jonkun instrumentti-plugarin, joka tekee Midistä ääntä.
"Come take a look at this. They're still using vacuum tubes. They're nowhere near the level of technology we're gonna need to get back." Thomas "The Event", 1944
Huiska
06.11.2011 09:07:44 (muokattu 06.11.2011 09:08:10)
Kiitos Aki
- Oka -
24.12.2011 10:43:19
Onkos kukaan aiemmin paininut tämän Windows 7:kan monitorointilatenssin kanssa?
 
Eli siis yrityksenä on veivata läppärin mikkituloon Tonelab ST:stä ja wintoosahan tekee loogisesti AD ja DA-muunnokset automaattisesti ennenkuin tuuttaa tuon signaalin taas kaiuttimista pihalle. Ratkaisuhan on käyttää äänikortin omaa softaa ja ohittaa tuo windowsin audio manager vaan omassa koneessa on ilmeisesti sen verran karvalakkimallia tuo Realtekin äänikortti että noita tarvittavia lisäsäätöjä ei oo käytettävissä.
 
ASIO4Alliakin tuli kokeiltua ja se jeesaa jonkun verran mutta ei kuitenkaan riittävästi, eli selkeästi kuultava latenssi jää edelleen. Onks tässä nyt ainut vaihtoehto kiikuttaa taas taalat tiskiin ja ostaa joku ulkoinen interface? Ei huvittaisi taas kaivaa kuvetta kun hankin jo tuon tonelabin kuuloke- + osittain narulle soittelua varten. Äänenlaadulla nyt ei ole vielä tässä kohtaa kovin suurta merkitystä.
Elämä on.
mattim
24.12.2011 13:23:52
 
 
- Oka -: Onkos kukaan aiemmin paininut tämän Windows 7:kan monitorointilatenssin kanssa?
 
Eli siis yrityksenä on veivata läppärin mikkituloon Tonelab ST:stä ja wintoosahan tekee loogisesti AD ja DA-muunnokset automaattisesti ennenkuin tuuttaa tuon signaalin taas kaiuttimista pihalle. Ratkaisuhan on käyttää äänikortin omaa softaa ja ohittaa tuo windowsin audio manager vaan omassa koneessa on ilmeisesti sen verran karvalakkimallia tuo Realtekin äänikortti että noita tarvittavia lisäsäätöjä ei oo käytettävissä.
 
ASIO4Alliakin tuli kokeiltua ja se jeesaa jonkun verran mutta ei kuitenkaan riittävästi, eli selkeästi kuultava latenssi jää edelleen. Onks tässä nyt ainut vaihtoehto kiikuttaa taas taalat tiskiin ja ostaa joku ulkoinen interface? Ei huvittaisi taas kaivaa kuvetta kun hankin jo tuon tonelabin kuuloke- + osittain narulle soittelua varten. Äänenlaadulla nyt ei ole vielä tässä kohtaa kovin suurta merkitystä.

 
Jos kyseessä on VOX Tonelab ST, niin sehän on itsessään USB äänikortti, johon on saatavilla ASIO ajurit. Liität ST:n USB:lla läppäriiin ja jotkut kajarit tai kuulokkeet siihen ST:hen monitorointia varten.
 
"ToneLab ST is a complete ASIO-compatible USB audio interface. With a single USB connection, the ToneLab ST will conveniently interface with your computer DAW or sequencing software. ToneLab ST delivers the signal to your computer digitally, with no degradation in sound, for flawless recordings."
 
Ei ole sellaista äänikorttia, jolla voisit käyttää läppärin omaan äänikorttiin liitettyjä läppärin kajareita viiveittä. Voit toki testata WASAPI-ajureita, mutta ....
- Oka -
26.12.2011 23:35:35
mattim: Jos kyseessä on VOX Tonelab ST, niin sehän on itsessään USB äänikortti, johon on saatavilla ASIO ajurit. Liität ST:n USB:lla läppäriiin ja jotkut kajarit tai kuulokkeet siihen ST:hen monitorointia varten.
 
"ToneLab ST is a complete ASIO-compatible USB audio interface. With a single USB connection, the ToneLab ST will conveniently interface with your computer DAW or sequencing software. ToneLab ST delivers the signal to your computer digitally, with no degradation in sound, for flawless recordings."
 
Ei ole sellaista äänikorttia, jolla voisit käyttää läppärin omaan äänikorttiin liitettyjä läppärin kajareita viiveittä. Voit toki testata WASAPI-ajureita, mutta ....

 
No näinhän se olikin juur, ois pitänyt lukea manuaali loppuun asti ennen paniikkia, käsitin ekaksi että tuolla vaan hallinnoidaan noita bankkeja/presettejä. Kiitus tästä!
Elämä on.
-Eikka-
30.01.2012 20:04:01
Moi!
 
