Aihe: Omat valmiit projektit
1 2 3 4 547 48 49 50 51
The_Batman
05.10.2005 18:32:25
Itse tässä oman stratocaster projektini loppusuoralla, oon rakennellu harrastuksena muuteman kuukauden.. Osat oon ostellu ympäri suomee enemmän tai vähemmän käytettynä ja osan myös uutena (virityskoneet, potikat, nupit yms.) ongelmana loppusuoralle jäi enään ettei kytkin käynytkään, enpä tiennyt että niissäkin voi olla eroja.
 
Kitaran body ja kaula, molemmat ruusupuuta... hioin bodyn huomattavasti normaalia stratocasteria ohuemmaksi, maalautin ja lakkautin bodyn automaalaamossa, kaulan hioin mieleisekseni ja käsittelin ruusupuun sävyisellä huonekaluvahalla. Mikit vm.90- fender el mehico:sta. Kuvia voi käydä kattoo vaikka täältä:
 
http://irc-galleria.net/view.php?nick=The_Batman
 
Hintaa laitteelle (kaikki kulut mukaanlukien) on kertynyt n. 450e
Työtunteja useita kymmeniä..
Hey, Ho, Let's Go
palomaeki
06.10.2005 16:22:05 (muokattu 28.12.2005 05:26:37)
Noh laitanpas nyt tännekkin.
Elikkäs meikällä on sellanen Straton tapanen tulossa koulun valinnais-teknisessä.
 
Body ja kaula ihan tavallista n. 5-10 vuotta kuivunutta koivua, kun ei oikein ensimmäiseen ns. kokeiluun viitsi mitään arvokkaampaa puutavaraa laittaa.
 
Kaikki muut osat tilasin SP-elektroniikalta, koska rahaa ei tosiaankaan kauheasti ole.
Näkee sitten mitä tuo SP-elektroniikan laatu on.
Maanantaisin ja torstaisin pystyn koululla tekemään 2 tuntia (yhteensä 4 tuntia siis),
ja koska kitara on koululla en pysty kotona nikkaroimaan.
 
Kuvia tulee kunhan niitä saa otettua.
Epiphone Les Paul Special II. Paska kitara, mutta miehekkäät bendaukset.
jarmos
07.10.2005 19:44:43
Strato tyylisen sitten tein
No niin, nyt se sitten on tehty yleisön pyynnöstä?
aikaa meni tuollainen parikuukautta, mutta tulikin yllättävän hyvä soittaa ja jopa kuulostaa hyvältä.
http://jarmos.kaverit.org/jarmos09.html
Huomispäivän murehtiminen ei poista huomisen murhetta, mutta se poistaa ilon tästä päivästä.
Invader
09.10.2005 17:02:16
Vähän hävettää laittaa tälläistä räpellystä tänne sekaan kun katselee mitä muut ovat tehneet, mutta sou not.
 
Kitara on Harley Bentonin kiinteätallainen 7-kielinen. Väri oli alunperin musta, mutta kyllästyin siihen, varsinkin kun minulta löytyy myös toinen musta kiinteätallainen 7-kielinen, Ibanez RG7-321.
 
Pähkäilin kaupassa että tuo prossi sopisi hyvin yhteen mustan hardwaren kanssa, ja niinhän tuo näyttäisi sopivankin.
 
Maalina Mastonin autospray ja lakkana saman valmistajan kiiltävä. Viikon tuossa on ehtinyt kuivaa ja on kyllä vieläkin aika pehmoinen tuo pinta. Pinnan laatu on luokkaa "kaukaa kaunis" :)
 
Soitettavuuskin on ihan ok-luokkaa, mitä nyt jouduin kaulataskuun tilikettä laittamaan kun se oli tehtaalla ajettu sekä pituus-että poikittaissuunnassa vinoon.
 
Kuvia:
http://www.cc.puv.fi/~e0300583/HB7/
Tai sitten ei..
ilopertti
13.10.2005 01:25:18
 
 
Tällänen Juzzullekkin tuttu kepakko tuli hätäpäissään räpellettyä käsi- ja taideteollisessa 10v sitten
 
http://www.ruoste.com/guitars/skeba.jpg
 
-alppu
saha
20.10.2005 22:38:46
Noni, tuota ritsaa tuli muokattua. Uuet maalit pintaan, koverrusta otelautaan ja mikityssysteemi uusiksi. Myös kromiset potikkanupit vaihdoin.
 
