Aihe: Kitaraan nk. cracked mirror -viimeistely
1
Telec
26.04.2009 11:17:24
Okei en lötänyt täältä toistaiseksi ainakaan mitään aiheseen littyvää kirjoitusta, mutta toiseen kitaraprojektiini on tavoitteena seuraavanlainen Manson -tyylinen cracked mirror pinta kanteen ja lapaan:
http://www.musewiki.org/images/MansonM1D1.jpg
 
Ja tässä on Hugh Mansonin selitys kuinka kyseinen pinta on saatu aikaan:
 
It's got a cracked mirror finish. I bought an 8 x 4 sheet of mirror plastic, jumped on it, and then stuck it on the front. When I stuck it on it looked absolutely awful, it looked too new. I took a bit of a risk and poured a load of thinners on the wood inside the guitar and it seeped through and kind of destroyed the mirroring on the back of the plastic to make it look like an 18th century mirror. It looked way better.
 
Ja linkki vielä alkuperäiseen tekstiin:
http://www.musewiki.org/Laser_Manson
 
No jokatapauksessa kysymykseni on, mikä lakka olisi tuossa tapauksessa hyvä. Veikkaan että sellulakka ei ainakaan sillä ohenne voisi päästä jotenkin livahtamaan sen peilimuovin reuna-alueilta sinne muovin liimaan ja irroittaa sitä peilimuovin reunoilta, jolloin pinta menisi ihan rypyille. Tosin Hugh Manson on näemmä tuosta selostuksesta päätellen onnistunut ihan hyvin vaikka kaatoi tahallaan tinneriä sen peilipinnan taakse.
kivi
26.04.2009 20:56:45
Telec: Okei en lötänyt täältä toistaiseksi ainakaan mitään aiheseen littyvää kirjoitusta, mutta toiseen kitaraprojektiini on tavoitteena seuraavanlainen Manson -tyylinen cracked mirror pinta kanteen ja lapaan:
http://www.musewiki.org/images/MansonM1D1.jpg

 
Kuvauksesta päätellen onnistuminen oli aika lailla sattumanvaraista
:-D
 
Itse varmaan kokeilisin hyvin ohutta peilipinnoitettua DuPont Mylar -kalvoa (googleta vaikka "mirror foil" tai "mylar foil") jonka kiinnittäisin liimalla kitaran kanneksi. Sen jälkeen jos haluaisi tuota "1800-luvun" jälkeä, niin varmaan ruskeilla ja mustilla öljyväreillä ja erivärisillä vernissoilla pyyhkien vanhentaisin pinnan, märän maalin/lakan pitkittäissively pois vaikka ryppyisellä paperilla tekisi nuo halkeamat, ja lopuksi paksu moderni kaksikomponenttilakka päälle suojaamaan kolhuilta.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)