Luin kyllä tätä threadia 20 sivua alusta ja sain kyllä pääpiirteittäin kuvan siitä miten tietokoneella voi "nauhottaa" musiikkia. Mutta viittiskö joku vielä selventää muutamaa asiaa ja mielellään enemmänkin jos vain mieleen tulee. Kun en oikein meinaa ymmärtää kaikkea oleellista.
 
Eli siis tarkoituksena olisi soittaa biisejä koneelle. Soittimia on sähköbasso, sähkökitara ja akustinen kitara integroidulla mikillä. Tietokoneita on pöytä ja läppäri, joten olisi näppärää jos molemmilla voisi tätä nauhottamista tehdä. Eli onko järkevää ostaa jokin USB äänikortti, missä on 1/4" plugi kitaroille? onko esim perus Fast Track tälläinen äänikortti? (Kun jossain vaiheessa tätä ketjua luki että usbissa ei kulje ääni digitaalisena, vaan usbi on vain asetuksien säätöä varten.)
 
Tarvitseeko mitään muuta laitetta jos ostaa FastTrackin?
 
Entä millä ohjelmalla tänä päivänä kannattaa noita instrumentteja äänittää? edelleenkö tämä Kristall on hyvä? Ja raita kerrallaan?
 
Ja vielä, millä ohjelmalla kannattaa tehdä rummut, vai onko nauhoitusohjelmassa jo valmiina rumpuraita?
Aki
30.01.2012 22:11:44
 
 
-Eikka-: Eli onko järkevää ostaa jokin USB äänikortti, missä on 1/4" plugi kitaroille?
 
On. Varmista että laitteessa on instrumentti- eli korkeaimpedanssinen ("Hi-Z") tuloliitäntä. Linjaliitännät ovat myös plugeilla, mutta eivät sovellu sähkökitaroille kovin hyvin.
 
onko esim perus Fast Track tälläinen äänikortti? (Kun jossain vaiheessa tätä ketjua luki että usbissa ei kulje ääni digitaalisena, vaan usbi on vain asetuksien säätöä varten.)
 
Se on laitteesta kiinni mihin se USB:tä käyttää, mutta kaikki USB-interfacet kuljettavat äänen nimenomaan USB:tä pitkin. Fast Track (2) on muista syistä joidenkin mielestä huono vaihtoehto, vaikka monilla toimii myös ihan hyvin. Muita alle satasen valmistajia/tuotteita mm. Lexicon, Alesis Multimix 4, Alesis IO2, Yamaha Audiogram, Tascam, ...
 
Tarvitseeko mitään muuta laitetta jos ostaa FastTrackin?
 
Tarvittavat johdot, ja jotain millä kuunnella.
 
Entä millä ohjelmalla tänä päivänä kannattaa noita instrumentteja äänittää?
 
Reaperilla:
http://www.reaper.fm
 
Ja raita kerrallaan?
 
Vaikka niin monta kerrallaan kuin interface sallii.
 
Ja vielä, millä ohjelmalla kannattaa tehdä rummut
 
Mahdollisuuksia on monia. Jos 1GB:n lataus ei pelota, DrumCore Free on mielestäni paras ilmainen. On myös mahdollista toistaa (yleensä max 30MB) Soundfont-tiedostoja Soundfont Playerillä kuten SFZ, mutta DrumCoressa on mukana rytmejä jotka voit hiirellä raahata suoraan raidalle, ja soundien laatukin on oikein hyvä.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
Piepe
30.01.2012 22:48:30
Huohhien huoh. Koittakaa kestää. Ku ei tajuu, eikä osaa. Ja tästä raamatun pituisesta ketjusta on turha yrittää löytää vastausta.
 
Mitä tarvii tehä että saan ok-laatuista kitaraa narulle ja mahdollisesti rumpuraitaa kans. Ihan vain biisien demotusta varten.
 
Minulla on: Sähkökitara. Piuha. Läppäri. Kristal. Läppärissä varmaan joku onneton äänikortti, pärjääkö sillä?
 
Ensinnäkin. Kun testaan kitarasta tulevaa puhdasta signaalia, kuuluu ääntä vain vasemmasta kaiuttimesta. Kun äänitän raidan Kristalilla ja kuuntelen sen, ääntä kuuluu kyllä molemmista kaiuttimista ja ekat kymmenen sekuntia kuulostaa just ja just kitaralta, mutta sitten iskee kauhea flanger-phaser-särö -efekti päälle --> kylmä hiki ja vitutus!
 
Missä mättää?
-Eikka-
31.01.2012 12:29:30
Iso Kiitos Aki!
 
