Kalmo: Adapterin käytön ei sinällään pitäisi aiheuttaa äänelaadullisia ongelmia, koska ne 1/4 sisäänmenot ovat balansoituja, eli kolmipiuhaisia (stereoplugi), kuten xlr:kin. Äänenlaadullinen ongelma on sekin jos signaalia ei saa vahvistettua. Lisäksi jos halutaan (ja kuka ei haluaisi) käyttää konkkamikkiä niin tarvitaan 48V phantomsyöttö. Tarvitaan siis joku mikrofonietuasteen sisältävä laite, esim. joku pikkumikseri (Behringer, Mackie, Yamaha etc.). Pelkkiä mikkietusiakin löytyy mutta halvimman pään laitteet eivät ole miksereiden etusia parempia ja silti about samanhintaisia.
Dynaamisen mikin tapauksessa voi käyttää myös passiivista impedanssimuunninta joka samalla nostaa lähtötasoa, mutta voi olla että senkään lähtötaso ei ole riittävä. Esim. tällaisesta:
http://www.thomann.de/fi/shure_a85f.htmhttp://www.thomann.de/fi/audix_t50_k.htm?ref=prod_rel_247634_2 Shurella esim. 24 db vahvistusta, kitaravahvistimen tai paremminkin kaiuttimen mikittämiseen tuo riittäisi. Tuo impedanssimuunnin on käytännössä pelkkä mikrofonietuvahvistimen muuntaja. Jos kolvi pysyy kädessä niin parempaa laatua saisi kuin ottaisi pelkän muuntajan ja laittaisi sen ensiöpuolelle XLR-liittimen ja lähtöpuolelle 1/4\" stereojakin ja koteloisi johonkin metallikoteloon. Esim. tämä muuntaja vahvistaa tulojännitteen (jos kytketään 1:10 eli takaperin) 10-kertaiseksi eli 20 dB:
http://www.thomann.de/fi/palmer_pro_pmt_02.htm?ref=prod_rel_233989_3 Käytännössä vastaava passiivinen DI-boksi voidaan kytkeä takaperin mikrofonin sovittamiseksi linjatuloon. Tuossa olisi halvalla yksi sellainen, kytkentäkaaviokin löytyy boksin kannesta:
http://www.thomann.de/fi/millenium_die_dibox_passiv.htm Mutta siis tuossakin täytyy XLR-liitin vaihtaa naarastyyppiseksi. Samoin tästä Palmerin oletettavasti vähän parempilaatuisesta boksista jossa onkin sitten jo kaksi kanavaa:
http://www.thomann.de/fi/palmer_pan_04.htm Tuohon ei olisi vaikeata viritellä phantom-syöttöäkään. Ebaysta 48V virtalähde ja kytkentä tähän tapaan:
http://sound.westhost.com/p96-f2.gif