Aihe: MXR dist+ hiljaiseksi ylisyötöstä, miten korjata?
1
PoLFus
15.01.2005 23:52:01
 
 
Eli "vahingossa" laitoin 12V adapterilla kiinni, kun en omistanut 9V.
Näkyi pieni sininen "salama" ja meni mykäksi.
Laite on nyt auki tässä puödällä, mutta en löydä mistään vikaa, kaikki näyttää normaalilta
 
Kyseessä 80-luvun spedu.
 
JelppiVÄ!
"hippi mieheksi." - Mirrinsane
Kumiankka
16.01.2005 10:23:50 (muokattu 16.01.2005 10:25:48)
Ihan pienistä ylijännitteistä ei luulisi laitteen hajoavan, oliskohan jännitteen napaisuus vaihtunut?
 
http://www.diystompboxes.com/pedals/MXRDIST2.GIF
 
Näyttäisi ettei kytkiksessä ole mitään suojausta pariston tai käyttöjännitteen napaisuuden vaihtumista vastaan. Operaatiovahvistin on varmaan kyykähtänyt, ja mahdollisesti jännitteenpuolittajakytkiksen 1uF 25 voltin elektrolyyttikonkka. Operaatiovahvistimen lähdössä oleva konkka kannattaa tsekata kun muut asiat on tarkastettu.
 
www.geofex.com tuolta kannattaisi etsiä keinoja joilla voisi jatkossa suojautua napaisuuden vaihtoa vastaan, olisi varmaan suht helppo lisätä diodi tai mosfet transistori
 
Kytkentään vertaamalla varmaan selviää jos pedaalissa sittenkin olisi joku napaisuuden suojaus joka olisi hajonnut
Jone the Bone
16.01.2005 10:42:59
 
 
Jep, alkuperäisessä MXR Dist+ :ssa ei ole suojadiodia jännitteen väärää napaisuutta estämään. Muistaakseni Dunlopin valmistamissa re-issue -malleissa suojadiodi löytyy. Nimittäin juuri tuo napaisuus tuli minullekin mieleen ensimmäisenä (tai sitten on tarjottu AC -verkkolaitetta DC:n sijaan), koska kytkennässä olevan op-vahvistimen pitäisi kyllä kestää korkeampikin käyttökännite, kuin 12 V. Itse asiassa, nimelliskäyttöjännite on +/- 15 V.
 
Kannattanee tarkistaa yleismittarilla, että jännitteet tulevat piirille oikein päin (runkoa vasten mitattuna piirin nasta 7:lla on + , ja 4-nastan tulee olla yhteydessä runkoon).
Se on sama millä sitä paskaa lapioi, kunhan paska lentää (Albert Järvinen, kysyttäessä käyttämiensä kitaroiden merkkiä).
PoLFus
16.01.2005 11:17:55
 
 
Sunnuntaikovaajana kyselisin, mistä saisin nuo tarvittavat osat kohtuuhintaan?
"hippi mieheksi." - Mirrinsane
Joel Harald
16.01.2005 11:36:54
Sunnuntaikovaajana kyselisin, mistä saisin nuo tarvittavat osat kohtuuhintaan?
 
www.partco.fi kannattaa katella. En tiiä yhtää onko hyvä paikka mutta tuli ekana mielee ku kompanenteista puhutaan.
R.I.P Dimebag Darrel
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)