Aihe: yamaha-sähkörummut ja MIDI
1
efunkelist
08.10.2003 22:21:37
 
 
Noniin, tämänhän pitäisi olla yhtä "yksinkertaista" kuin koskettimien kanssa. Midikiipparini sain muitta mutkitta toimimaan ja sillä olen iloisesti soitellut äänikortilta midi-pianolla ja ohjannut softia mm. fast trackeria ja reason 1.0 jolla enimmäkseen duunailen..
 
Sainpa vasta sähkörummut hommattua vuan eipä toimi, osaatteko auttaa?
 
Kyseessä on yamaha dtxpress2-karvalakkisetti. kyseisestä modulista on valikosta naputeltu MIDI (-jokin, whatever) "ON" asentoon käyttöohjeen opastuksella. Pitäisi siis tiedon lähteä kulkemaan kohti PC:tä MIDI-OUT-liitännästä jossa piuha on kiinni ja menee äänikortin joikkaporttiin toisesta päästä. Kyseinen piuha oli aikaisemmin kiinni koskettimissani joten luulisi homman toimivan, midi-kontrolleri on vaihtunut koskettimista rumpuihin mutta eihän sen pitäisi PC:tä haitata kun sehän vastaanottaa vain numeroita, si?
 
mikään softa ei kuitenkaan reagoi vaikka kuinka koputtelisin pädejä.. liekö vika rumpujen brainissa vai pitäisikö jotain asetuksia koneelta vaihtaa? en ainakaan löytänyt kummastakaan mitään optioita joista saisin homman pelittämään.
 
Apuja?
tikka
16.10.2003 21:24:37
meikäläisellä on ihan sama ongelma. olis kyllä makee saada toimiin toi midi ku tos modulis on niin sika huonot haitsu soundit.
-Q-
17.10.2003 23:49:52
Onhan molemmat laitteet samalla MIDI-kanavalla?
efunkelist
18.10.2003 21:09:13
 
 
No nyt toimii kun heitin midi-piuhan nurkkaan ja rakensin HOST-piuhan koneen ja brainin välille. Silti ongelma.
 
Hyvin saa rumpuja soittamalla midi-sekvensseriin nuotteja ruudulle mutta kun sitä sitten toistaa niin brainista ei kuulu pihaustakaan. Ja kyllä, kaikkiin asetuksiin on valittu yamaha CBX missä suinkin voi, ja kaikissa kanava-asetuksissa on sama 10 kuin vain valita voi. Vaan ei silti kuulu mittää, toisin sanoen midi ei triggaa brainin äänigeneraattoria tai jotain muuta vikaa on,. osaattekos auttaa?
blöö
23.10.2003 01:38:28
 
 
Juu, eli kyseisessä Yamahan modulissa on "bugi" tehtaalta lähtiessä. Eli midi ei oikeen pelitä mutta tehdasasetusten resetointi poistaa ongelman, eli kannattaa resetoida laite heti kun saa hyppysiinsä nii ei sitten omat asetukset häviä kun pitää alkaa resetoimaan.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)