Aihe: M-audion mobile pre ja sonar 6 pe - asio ongelma
1
jukcat
11.09.2008 06:19:40
Kone on acerin 5520 läppäri, siis kaiketi ajateltu 64-bit vistaa varten- mutta m-audiohan ei tällaista käyttistä tunne, eli ei ajureita 64-bit.
Käyttis on siis win xp pro jossa nyt on sp3. Aiemmin suht hyvin toiminut sonar 6 pe ilmoittaa, että usb väylässä oleva äänikortti (tai sen ajuri) ei tue samaa ääniformaattia kuin sonar. Sonari toimii kyllä mutta latenssi on 92ms.. Ohjelma ei suostu vaihtamaan asetuksissa ASIO- ajureita päälle.
Ymmärtääkseni tuossa mobile pren ajurissa (sp3:lle) ne pitäisi kyllä olla. Onko jotain tehtävissä?
Laitehallinnassa herjaa high definition audiota kysymysmerkillä- mutta en ole asentanutkaan realtekin ajuria- kokeilin tosin tätäkin, mutta ei auttanut mitään.
Samoin herjaa jotain usb deviceä- mutta ei löydä sille ajuria. (Enkä ole onnistunut löytämään mistään- tai edes sitä mikä tämä laite on)
Sonar toimi tosiaan mobile prellä kohtuullisesti ennen tätä uutta win asennusta. Voisko olla että mikkihiirten sp3 sekoilee?
Ajattelin myös että asentaisin vielä xp:n uudelleen ilman mitään päivityksiä (siinä on ainakin sp1 itsessään) ja ajaisin sonari sillä- onnistuukohan tämä? Ajattelin netti käyttöön asentaa koneeseen rinnalle Ubuntun. Siis win olisi kokonaan irti netistä ym. Oliskohan tästä apua?
Kiitos vaivannäöstänne etukäteen!
Toiset näkee maan ja kokee taivaan.
Kalmo
11.09.2008 13:05:00
Tuo ääniformaattia koskeva herja tarkoittaa Sonarissa useimmiten sitä, että äänikortissa ja Sonarissa on valittuna eri näytteeonottotaajuus. Varmista, että kummassakin on sama (44,1 Khz tai 48 Khz).
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
Harrastelija
11.09.2008 13:46:19 (muokattu 11.09.2008 13:47:41)
Sitähän se tarkoittaa, mutta...
 
Jonkun aikaa omalle M-Audio USB kortille olevat uusimmat ajurit eivät anna valita kortin asetuksista 44.1 tai 48 Khz. Asetuksissa on vain Maxim 48 Khz. Ja herjaa tulee.
 
Käytän Samplitudea, Protaria ja Cubasea, pääasiassa Samplitudea. Ainoa toimiva vaihtoehto oli asettaa sekkarissa näytteenottotaajuus 48. Toki silloinkin joskus ajurit päättivät että sen on oltava 44.1. Ja sama sekoilu.
 
Kyllästyin ja vaihdoin kortin. Kaikki pelaa nätisti kun kortille saa ITSE valita 44.1, 48 tai 96 näytteenoton.
 
Sääli sinänsä, koska M-Audion kortti korttina on edelleen ihan hyvä. Ajurit vaan ovat olleet viime aikoina roskaa...
 
Harrastelija
 
Edit: Ja vanhemmat ajurit eivät toimi esim. SP3:n kanssa...
Tärkeintä on musiikki, kitara on vain väline sen tuottamiseen.
jukcat
11.09.2008 16:17:31
No just tätä mäkin epäilin, että se on tuo ajuri kun sekoilee. M- audion hitauteen ajurien kanssa olen myös kyllästynyt ja päätin tänään että mobile pre saa lähteä ja tilalle hommaan jonkun edullisen usb tai firewire kortin joka varmasti toimii 64-bit vistan kanssa.
Nyt tähän olis kiva saada pari vihjettä mitkä vois olla tällaisia äänihärpäkkeitä? Löytyyykö esim behringeriltä vista -64 ajurit?
J
Toiset näkee maan ja kokee taivaan.
jukcat
11.09.2008 18:50:58 (muokattu 11.09.2008 18:51:51)
http://www.cakewalk.com/Vista/default.asp
 
tuolta löytyy lista vista64bit tukevista ääniraudoista
J
Toiset näkee maan ja kokee taivaan.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)