Aihe: Pientä kierrjousta metritavarana?
1
G-Zus
08.01.2019 17:29:48
Tervehdys foorumin turaajat
 
Täytyy täältä kysellä alustavia suuntaviivoja, kun en edes tiedä mistä alkaisin etsimään.
 
Päätyi tuohon nurkkiin pyörimään jostakin 70-luvun alkumetreiltä kotoisin oleva italialainen Orla merkkinen sähköurkuviritelmä..
 
..no niin, ja nyt kun naurunremakka on hiljentynyt ja heikommat käyneet vaihtamassa kuivat housut jalkaan, niin palataan asiaan. :)
 
Aika karun oloinen vekotus mutta kompressorin ja efektilaitteen läpi ajettuna siitä saa ulos melkoisen muhkean bassosoundin - ja on satavarmasti analogista.
 
Ihan vittuilun vuoksi ajattelin värkätä tuon edes välttävään kuntoon, vaikka aavistuksen verran pientä laittoa vekotus vaatiikin sisäisesti, varsinkin koskettimisto.
 
En ala edes kuvailemaan kuinka nuo koskettimet saavat painettaessa kytkennän aikaiseksi mutta siihen liittyy ripakopallinen toisesta päästä juotettuja ohuita kierrejousia ja tätä materiaalia pitäisi nyt löytää jostakin. Kyseessä on siis tuollaista mustekynän kierrejousen tyyppistä settiä, mutta vain noin millin paksuista erittäin notkeata tavaraa. Onko kenelläkään aavistustakaan mistä tuota lähtisi kyselemään ja millä nimellä mokoma mahtaa kulkea?
 
Kitoos
 
Ja nyt minä otan takkini ja lähden ihmettelemään, kuinka kuivia kondensaattorit voivatkaan olla..
 
Ps. Onko muuten kovin yleistä, että kaikkitietävä sähköinsinööri (Guiseppe?) ottaa myös kuulokelähdön kaiutinlähdöstä lisäämällä kuulokelähdön jakin persaukseen ison tehovastuksen? Vähän näyttää siltä, ja luureihin tulee ääntä niin perkeleen tavalla..
Winston Churchill: I may be drunk, Miss, but in the morning I will be sober and you will still be ugly.
ituvirtanen
08.01.2019 17:56:47
 
 
Jos pystyt lähettämään mallin, Sirkku kyllä pyöräyttää minkä tahansa jousen:
https://www.jousivesa.fi/fi/etusivu
 
Varaudu johonkin hintaan, kysy ainakin valistunut arvaus. Vaihda vaikka kaikki samalla ja ota ainakin muutama ylimääräinen varaosiksi.
 
Kuulokelähtö on helppo rakentaa kaiutinlähtöön vastuksilla. Hyviä puolia on muun muassa hyvä vaste ja usein myös ns. riittävä teho.
G-Zus
08.01.2019 18:28:35
ituvirtanen: Jos pystyt lähettämään mallin, Sirkku kyllä pyöräyttää minkä tahansa jousen:
https://www.jousivesa.fi/fi/etusivu
 
Varaudu johonkin hintaan, kysy ainakin valistunut arvaus. Vaihda vaikka kaikki samalla ja ota ainakin muutama ylimääräinen varaosiksi.

 
Täytyypä huomenna ottaa tuonne yhteyttä. Iso kiitos vinkistä.
 
Juu, ajattelin vaihtaa kaikki kerralla niin pärjää taas seuraavat 50 vuotta... :)
Winston Churchill: I may be drunk, Miss, but in the morning I will be sober and you will still be ugly.
G-Zus
09.01.2019 19:27:46
Perhana sentään! Sopivan paksuisista punotuista bassokitaran kielistä saisi juuri passelin korvikkeen nykäisemällä ydinlangan veks - mutta kun tuo perhana ei suostu juotostinan kanssa yhteistyöhön.
 
Noh. Soitin tänään Sirkulle ja laitoin hieman kuvia ja detaljeja. Ei ainakaan heti tyrmännyt ajatusta, tosin saattaa tulla kohtalaisen arvokkaaksi, kun täytyy olla jonkin sortin seoslankaa (messinki jne) mutta mitäpä sitä ei reilussa harrastehengessä tekisi.
Winston Churchill: I may be drunk, Miss, but in the morning I will be sober and you will still be ugly.
anapena
10.01.2019 00:13:19
Kokeiliks raaputtaa sen bassokielen pinnasta mahdollista pinnoitetta pois? Laitoit juoksutetta ja semmoista vanhanliiton lyijytinaa?
TommiW.- Autot, kämpät ja piparit.
basisti1971
10.01.2019 08:21:29
Moi.
 
