Aihe: Technicsissä outoa vikaa
1
moder
06.09.2006 19:52:10 (muokattu 06.09.2006 19:58:53)
Eli vanhassa technics kn-2000 soittimessa on jo pidempään ollut paha vika, joka estää muilla kuin pianosoudeilla soittamisen täysin. Laitteen äänipiiri on mennyt ilmeisesti jotenkin sekaisin, sillä lähes kaikilla soudeilla lähtevä ääni on muuttunut käsittämättömäksi mölyksi.
 
Vika ilmeni, kun aloin soittaa soittimella, kun se oli ollut pari kuukautta nurkassa käyttämättömänä johto irti seinästä. Eli mitään vauriota ei varsinaisesti ole soittimelle käynyt.
 
Mistähän vikaa voisi etsiä ? Softa resetoinnit on tehty moneen kertaan tuloksetta.
 
tuossa vielä näyte äänisaasteesta, muutamat harvat soundit toimivat normaalisti.
Eivätkä aina nekään, soitin pitää sillontällöin itsestäänkin outoja "pamauksia" , siis vaikka sillä ei soita tai säädä mitään toimintoa.
 
ääninäytteessä olevat soundit : piano - kitara - jouset - trumpetti - clavi - urut
 
http://koti.mbnet.fi/tapsa_88/ihmevikaa.mp3
jurpontor
07.09.2006 04:56:53
villi veikkaus: sulla on jotain siellä sisällä semi-irti tai semmoseen "toisinaan johtavaan" tilaan hapettuneena. ainaku meiän korg poly-800 alkaa tehdä jotain vastaavaa kummittelua tai esim. pimentää joka toisen koskettimen, tehään niin, että avataan kone, irrotetaan joka hitsin lattapiuha ja kannalla oleva ic, pestään liittimet sinolilla ja kasataan. tällä tota on tekohengitetty jo niin pitkään, ettei kyse oo edes tekohengittämisestä vaan normaalista huoltotoimenpiteestä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)