Aihe: Acerin integroitu äänikortti aloittelijan kotiäänityksissä
1
ku_osais
19.02.2007 10:52:40
Moi,
 
Eli kokemuksia kysytään. Pääseekö tällä edes alkuun vai tarviiko ostaa parempi äänikortti PCMCIA-paikkaan (onko edullisia ehdotuksia?). Aceristahan ei edes löydy "line in"-symbolilla varustettua inputtia, ainoastaan mic-in (ainakin symbolista päätellen) ja headphone out.
 
Tarkoitus olisi käyttää softana Reaperia ja "äänitysrautana" treeniksen mikseriä. En tarvi monen raidan yhtäaikaisäänitystä, stereo riittää ainakin näin alkuun.
 
Kiitos kaikille hyvästä palstasta.
koopop
20.02.2007 10:44:57
 
 
Moi,
 
Eli kokemuksia kysytään. Pääseekö tällä edes alkuun vai tarviiko ostaa parempi äänikortti PCMCIA-paikkaan (onko edullisia ehdotuksia?). Aceristahan ei edes löydy "line in"-symbolilla varustettua inputtia, ainoastaan mic-in (ainakin symbolista päätellen) ja headphone out.
 
Tarkoitus olisi käyttää softana Reaperia ja "äänitysrautana" treeniksen mikseriä. En tarvi monen raidan yhtäaikaisäänitystä, stereo riittää ainakin näin alkuun.
 
Kiitos kaikille hyvästä palstasta.

 
Sillä Acerin mic in -liittimellä ei tee sitten yhtään mitään. Sillä voi puhua skypellä mutta äänityspuuhiin se on kelvoton. Ja kaikenlisäksi se on mono in, joten stereoääntä sinne on turha yrittää puskea.
 
Line out, eli stereoulostulo kuulokkeille on "ihan jees", eli kyllä se musiikilta kuulostaa. Latenssi vaan tuppaa olemaan sadan millisekunnin luokkaa. Enemmänkin.
 
PCMCIA -äänikortit on kalliita. Tuossa halvin mitä mä tähän hätään löysin:
 
http://www.thomann.de/fi/echo_indigo_io_pcmciakarte.htm
 
ja siinäkin ominaisuudet tulee äkkiä vastaan. Mut ei auta, turha sillä Acerin kortilla on tehdä oikeastaan mitään musajuttuja. Varsinkaan äänittää sähkökitaraa tms.
BIISILLENNE MIKSAUS? OTA YHTEYTTÄ JA PYYDÄ TARJOUS!!
Soolokitaristi
20.02.2007 22:50:46
PCMCIA:n sijaan kannattaa ehkä tarkastaa USB:llä toimivat äänikortit. Niissä löytyy ainakin hyviä ja kohtuu halpoja.
kojones
21.02.2007 12:03:55
Sillä Acerin mic in -liittimellä ei tee sitten yhtään mitään. Sillä voi puhua skypellä mutta äänityspuuhiin se on kelvoton.
 
Treenikämpillä ääniteltiin muistiin biisejä tuolla, t. bone 57-kopio suoraan kiinni.
 
Positiivinen yllätys oli äänenlaadussa, hieman paremmalla mikin sijoituksella olis ollut ihan kehityskelpoinen soundi.
 
Tommosessa hommassa toimii kyllä.
ku_osais
26.02.2007 09:49:00 (muokattu 26.02.2007 14:39:21)
Moi, vähän apdeittiä tähän sitten.
 
Eli vaikka mun Acerissa (Aspire 5040) on vain suuresti kammoksutulla mikkisymbolilla varustettu inputti niin lähtiessäni kokeilemaan äänitystä se kysyi että pannaanko mikkisignaalia vai Line -In.
 
Testatessa myös selvisi että kyllä sille kelpaa stereosignaali. Massiivista kaksiraitaäänitystä :) vetelin Reaperiin treeniksellä niin että toinen mikki pannattu toiseen, toinen toiseen kanavaan. Korttihan on Realtekin eli oletettavasti vastaa pöytäkoneiden halpaa "default-äänikorttia". Tällä hetkellä riittää mun tarpeisiin erinomaisesti, ja mikä parasta pystyn hyödyntämään olemassaolevaa laitteistoa ilmaiseksi!
 
Kaksi kysymystä viisaammille:
-Käytänkö WMD(muistaakseni) -ajuria (joka siis nyt valittuna) vai pitäisikö vaihtaa?
-Mites treenisäänityksiin shuren PG57 (vai mieluummin joku muu saman hintaluokan dynaaminen), vai pitäisikö hankkia pari konkkamikkiä (ehdotuksia)?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)