Aihe: Tietokone kosahti?
1
Antti1
08.07.2003 11:49:12
Niin ongelma on siis seuraavanlainen. Kaverini halusi nauhoittaa basson soittoa tietokoneelleen. No asensin hänelle N-Track:in, kytkin piuhan vahvarista äänikortin line in:iin ja koenauhoittelimme. Piuha oli kytkettynä kuulokeliitäntään, koska line out:ia emme voineet käyttää siitä syystä että napurissa asuu ihan oikea natsi. Kaikki sujui joku 30 min hyvin ja leikimme efekteillä yms. Noh, volapotikka oli jossain yhden maissa (siis ei kellonaika, vaan sen vahvarin asteikko, joka jatkuu 12:sta asti) ja sitten N-Trackin vu-mittari veti punaiselle ja kaiuttimista kuului piiiiiitkä laskeva ääni. Siis sellainen korkea ääni, joka pikkuhiljaa laski alemmaksi ja alemmaksi. Noh, sammutimme koneen ja vahvarin yms. ja käynnistimme koneen uusiksi. Nyt alkoi sitten kone tilttailemaan ja ääntä ei tule enää ollenkaan ulos. Kaiken lisäksi kun yrittää soittaa millä tahansa ohjelmalla ääntä, niin se soittaa sitä n. 2-3s ja sitten se pysähtyy sekunniksi ja alkaa taas alusta. Mitä hittoa siis on tapahtunut?
"Varo mitä haluat, sillä sä saat sen." -A. McCoy
Juntunen
08.07.2003 13:43:53
 
 
Piuha oli kytkettynä kuulokeliitäntään, koska line out:ia emme voineet käyttää siitä syystä että napurissa asuu ihan oikea natsi.
 
Heh, voi tsiisus että nauratti.
 
...ja sitten N-Trackin vu-mittari veti punaiselle ja kaiuttimista kuului piiiiiitkä laskeva ääni. Siis sellainen korkea ääni, joka pikkuhiljaa laski alemmaksi ja alemmaksi. Noh, sammutimme koneen ja vahvarin yms. ja käynnistimme koneen uusiksi. Nyt alkoi sitten kone tilttailemaan ja ääntä ei tule enää ollenkaan ulos. Kaiken lisäksi kun yrittää soittaa millä tahansa ohjelmalla ääntä, niin se soittaa sitä n. 2-3s ja sitten se pysähtyy sekunniksi ja alkaa taas alusta. Mitä hittoa siis on tapahtunut?
 
Tuolle ihmeäänelle en keksi selitystä, mutta oisiko bassovaffarista päässyt astetta julmempi signaalipiikki tulemaan. Bassosignaalihan on monesti ilman kompuraa varsin epätasainen. Voisiko olla näin, että äänikortin inputti ei ole kestänyt bassovaffarin antamaa volumetasoa.
 
Tai olisiko sitten jotenkin ihmeellisesti äänikortin ajurit menneet sekaisin.
 
Kokeilisin ensin ehkä asentaa äänikorttia uudelleen.
Antti1
08.07.2003 13:52:04
Heh, voi tsiisus että nauratti.
 
Kyllähän se hupaisalta kuulostaa, mutta se on aika iso ja hyvin vihainen mies. Ei tee mieli sitä suututtaa. Hui..
 
Tuolle ihmeäänelle en keksi selitystä, mutta oisiko bassovaffarista päässyt astetta julmempi signaalipiikki tulemaan. Bassosignaalihan on monesti ilman kompuraa varsin epätasainen. Voisiko olla näin, että äänikortin inputti ei ole kestänyt bassovaffarin antamaa volumetasoa.
 
Mä kanssa aattelin tota piikkiä, mutta me kyllä säädettiin volaa silleen että ne lujimmat piikit on jossain -9dB, eli signaali oli tosi hiljainen. Saattaa kuitenkin olla. Jos näin on niin taitaa minun täytyä hiukan avustaa kaveriani uuden kortin ostossa?
 
Tai olisiko sitten jotenkin ihmeellisesti äänikortin ajurit menneet sekaisin.
 
Kokeilisin ensin ehkä asentaa äänikorttia uudelleen.

 
Joo, täytyy koittaa. Ei eilen vaan ehtinyt kun pojat lähti autolla hakemaan mehujäätä jostain ihan perseestä asti.
 
Lisää ehdotuksia kiitos.
"Varo mitä haluat, sillä sä saat sen." -A. McCoy
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)