Aihe: Potentiometrikysymys
1
Clayden
15.11.2006 14:14:39
Elikkäs olen huomannut noissa potentiometreissä jotain logaritmi-juttuja. Eli log A ja log B, kumpi on oikea volumensäätöön?
Tyylillä, ei taidolla!
Mike M. Hiirenloukku
15.11.2006 14:22:00
Eri paikat merkkaa potikoita eri lailla. Joidenkin mielestä merkintä A tarkoittaa logaritmista, joidenkin mielestä taas B. Se mikä merkkaa on se, että kyseessä on logaritminen. Siis karkeasti sanottuna B log on sama kuin A log, niitä vaan merkitään erilailla. Siis kun hankit niitä, ole tarkkana sen kanssa mikä on lineaarinen ja mikä logaritminen.
That's the spirit - Tuo on pirtua.
NoCo
15.11.2006 15:23:00 (muokattu 15.11.2006 15:25:31)
N.C.
Mike M. Hiirenloukku
15.11.2006 15:26:18
Ei taida olla mielipidekysymys tämä A vai B. Taisi hämäävät merkintä erot johtua eri valmistus maista...
 
Se on se mitä yllä tarkoitin. Sanotaan sitten tarkemmin että eri maalaiset valmistajat ovat eri mieltä siitä mitä ne tarkoitaa. ;)
That's the spirit - Tuo on pirtua.
okabass
15.11.2006 16:21:36 (muokattu 15.11.2006 16:36:41)
Se on se mitä yllä tarkoitin. Sanotaan sitten tarkemmin että eri maalaiset valmistajat ovat eri mieltä siitä mitä ne tarkoitaa. ;)
 
MOI
 
-"kitarapotikoina" myydyt CTS ym. potikat ovat yleensä "oikeaa" tyyppiä. Asia lienee myös makukysymys.
 
-potikan voi mitata (irtonaisena): käännät akselin puoleen väliin ja mittaat resistanssin ("ohmit") keski ja laitimmaisen juotoskorvan väliltä. Jos mittaat n.puolet potikan nimellisarvosta-> lin. Jos joko 10%, tai 90% nimellisarvosta-> log.
 
-Jos skemassa ei mainita kumpi potikka on kyseessä, olen ostanut lineaarisen. Kuunnellut miten säätö toimii. Jos säätö on huono, olen juottanut vastuksen potikan maan ja liu'un (keskikorvake) välille. Tämä auttaa lähes aina. Vastuksen arvo on n. 22-25% potikan nimellisarvosta. Esim. 1 meg potikka ->220k vastus. Tämä muuttaa lin-tyypin hyvin lähelle log-tyyppiä.
 
http://www.geofex.com/Article_Folders/potsecrets/potscret.htm
http://www.kinman.com/images/inside … p/perfectGuitar/Bypass%20filter.gif
http://www.kinman.com/html/FAQ.htm
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)