Kokonaisuus:
http://img426.imageshack.us/img426/6220/body20sm.jpg
 
Juosten kustu kuva pinnasta:
http://img466.imageshack.us/img466/9229/pinta12bp.jpg
Varsin hyvä siitä tuli, mielestäni. Neljän euron mastoneilla.
 
Juosten kustu kuva otelaudasta:
http://img426.imageshack.us/img426/2831/otelauta18dd.jpg
>-)))> #2
kimmokel
21.10.2005 23:58:41
 
 
http://muusikoiden.net/dyn/members/21737.jpg RR-projekti taas hieman eteni kun sain elektroniikat paikalleen. Vielä puuttuu vähän peitelevyjä yms. mutta niihinkin jo tuossa odottaa värkit valmiina. Kunhan kerkeän tuon jossain välissä valmiiksi saamaan niin laitan sitten kuvaa.
jassons
vrajala
22.10.2005 20:51:35 (muokattu 08.11.2007 09:53:14)
Kitaroita, varsinkin keskeneräisiä on tullut rakennettua jokunen. Edelleen kesken ovat neljäs, viides ja kuudes projekti.
 
Vanhat sivut menivät nurin. Koetan kasailla uudet tässä syksyn mittaan
Sinne meni. Viuh.
balzary
21.11.2005 10:58:01
 
 
ei hirvittävästi näy nuita basso projekteja. johtuuko siitä että basistit ei käy tällä palstalla vai eikö niitä ole tehty? ois hauska nähdä välistä niitäkin
 
Allekirjoituksessa löytyy linkki lauantaina aloitettuun bassoprojektiin. Lauantaisin rakennellaan, joten sivut päivittyy todnäk sunnuntaisin.
Lothlean
21.11.2005 23:00:34 (muokattu 24.04.2006 21:09:23)
Jep. Jos nyt tännekin kerron aloittavani kitaraprojektin, niin sosiaaliset paineet kasvavat niin suuriksi, että se on pakko saada valmiiksi :).
 
Mallina siis Explorer, tosin nimeksi taitaa vaihtua Exploder, eiköhän siitä sen verran hirveä pommi tule, ensimmäinen kitara kun on kyseessä(tai yhden akustisen kaulan olen irroittanut ja suunnitellut liimaavani sen parempaan asentoon takaisin, siinähän on rakennuskokemusta jo kyllin...). Muutamin muutoksin alkuperäiseen, mm. 25,5 skaalalla, ja todennäköisesti laparatkaisu tulee olemaan myös esikuvasta poikkeava. Onneksi olen vielä suunnilleen yhteyksissä kouluun, joten siellä voi käydä konetyötä tekemässä. Lisäksi ammattikoulussa puusepäksi opiskeleva kaveri lupaili myös auttavansa, sanoi myös voivansa salakuljettaa minut ja puut oppilaitoksensa hi-tech -koneiden ääreen tarvittaessa.
 
Luotan siihen, että kysyvälle vastataan, eli varautukaatten ensi viikosta alkaen sitten tyhmiin, teille jo itsestäänselvyyksiä selvittäviin kysymyksiin :).
 
EDIT: jjoo. http://www.livejournal.com/users/lothlean/ -osoitteesta löytyy selostusta projektin etenemisestä/etenemättömyydestä, luvassa myös kuvia kuvien jälkeenkin.
 
