Aihe: Ongelma telen kytkennöissä: outo kolmitiekytkin, liikaa nastoja?
1
varakeef
03.09.2007 17:39:51
Tai mistäs minä tiedän onko tuossa mitään outoa, kytkin ja jo kiinni olevat piuhat nyt vaan näyttävät poikkeavan siitä, mitä Seymour Duncanin kaaviossa on.
http://www.seymourduncan.com/suppor … ematics.php?schematic=standard_tele
 
Omakuvastani löytyy pari kuvaa potikkamötikästä.
 
Tilanne on siis seuraava: saamassani rakennussarjassa on valmiiksi kiinni juotettuina piuhat kuvassa näkyvällä tavalla. Volumepotikan keskelle menee jo nyt neljä mustaa piuhaa, joista kaksi ovat vapaina (toinen näistä lienee maapiuha ja toinee menee kaiketi jakin tyveen). Volumepotikassa (tyvessä) on kiinni myös irtonainen valkea piuha, joka kai menee jakin kärkeen.
 
Mikeissä on kiinni valkea ja musta piuha kummassakin, toiset päät ovat vapaina.
 
SD:n kaavion mukaan mustat piuhat molemmista mikeistä tulisi juottaa volumepotikan keskelle ja valkoiset mikinvalisimeen. SD:n kaaviossa volumepotikalta tulee kuitenkin vain yksi piuha, minun hässäkässäni niitä on kiinni jo kaksi. Lisäksi mikinvalitsimessa on mielestäni kymmenen korvaketta, johon voisi piuhan kiinnittä eikä kahdeksaa kuten SD: kaaviossa. Lisäksi ne ovat yhdessä kahdeksan korvakkeen rivissä ja yhdessä kahden korvakkeen rivissä eikä kahdessa neljän rivissä.
 
Kysymys kuuluukin, mihin kohtaan mikeistä tulevat piuhat kiinnitän? Rakennussarjassa ei mitään ohjetta tietenkään ollut.
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)