Mahtavan tyhjentävä vastaus. Koitan myös omalta kohdaltani jakaa tiedon jyvästä jos se vain joskus on mahdollista.
Aki
31.01.2012 12:45:25 (muokattu 31.01.2012 12:46:18)
 
 
Piepe: tästä raamatun pituisesta ketjusta on turha yrittää löytää vastausta.
 
Se eka viesti on se tärkein, ja se vastasikin osaan sun kysymyksistä.
 
Mitä tarvii tehä että saan ok-laatuista kitaraa narulle ja mahdollisesti rumpuraitaa kans.
 
Joku laite tai laitteisto joka ottaa sisään instrumenttia ja antaa ulos tietokonetta. USB-interface on tähän yleisin ratkaisu.
 
Kristalin sijaan suosittelen kokeilemaan josko pystyisit perustelemaan itsellesi 50€:n sijoituksen Reaperiin.
 
Missä mättää?
 
Olet kytkenyt kitaran johdolla joka yhdistää vain sisääntulon vasempaan kanavaan. Vaihda äänitysohjelmasta äänityslähteeksi monokanava.
 
Flanger johtuu siitä että sun tietokone-käyttöjärjestelmä-äänitysohjelma-äänikortti -kokonaisuus ei osaa jutella keskenään. Laadukas USB-interface ja laadukas äänitysohjelma useimmiten poistavat nuo ongelmat. Vaihtoehtoisesti voi yrittää nörtteillä josko saisit nykyisen systeemin toimimaan vakaammin, mutta Kristalin ja integroidun äänikortin kanssa saavutettava lopputulos olisi aika ankea jokatapauksessa.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
kmh
31.01.2012 14:23:07
Flanger saattaa johtua siitä, että kuuntelee sekä tietokoneen kautta kulkevaa signaalia että suoraan äänikortista tulevaa signaalia. Tietokoneesta tuleva signaali on pikkaisen alkuperäistä jäljellä, ja se synnytää flangerinomaista kampafiltteröintiä. Ratkaisu tähän on kuunnella kitaraa vain jommasta kummasta.
 
Jos tulos särkee yhtäkkiä, on todennäköisesti kyse siitä, että tietokone ei ehdi mukaan. Syynä tähän taas on se että äänikortin puskuri on asetettu liian pieneksi. Kasvata sitä.
 
Jos kumpikaan näistä menetelmistä ei auta, on ongelma muualla.
Antti1
02.02.2012 00:40:42 (muokattu 02.02.2012 00:41:17)
Ei nyt ihan suoraan asiaan liittyen, mutta mikä/mitkä ovat parhaat konvoluutioplugarit tätänykyä markkinoilla? Pelkästään kitaran kaappisimukäyttöön. Erittäin suotavaa on vähintään kaksi erillistä impulssia yhtäaikaisesti, enemmästä ei ole haittaa.
 
Boogex, keFIR, LeCab ja LeCab 2 ovat olleet käytössä tähän asti. Perfect Space multa löytyy myös, mutta siinä on aivan liian pitkä latenssi reaaliaikaiseen käyttöön. Noista miellyttävin on LeCab 2, mutta se on niin buginen paska, että on pakko jättää käyttämättä. Ykkönen toimii vähän vakaammin ja on tällä hetkellä käytössä. Sen käyttöliittymä on kuitenkin jotenkin vähän jähmeä ja jokin ei vaan mokomassa miellytä. Tuntuu vievän konetehoakin enemmän, kuin kakkosversionsa.
 
Mitä tulee mieleen ja onko kokemuksia toimivuudesta 64-bit Reaperin kanssa? mixIR2, iFace, jotain muuta?
 
E: Niin ja joo - Windowsilla mennään, joten siinä toimiva VST mieluusti.
"Gradually slide from 12-bar Blues to a more Vivaldi-like cadenza. Intonation!"
stumpe
02.02.2012 22:50:46
Luin aloitustekstin, mutta pakko vielä vaivata viisaampia.
 
Tarkoitus olisi saada amatööri saundia, pienellä budjetilla... Kitara koneelle piuhalla, konerummut kaveriksi.
 
Vahvarissa on record out-liitäntä, eli siihen piuha ja piuhan toinen pää läppärin mikkireikään?
 
Onko ez drummer vain rumpuraitojen tekoon, eli rumpuraita täytyy sitten tuoda sieltä esim. cubaseen? vai onko softaa missä voi konerummut ohjemoida, ja sitten rumpujen tahtiin iloisesti soittaa kitarat kaveriksi? Olen näissä asioissa niin lapsenkengissä kun olla ja voi...
passe
03.02.2012 00:11:36
stumpe: Vahvarissa on record out-liitäntä, eli siihen piuha ja piuhan toinen pää läppärin mikkireikään?
 