EDITEDIT: Valmista on :D:D:D. Tai ainakin melkein. Ääntä lähtee, joskin keskiasennossa kytkin arpoo sattumanvaraisesti jommankumman mikeistä toimimaan. Kuvia otan huomenna kunnon valossa, ehkäpä pari keikkakuvaakin. Aika hilkulle meni tuo valmistuminen, huominen tulikaste odotettavissa 14 tunnin päästä :P.
GuitarManiac32
07.12.2005 10:18:59 (muokattu 16.12.2005 12:14:27)
Laitanpa oman projektinikin tietoja tänne. Eli olen rakennellut stratocasteria, jollaista olen halunnut jo pitkään. Speksejä mm. 22 nauhaa, reverse headstock, LSR:n rullasatula, vaahteraotelauta, Hondurasin mahonki/loimukoivurunko, helmiäiset reunalistat, helmiäinen plekusuojus + mikinkuoret, Flying Finnin Sound Of Blues -mikit... jne. Väri on musta petsi - hionta - punainen petsi -metodilla tehty. Tosin mielestäni väri jäi hieman liian tummaksi. Tällä hetkellä odotellaan lakan kuivumista että pääsisin kiillotuspuuhiin. Muutamia (heikohkoja) projektikuvia löytyy täältä: http://img335.imageshack.us/gal.php … g=reunalistapetsitoinenkulma9zj.jpg
Nyt on kitara kasattu kokeilun vuoksi ja hyvältä kuulostaa/tuntuu. Vieläkään en ole runkoa kiillottanut, tosin kiiltoa on jo lakkauksen jäljiltä jonkin verran. Takaosan bursti on tehty pensselillä vesipetseillä.
simop
07.12.2005 16:53:53
Tässä tekemääni minivahvistinta koskeva ketju: http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=31&t=110690
 
Kitarankin olisi tarkoitus valmistua joskus...
PPG
09.12.2005 11:28:23
 
 
Tässä stratoprojektia jossa on oppia tullut aika paljon ja aina kantapään kautta :)
 
http://www.geocities.com/pp_guitars/strato.html
Hiotaas tosta vielä vähän...Ohops...
SH1THEAD
11.12.2005 13:35:34
äsh :/
Lethal_J
23.12.2005 11:17:25 (muokattu 12.01.2006 19:20:38)
 
 
Ensimmäinen kitarani on valmisteilla.
Eikä ole muuten mikään muki tele.
Tarkoitus olisi tehdä munakas hevikeppi custom muodolla.
Edistymistä voi seurata laajaksi kehutulta sivulta:
http://kitara.atspace.com
simop
10.01.2006 19:43:55
Tekemääni Stratoa koskeva ketju --> http://muusikoiden.net/keskustelu/p … ?c=31&t=112450&o=0&#end
 
Kommentoikaa...
MPU
16.01.2006 07:54:21
Omakuvassa viimeisin projekti, lyhytskaalainen Jaguar-muotoinen basso. Hipshotin talla, Wilkinsonin puoliavoimet virittimet, tulossa DiMarzion P ja Ultrajazz kermanvärisenä, vol-vol-potikat, tortoise plekusuoja ja kermanvärinen bodi. Bodi leppää, kaula vaahteraa/jonkinlaista ruusupuuta, lajia en tiedä.
Marko
Mike M. Hiirenloukku
17.01.2006 15:06:43
Omakuvassa juSG. Mahonkia, ebeniä, pauaa, luuta (koiralta), gotohia, schalleria (mikit).
 
Lisäksi olen väsännyt Sirkka säröpurkki -särön, ja Teppo -delayn, sekä sans ampin kaltaisen laitteen, jolle en vielä ole nimeä keksinyt, varmaan ristin sen Sepoksi.
 
Tällä hetkellä kesken on läpikaula V ja elektroniikkapuolella madmouse.
That's the spirit - Tuo on pirtua.
SF3YLO
17.01.2006 22:17:05
 
 
Kaiken näköinen tuunaus ja customointi on nykyään niin muotia, niin minäkin tein niin.
 
http://sf3ylo.urli.net/behku
RekoS
21.01.2006 19:18:06 (muokattu 23.06.2007 13:07:52)
Ensimmäinen kitarani on valmisteilla.
Eikä ole muuten mikään muki tele.
Tarkoitus olisi tehdä munakas hevikeppi custom muodolla.
Edistymistä voi seurata laajaksi kehutulta sivulta:
http://kitara.atspace.com

 
+++
 
EDIT. ja oma projektini... http://www.kitaraprojektisivut.50megs.com/
 
EDIT vielä paljon myöhemmin. Kitara jää varmaan ikuisuusprojektiksi, mutta omakuvassa on 4x12" kaappi, jonka tein. Elementteinä on sellaset kun 2x Celestion Vintage 30 ja 2x Celestion Greenback.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)