Aihe: Cubase 5 ja sävelaskelheitto
1
SudenUni
25.03.2014 23:46:29
Eli onkohan kenelläkään kokemusta mistä voi johtua kun Cubaseni on alkanut tekemään, midi tiedostoista puolisävelaskelta alemmaksi kuin kuuluisi, myös Guitar Rig 5:n viritin näyttää kokoajan puolisävelaskelta alemmaksi kuin todellisuus on.
 
Olen katsonut läpi äänikorttini (M Audio Fast 400) ja Cubasen yhteiset lukemat ja hyvältä näyttää. Mutta ihan kuin Cubase olisi jostain syystä transponointunut. Ja sitä en osaa korjata jos niin on päässyt käymään..
cosmob83
26.03.2014 18:38:14
SudenUni: Eli onkohan kenelläkään kokemusta mistä voi johtua kun Cubaseni on alkanut tekemään, midi tiedostoista puolisävelaskelta alemmaksi kuin kuuluisi, myös Guitar Rig 5:n viritin näyttää kokoajan puolisävelaskelta alemmaksi kuin todellisuus on.
 
Olen katsonut läpi äänikorttini (M Audio Fast 400) ja Cubasen yhteiset lukemat ja hyvältä näyttää. Mutta ihan kuin Cubase olisi jostain syystä transponointunut. Ja sitä en osaa korjata jos niin on päässyt käymään..

 
Siis ymmärsinkö oikein että sisääntuleva midi on puolisävelaskelta alempana kuin mitä sisään soitat? Kaksi mahdollista tekijää:
 
1) Sulla on sun midikontrollerissa joku transponointi päällä
2) Cubase midi fx kohdalla sulla on transponointi päällä.
gravehill
27.03.2014 15:54:58
 
 
Onko sample rate varmasti oikein? Jos esim ohjelmassa 44.1kHz ja kortissa 48kHz niin heittoa tulee about tuon puolisävelaskeleen verran.
http://www.chaosresearch.net
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)