G-Zus: Perhana sentään! Sopivan paksuisista punotuista bassokitaran kielistä saisi juuri passelin korvikkeen nykäisemällä ydinlangan veks - mutta kun tuo perhana ei suostu juotostinan kanssa yhteistyöhön.
 
Meinasin noita punottuja kieliä ehdottaakin, mutta kerkesit itsekin huomaamaan :).
 
Kielten ulkopunoksista on tullut kaikenlaisia miniatyyrijousia vaihtelevalla menestyksellä väkästeltyä, mutta haasteitahan noissakin toki on.
Toisaalta haastavaa se on milliluokkaa halkaisijaltaan olevan kierrejousen tekeminen perinteisellä tavalla pylväsporakoneessa tai sorvissakin.
 
Jos materiaalin ominaisuuksilla ei sinänsä ole merkitystä ja jousivoimaa pystyy säätelemään kielen/punoksen paksuudella, olen käyttänyt pinnoittamattomien fosforipronssikielten ulkopunosta koska juotettavuus on noilla kohtuullinen.
 
Jonkinlaisen happo/liuotinpuhdistuksen vaativat joka tapauksessa, vaikka kieli olisi neitseellinenkin.
 
Pianon kielistä saa myös hyvää matskua mutta ovat hivenen hankalampia ja kalliimpia hankkia kuin kitaroiden ja bassojen.
Pianonvirittäjät noita kuitenkin auliisti myyvät, joten googlella voi katsoa itseä lähimmän myyntipaikan.
Multa saattaisi löytyä inan alle 100 vuotta vanhoja purkukieliä asevelihintaan, mikä on tarkka ulkohalkaisija?
 
Eikoisjuotostinoilla ja juoksutteilla/tinapastoilla saa hankalatkin metalliseokset juotettua, mutta vaatii asiaan perehtymistä ja kokeilua.
 
Rosteri- yms. kielet saa hitsattua tigillä, tai kieleen kiinni helpomminjuotettavan pään, mutta vaatii hitsauskammion ja tigin jonka virta on myös pienillä virroilla stabiili.
 
Kysyitkö muuten Orlalta josko heillä olisi moisia varaosana vielä saatavilla?
 
T:Samuli
janik
20.01.2019 17:25:48
Ebaystäkin löytyy monen näköistä jousta.
Kefiiri
20.01.2019 20:19:06
basisti1971:
 
Pianon kielistä saa myös hyvää matskua mutta ovat hivenen hankalampia ja kalliimpia hankkia kuin kitaroiden ja bassojen.

 
Hankalampia kyllä, mutta niitähän saa nykyään ilmaiseksi kun samalla raahaa lahjoittajan kämpästä ulos koko pianon :D
En ole musiikin asiantuntija.
basisti1971
21.01.2019 07:52:32
Moi.
 
Kefiiri: Hankalampia kyllä, mutta niitähän saa nykyään ilmaiseksi kun samalla raahaa lahjoittajan kämpästä ulos koko pianon :D
 
Totta, tuollaisesta nuo minunkin kielet ovat peräisin.
 
Pianosta riippuen jumppaa kyllä riittää ja sälää ja silppua syntyy uskomattoman paljon jos muitakin osia tai jopa kuoria haikailee uusiokäyttöön.
 
Jumppaa toki riittä jo pelkässä kuljettamisessa, etenkin rappusia ruukaa kuljetusreitille siunaantumaan aina kun pianoa pitää siirtää...
 

 
Kuvalinkit ovat jo poikki ja kuvat digihautuumaalla, mutta tuossa viestiketjussa:
 
https://muusikoiden.net/keskustelu/ … amp;t=223878&o=0&#p12060548
 
on juttua juuri tuosta purkuyksilöstä.
Nyttemmin ko. kuoret ovat omalta osaltaan pienentäneet entisen vuokraisäntämme lämmityslaskua :).
 
Mutta jos kohdalle sattuu, ja pre-Beatles McCartney fiilistelyt tai muuten vaan erikoisempisoundiset kielet kiinnostavat, vanha piano on oivallinen kieltenluovuttaja villeihin kielisoitin-ideoihin.
Vaikkapa muutaman oktaavin cembaloon.
 
Tai tämän viestiketjun aiheen kaltaisiin miniatyyrijousivirityksiin.
 
T:Samuli
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)