Aihe: Auttakaa miestä hädässä..
1
jiBa
02.09.2003 14:32:45
Ostin seuraavanlaisen koneen:
 
AMD Athlon 1800 prossu
MSI KT4V emolevy
512mb DDR 333Mhz
128Gt kovis
 
Äänikorttina on Soundblaster Audigy bulk, minkä ihan uutena kuitenkin ostin. Ja sen kanssa on ollut ongelmia ihan tajuttomasti. Käyttiksenä OLI Windows ME..Audiokäsittelyyn käytän Nuendoa.
 
Kun ostin kortin, latasin ajurit jotka tulivat kortin mukana. No ne ei pelittäneet sitten millään, aina käynnistäessä tuli ilmoitus ettei ajurit ole asennettu kunnolla. Samoin Windows ME löysi pelkän "Audigy processor" -laitteen, vaikka sen kuulemma pitäisi löytää koko KORTTI. Kaveri sai ne lopuksi jotenkin toimimaan, mutta jollain DirectX Asio-ajureilla: äänitin kaksi kitararaitaa, ja löin Nuendon plugaridelayt raitoihin. Latenssi melkein sekunti. Okei, sit tuli yks toinen kaveri ja aikoi vaihtaa siihen jotkin paremmat ajurit, ja koko kone meni sen seurauksena ihan sekaisin. Nostin kädet pystyyn, ja annoin koneen kolmannelle kaverille. Se formatoi koko paskan ja asensi XP pron. Soittelin sille, ja vissiin sama homma. Windows löytää pelkän "audio processorin" ja väittää ettei ajureita ole asennettu kunnolla. Okei, voisi luulla et ajurit kusee: ongelmana on se, että se ei anna asentaa uusia versioita ajureista..
Niin että antakaa vinkkejä kippaanko koko fuckin koneen kaatopaikalle vai näkyykö tunnelin päässä valoa..:) On vaan poltettu muutamat päreet sen kanssa..
Aivot pois ja sipuli tilalle.
karkki
02.09.2003 14:41:14
 
 
Olisiko mahdollista, että kortti on rikki? Voisitko saada myyjältä toisen samanlaisen kortin kokeiltavaksi?
Tämä nyt oli vain arvaus, mutta jos muutama tietokoneiden päälle näköjään jonkin verran ymmärtävä kaverisi on jo kamppaillut asian kanssa tuloksetta, voisi rautapuolen vikaakin epäillä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)