Tässä tulee surround tavallisella mikserillä, jossa on balansoitu plugilinjatulo monomikkikanavassa. Eli esim aivan tavallinen behringer tai jokin muu.
Kytkentään esim. TAPE OUT liittimistä RCA johdolla ja yhdellä 3.5mm -> 6.35 mm stereojakkisovittimella monomikkikanavan inputtiin. Sitten kyseinen kanava pre auxista ulos ja jokin stytrkkari siihen Aux kanavaan. Kyseisen surround kanavan fader volume nollaksi, ettei kierrä mikserissä.
Siinä se sitten on. Säätelemällä Aux volumea ja monomikkikanavan gainia sopivasti, saadaan kiva surroud aikaan. Itse kyllä enemmän pidän stereosta ja monostakin soittimilla, mutta tulipa kokeiltua.
Eli tässä kytkennässä siis oletetaan että stereo pääkaiuttimet ovat mikserin normaaleissa main lähdöissä.
Tarvittavat johdot olivat vain helpommillaan:
- Stereo RCA ---- 3.5 mm stereo plugi. (ts äänikortin johto tms)
- 3.5mm stereoplugin muunnoskappale 6.53 milliin, joka sopii siis mikseriin monomikkituloon. (Eli stereokuulokkeiden liitinpala)
Surround on yksinkertaisimmillaan oikean ja vasemman kananavan erotussignaalia, joka nyt tehdään tuolla mikkiliitännän differentiaalivahvistimella, joka tässä tapauksessa ei poista sähköisiä häiriöitä (niin kuin mikillä), vaan vahvistaa erotussignaalin. Yhtä hyvin se toimisi XLR inputtiinkin, jos vain on balansoitu johto siihen..
http://www.tulenkantaja.net/pictures/mikserin_kuljetussuojat.jpg Toimii esim kuvan mikserilllä tai muulla jossa vain on balansoitu plugi monomikki/linjatulo ja pre fader aux.