Aihe: DIY: Lapsteel
1
Walrus
04.08.2006 04:33:39
Kantrikärpäsen pureman saaneena alkoi tekeen mieli läpsykkää ja nettiä selatessa tuli vastaan tommonen sivusto: http://www.buildyourguitar.com/resources/lapsteel/
 
Näyttäisi kohtalaisen helpolta projektilta aloittaa soitinten rakentelu. Onko kukaan muu rakentanut koskaan itse lapsteel-kitaraa ja jos on niin minkälaisia projektit ovat olleet? Täytyy varmaan tästä kohta lähteä lankkukauppaan.
Well - The house is a rockin' Don't bother knockin' Yeah - The house is a rockin' Don't bother come on in
spyykko
05.08.2006 23:43:39
 
 
Onko kukaan muu rakentanut koskaan itse lapsteel-kitaraa ja jos on niin minkälaisia projektit ovat olleet?
 
Haulla löytyy foorumilta ainakin pari projektia:
http://johtaja.ath.cx/mnethaku/sear … l&c=31&dest=subject#results
Ite olis taas tarvinnu tehdä
takape
06.08.2006 13:24:51
tuolta löytyy muutamia kuvia omista lappariprojekteista
 
http://www.netikka.net/takamaa
Walrus
06.08.2006 14:17:10
Kappas, onhan noista läpysköistä näköjään ollut ennenkin juttua. Pitäis taas muistaa vaan käyttää hakua. Mitenköhän tommonen onnistuis tämmöseltä tumpelolta jonka teknisten töiden arvosana ei ole ikinä' ollut kasia parempi?
Well - The house is a rockin' Don't bother knockin' Yeah - The house is a rockin' Don't bother come on in
poppamies
06.08.2006 18:43:19
 
 
G-strings are for strippers
takape
06.08.2006 19:00:42
Runkohan voi olla periaatteessa minkälainen tahansa ja kun siitä tekee tarpeeksi vahvan ei tarvitse murehtia kaularaudoista tms. Otelaudan voi vaikka maalata runkoon tai yksi vaihtoehto voisi olla tulostaa otelauta paperille ja kiinnittää sen päälle läpinäkyvä pleksi. Otelauta kun on lapsteelissä vain näyttämässä nauhojen paikkoja.
 
Sähköt ja mikkikolojen jyrsintä on sitten samaa kuin kitarassa. Mikiksi voi tuumata esim. lipstick-mikkiä siinä ei tarvitse kielenkään mennä tarkasti magnettien napojen yltä.
 
Soittimenahan tuo läpsykkä on mukava. Sitähän kuulee nykyisin melko monella levylläkin. Esim. Lemonatorin uudella taisi olla, QOTSA on käyttänyt useinkin jne.
stenel
06.08.2006 20:53:58
On kai ryhdyttävä tekemään omaa läpsykkää; saisi jotain käyttöä yksikelaisille mikeille, joita on nurkkiin kertynyt.Kunhan saisi tuon elektroakustisen jousisoitinhärvelin ensiksi valmiiksi...
Parasta lyriikkaa v. 2006:"DJ ja tanssilattia, passoissa tuhat vattia, kaupunki valvoo, kun me tanssitaan vielä, tanssitaan vielä..." -Jane-
Walrus
07.08.2006 02:16:47
yksi vaihtoehto voisi olla tulostaa otelauta paperille ja kiinnittää sen päälle läpinäkyvä pleksi.
 
Hyvä idea. Ajattelin viedä tuota vielä hieman pidemmälle ja piirtää otelaudan Freehand:illa ku sillä saa viivat millilleen kohdilleen ja tulostaa sen sitten läpinäkyvälle tarra-arkille minkä vois taas liimata kiinni kiiltävää peltiin. Siihen olis helppo taiteilla kaikkee muutakin grafiikkaa koristeeks.
Well - The house is a rockin' Don't bother knockin' Yeah - The house is a rockin' Don't bother come on in
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)