Vahvarien omat record out:t eivät yleensä soundaa kovin hääveiltä. Mieluummin ihan plugareilla vaan sitten (Guitar Rig, Amplitude tms.).
 
Onko ez drummer vain rumpuraitojen tekoon, eli rumpuraita täytyy sitten tuoda sieltä esim. cubaseen? vai onko softaa missä voi konerummut ohjemoida, ja sitten rumpujen tahtiin iloisesti soittaa kitarat kaveriksi? Olen näissä asioissa niin lapsenkengissä kun olla ja voi...
 
Käsittääkseni ezdrummer on nimenomaan vain rumpuraitojen tekoon. Jos haluat nauhoitella jotakin niin sitten vaan DAW kehiin. Cubase on yksi, mutta ilmaisiakin hyväksi havaittuja on olemassa. Esim. Kristal Audio engine.
Joskus virta katkeaa tai sitä on liikaa - mut voi tahto nuorallatanssijan nostaa ilmaan.
Aki
03.02.2012 01:51:06
 
 
stumpe: Vahvarissa on record out-liitäntä, eli siihen piuha ja piuhan toinen pää läppärin mikkireikään?
 
Simppelimmillään joo, mutta kuten passe sanoikin, ihan luksusta soundia ei ole odotettavissa. Jos käytät vahvistinsimulaattoreita tietokoneelta, tarvitset kunnollisen äänikortin jotta kuulet soittosi ajallaan ilman häiritsevää viivettä. Äänikortissa tulee olla instrumenttiliitäntä. Kätevin ratkaisu on useimmiten nk. "USB-interface", esimerkiksi Alesis io2.
 
Onko ez drummer vain rumpuraitojen tekoon
 
On, mutta se ei ole erillinen ohjelma vaan plugari eli lisäosa käytettäväksi äänitysohjelmassa. Esimerkiksi juuri Cubasessa. EzDrummer toimii siis Cubasen sisällä. Voit EzDrummerista (tai ainakin kilpailijoista) hiirellä raahata komppeja ja fillejä äänitysohjelman raidalle, ja sitä kuuntelemalla äänittää kitaraa viereiselle raidalle. Voit toki myös näpytellä kompit hiirellä midiraidalle, tai muokata niitä valmiita komppeja.
 
DrumCore Free on vastaavantyylinen rumpuplugari/virtuaali-instrumentti, mutta nimensä mukaisesti ilmainen. Lähtisin sillä alkuun. Ja ennen kuin maksat EzDrummerista, testaa ehdottomasti Addictive Drums.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
stumpe
03.02.2012 11:53:29
Kiitos paljon aki ja passe vastauksista!
 
Selvensi paljon. Testaan ensin simppelisti ja jos ei millään lailla miellytä saundi niin täytyy ruveta hommaan panostamaan enemmän...
Kaakka
27.03.2012 19:35:12 (muokattu 27.03.2012 22:00:27)
Haij tyypit. http://dl.dropbox.com/u/69515192/aktaustisjulk.mp3
Tuossa tollanen "esimakua tulevasta ekasta biisistä" tallennus. Mutta. Itseäni ja varmaa myös muita häiritsee tuo älytön kohina aina kun uusi raita alkaa.. Tietty rummutkin olisi kiva lisä. Äänitetty tietokoneella sellain että vahvistimesta Line out ulostulosta.
Eli siis miten neuvositte vähentämään tota kohinaa ja huminaa? Onnistuuko nyt jälkikäteen mitenkään järkevästi? Käytössä Audacity..
Aki
29.03.2012 18:21:36
 
 
Kaakka: häiritsee tuo älytön kohina aina kun uusi raita alkaa..
 
Käytä balansoituja piuhoja missä mahdollista, ja varmista että "gain staging" on kunnossa. Eli että äänen voimakkuus on jokaisen vahvistusasteen kohdalla optimaalinen.
 
Jälkikäteen ei onnistu Audacityllä mitenkään fiksusti. Reaperissa tulee mukana plugari ReaFir jolla voi mm. poistaa kohinaa kohtuullisin tuloksin.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
Nigelson
04.04.2012 21:00:13
Terve, enpä keksinyt muuta sopivaa aihetta, niin laitan sitten tänne pienen kyssärin.
 
Elikkäs haluaisin ihan amatööritasolta lähteä harrastelemaan pientä kotiäänittelyä tietokoneen kanssa. Sopiva äänikortti koneestani jo löytyy, mutta tarvitsisin vielä kerrostaloäänenvoimakuuksille soveltuvan mikrofonin. Tarkoitus olis äänitellä sekä akustista kitaraa että sähkökitaraa vahvistimen kautta.
 
Osaisitteko siis suositella sopivaa mikrofonia tähän tarkoitukseen? Hinta tulisi olla alle sata euroa.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)